Beşinci yılına giren YeniToptanci.com büyüme adımlarını yurtdışına doğru atıyor
E-Ticaret

Beşinci yılına giren YeniToptanci.com büyüme adımlarını yurtdışına doğru atıyor

E-ticaret sitesi kurmak isteyenlere ürün tedarik etmek için 2013'ün Şubat ayında kurulan Yenitoptanci.com, beşinci yılına aylık 50 binden fazla ürün satışı ve yurtdışına açılma hedefiyle giriyor.

Kurulduğunda 9 farklı kategoride 800 ürünle ürün tedariğine başlayan Yenitoptanci.com, aldığımız güncel bilgilere göre şu anda 11 farklı kategoride yaklaşık 2000 kalem ürün tedarik ediyor. Her gün ortalama 5-6 farklı yeni seçenekle ürün yelpazesini genişleten girişim, 2013 yılında aylık ortalama 18 bin olan ürün satışını Nisan 2015'te 41 bine çıkarmıştı. Şimdiyse aylık (2017'nin ilk 4 ayında) ortalama 52 bin ürün satışı gerçekleştiriyor.

Ciro artışında 'stres çarkı' etkisi

Son 3 yılda sırasıyla yüzde 32, yüzde 12 ve yüzde 14 ciro artışı yakalayan Yeni Toptancı, 2017'nin ilk 4 ayında 2016'nın ilk 4 ayına göre yüzde 56 ciro artışı yakalamış. Yeni Toptancı Kurucusu ve Genel Müdürü Kerim Atayolu, bu artışın son dönemin popüler ürünü 'stres çarkı'yla ilişkili olduğunu da söylüyor ve bu ürünü Türkiye'ye ilk ithal eden şirket olduklarını iddia ediyor.

Geçen ay itibarıyla Türkiye'deki en büyük 20 e-ticaret sitesine ürün tedariği yaptıklarını söyleyen Kerim Atayolu, "Yenitoptanci.com ve büyük e-ticaret sitelerini baz alırsak en az haftada bir defa aktif olarak sipariş veren bayi sayımız 240." diyor ve kayıtlı bayi sayısının (aktif + pasif) 5500 olduğunu paylaşıyor. Aldığımız bilgilere göre bu bayilerin çoğu kendi e-ticaret sitesi ve pazar yerlerinden satış yapan kişilerden oluşuyor. Fakat perakende/fiziki mağazasından satış yapan firmalar, sosyal medya platformundan satış yapan kişiler ve yurt dışında satış yapan aracı firmalar da bayiler arasında yer alıyor.

Kerim Atayolu, şu anda Türkiye'de faaliyet gösteren bütün e-ticaret alt yapı sağlayıcılarının ve pazar yeri entegratör firmalarının alt yapılarına uygun ücretsiz XML sağladıklarını söylüyor. Opencart ve Woocommerce gibi ücretsiz yazılımlara da özel eklentilerin ücretsiz olarak sunulduğunu paylaşıyor. Yenitoptanci.com, hataları en aza indirmek için de her 15 dakikada bir stoklarını güncelliyor.

Stoksuz satışa kapıda ödeme dopingi

Hatırlarsanız Yenitoptanci.com'un 2015 yılında ücretsiz Stoksuz Satış (Drop Shipping) sistemi sunduğunu paylaşmıştık. Aldığımız bilgilere göre bu sistemin halen devam etmekle birlikte 2017 yılı itibarıyla "Kapıda Ödemeli Stoksuz Satış" sistemi de test edilmeye başlanmış. Bu sayede bayiler kendi e-ticaret sitelerine gelen kapıda ödemeli siparişlerini Yenitoptanci.com'a iletebiliyor ve ürün gönderimini Yenitoptanci.com yapıyor.

Diğer yandan YeniToptanci.com bir kargo şirketiyle anlaşma yaparak yerleşik kargo sistemi ve elemanı sayesinde istenen ürün siparişlerini aynı gün kargolayabilir hale gelmiş.

Yeni Toptancı'nın yeni planları...

YeniToptanci.com'un 2017 hedeflerinden biri yurtdışında büyümek. Hali hazırda yurt dışındaki birkaç tane e-ticaret sitesini ürün tedariği yapan İstanbul merkezli girişim, aldığımız bilgilere göre bu sayıyı artırmak için global.yenitoptanci.com'u hayata geçirmiş. Şu anda İngilizce, Arapça, İspanyolca gibi 8 farklı dilde hizmet veren bu bölüm ile girişimin özellikle çevre ülkelerden daha fazla e-ticaret müşteri çekmesi bekleniyor.

YeniToptanci.com'un planlanan bir başka yeniliği ise e-ticaret paketleriyle ilgili. E-ticaret sektörüne giriş yapmak isteyenlere özel açık kaynak kodlu e-ticaret paket siteleri oluşturacaklarını söyleyen Kerim Atayolu, ürünleri hazır bir şekilde entegre olarak yer alan e-ticaret paketini ticari kâr amacı gütmeden maliyet fiyatına bayilerinin hizmetine sunmayı planladıklarını ifade ediyor. Hemen belirtelim e-ticaret sitesi kurma hizmeti şu anda Yenitoptanci.com'da 399 TL'ye sunuluyor.

Hem kendi gelirlerini hem de e-ticaret pazarını büyütmeyi hedeflediklerini söyleyen Kerim Atayolu, sorduğum soru üzerine İncir.com'un kapanmasından doğrudan bir etkilenme yaşamadıklarını da paylaşıyor. Öz sermaye ile büyümeye devam eden Yenitoptanci.com'un 2017 sonunda hangi noktaya ulaşacağını hep birlikte bekleyip görelim.

Yorumlar (14)
 1. Fatih Sahin Fatih Sahin

  Kurulduğu günden beri en büyük tedarikcimiz.. bu piyasada bu kadar güvenilir firma bulmak cok zor..

 2. Cem Yildirim Cem Yildirim

  Girişimi yakından takip ediyorum. Eleştiri değil de küçük bir öneri olarak algılanmasını rica ediyorum. Kaliteyi artırarak genel kabul görmüş marka ve ürün gruplarına yönelmelerinde fayda var. Çünkü böyle güçlü bir oluşum bunun altından kalkabilir diye düşünüyorum.

 3. stres çarkı ile büyüklenen bir firma, yazık bunun la mı övünüyorsunuz.

 4. Yurtdisi yurtici gibi degildir.Bir avrupa ulkesi olan Ukrayna'da faaliyet gosteren www.torgovaya.com.ua Turkiyedeki e ticaret sitemiz ise www.ticaretgroup.com Honkong ve cindeki firmamiz www.shenzhenimport.com Yurtdisina bu tip urun kategorilerinde urun satmak Turkiye'den pahalidir.Cin uzerinden gonderim yapabilirseniz belki bir seyler olabilir.Ama Turkiyeden dunyaya toptan satmak vok zor bir is.Fiyatlar prosedurler ve giderler cok farkli.Ayrica sadece ingilizce ve sitede olan dillerle de bu is olmaz.Ornek Ukraynada firma sahibi veya proje yoneticisi olarak Rusca veya Ukraynaca bilmiyorsaniz adim atamazsiniz.Diger ulkelerin cogu da boyledir.Ayrica ingilizcenizin de getek yazismalarsa gerekse de telwfon iletisimde destek anlaminsa cok iyi olmasi gerekir.Demek istedigim Turkiyeden bu tarz urun kategorilerinde tootan satis yaparak istenilen satis rakamlarina ulasamayacaginiz gibi proseedurle de bogusur durursunuz.Biz Ukraynadaki e ticaret sitemize direk Cindeki firmamizdan urunleri gonderiyoruz.Turkiyedeki stoklarimizdan hic bir gonderim yapamiyoruz.Tum sistemlerimiz dort dortluk kurulu olmasina ragmen,dogum yerim Lomdra ve ana dilum Ingilizce olmasina ragmen durum boyledir.Ayrica Rusca ve Cinceyi de ana dilime yakin konusurum.Fakat bu iaser disaridan gorundugu gibi olmayip ulkelerin belli basli e ticaret piyasasini elinde bulunduran firmalarin da bir cok yaptirimi ile karsilasirsini.Bu da guc semektir.Ornek bisim Ukraynada huvumuz var ve projemizi hayata gecirdik.2 seneyi gecti ve satislarimiz Turkiyeden kat kat fazladir.

  Bir dipnot olarak da eklemek istedigim stres carki satisi ile bir yere varilamayacagidir.Turkiyede de diger ulkelerse de herkes bu urunu getirmistir.Avrupada sokaktaki satis fiyatlari Turkiyeden daha ucuzdur.Iyi calismalar.

  1. sayfanın altına güzel reklam yapmışsın, ellerine sağlık. :)

 5. geçen gün şöyle bir yazı paylaşmıştınız,

  https://webrazzi.com/2017/05/03/webrazzide-girisim-yayini/

  parayla yayınlamıyorsunuz anladık, peki bu haberi defalarca nasıl yayınlıyorsunuz?

 6. Murat Birdal Murat Birdal

  YYithalat tan sonra türemiş onlarca toptancı firmasından biri, ucuz kalitesiz çin malları satıyorlar, Kerim Bey i Linkedindne takip ediyorum, bu aralar stres çarkına sardı, google reklamı verse daha profesyonel olurdu düşüncesindeyim, yakında bu firma da batacaktır muhtemelen, bir çoğunun battığı gibi.

  1. İşini namusuyla yapan insana birşey olmaz. Kerim beyi gıyaben, işin kurucusu babasını ise şahsen tanırım. Tanıdığım en dürüst insanlardan biridir kendisi. "Kopya" diye kıyasladığın YY ithalat'ı bugün görebilen var mı? Ticarette önemli olan dürüstlük ve namustur. TV'lere karşılıksız çek ile milyonlarca TL'lik reklam verip, insanların kartından parayı çekip ortadan kaybolacak insanlar değiller merak etmeyin :)

  2. Yenitoptanci.com Yenitoptanci.com

   Yenitoptanci.com, 2013 yılında kurulmuş olabilir ancak öncesinde farklı firma isimleri ile YYithalattan çok daha önce yyithalat gibi firmalara (perakende sitesi yakaladinyakaladin.com du sonrada toptanı açtı) ürün tedarik ediliyordu. Onlarca toptancı firma kalmadı kurumlsal olarak 2-3 tane bu grupta iş yapan firma var şu an. Uygun fiyatlı, her kalitede sadece çin değil farklı ülkelerden ve fazla sayıda yerli imalatlarda ürünler var. Ürünün kalitesiz olduğuna dair feedback geldiği anda ithalatı ve satışı yapılmamaktadır. Stok olarak yüklü miktarlarda stres çarkı mevcut, sadece kurumsal değil bütün şahsi hesaplardan paylaşımlar yapılmakta ve bu sayede farklı ülkelere satışlar yapılmıştır. Yenitoptanci.com, diğer eticaret siteleri için aylık olarak xx Bin TL lirası google adwords (alışveriş reklamı ve dinamik ürün reklamı), facebook reklamı ve criteo üzerinden reklam vermektedir. Yenitoptanci.com şu an finans durumu olarak oldukca iyi bir durumdadır. Yukarıdaki verilen bütün rakamlar doğru ve kesin bilgidir. Her yıl ciro, kar miktarı, müşteri portföyü, ürün sayısı, stok miktarı, çalışan sayısı artmaktadır. Alacak/Borç dengesinde kat ve kat artıdadır. Çalışan, çabalayan, hizmet, fikir üreten dürüst insanlar genelde kazanırlar. Eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

 7. Barış Özhan Barış Özhan

  E-Ticaret piyasasında bu alanda büyüme yakalarsanız sizleri o zaman gerçekten tebrik ederim. Zor bir alan ve çok çok yoğunlaşmak gerekiyor.

 8. Yılmaz Yılmaz

  Kerim Atayolu ile bir kaç kez telefonda görüşmüştük, kendisi verdiği sözü tutmayan menfaatine olmayan bir durum oluştuğunda cevap verme tenezzülünde bile bulunmayan bir insandır,

  Site kısmına gelince de sürekli güncellemeler yapan, gördüğüm kadarıyla azimle çalışan bir insandır,

  Şahsi olarak kendisini sevmem ama sitesini kullanırım, bir çok siteye rağmen daha özverili çalıştığı ortada sonuçta.

  1. adamdan ne talep ettiniz de söz verip yapmadı? :) onuda paylaşsaydınız iyiydi.

 9. Mahmut Subaşı Mahmut Subaşı

  ek gelir saglamak icin gg n11 xml coplugune donmus durumda. her sektorde oldugu gibi ek kazanc saglayacagim diye interneti copluge ceviriyoruz. bir sitede ayni urunden ayn fiyatta 1000 tane olur mu oluyor iste. bu sirketi kutluyor muyum hayir cunku bayilik sadece uye olarak ve 20 tllik siparis vererek saglanabiliyor. bakin hem serbet piyasada hem internette rakbet o kadar ileri seviyedeki baldiri ciplak bir adam geliyor sagdan soldan toparliyor mali 50 senelik firmalarla yarisabiliyor bu sadece tr de olur.

 10. Şimdi firma ismi vermiyorum ama kısa bir araştırma ile bulunabilir, yenitoptanci.com gibi firmalar hem bayilik veriyor hem de kendileri de pazar yerlerinde satış yapıyor,

  Öğrenmek isterseniz benzer işi yapan yaklaşık 10 adet firma var, bu firmaların hepsiburada, n11, gittigidiyor üyeliklerine bakın ne zaman istediğimi anlarsınız,

  Sözde bayilik veriyorlar, bayi olduğun zaman ucuza satıcaksın diyorlar, aynı pazar yerinde seninle birlikte dükkan açıp senden daha ucuza satıyorlar, sonra sen de diyorsun ki kardeşim bu adam nasıl oluyor da benden daha ucuza satıyor diye durup düşünüyorsun,

  Sonra telefon ediyorsun (bu firma değil, başka bir firmadan bahsediyorum) diyorsin ki sen bana bayilik verdin ama başka bir firma nasıl oluyor da bu fiyattan satıyor diye soruyorsun, sana dedikleri bizim firmamız değil ama bizden yüksek miktarlarda alış yapıyorlar, bu yüzden ucuza alıp ucuza satıyorlar deniyor, sonra biraz daha detaylı araştırdığında her iki firmanın da kendilerine ait olduğu ortaya çıkıyor, bunu da öğrenmek çok basit, vergi dairesinin sitesinden ya da ticaret odasından öğrenilebilir,

  Sözün özü bu tür siteler lazım evet ama hem bayilik verip hem de kendiniz ürün satmayın, nasıl gerçek hayatta bir milyoncular var ise sanal ortamda da toptancılar var, çok gördüm bir hevesle e-ticarete atılıp sonra bırakanı, incir.com çok sömürdü insanları, "girişimci" diye nitelendirdi tüm kullanıcılarını, kelime oyunu yaptı, sonuç ortada,

  Eminim bu site tahtakale vs. esnafına ürün satmıyordur/satamıyordur, sitenin amacı belli, zaten içerikte te kendini belli ediyor, malları kendi satmak değil, başkalarına sattırmak, kimin nasıl uğraştığı önemli değil, her kullanıcı her gün 1 ürün alsa, toplamda 5000 kullanıcı olsa, günlük 5000 sipariş gelir, yoksa başka türlü "yenitoptanci.com" sitesi ne kadar reklam bütçesi verirse versin bu satışı yakalayamaz.