Beşinci yılına giren YeniToptanci.com büyüme adımlarını yurtdışına doğru atıyor

Beşinci yılına giren YeniToptanci.com büyüme adımlarını yurtdışına doğru atıyor

E-ticaret sitesi kurmak isteyenlere ürün tedarik etmek için 2013'ün Şubat ayında kurulan Yenitoptanci.com, beşinci yılına aylık 50 binden fazla ürün satışı ve yurtdışına açılma hedefiyle giriyor.

Kurulduğunda 9 farklı kategoride 800 ürünle ürün tedariğine başlayan Yenitoptanci.com, aldığımız güncel bilgilere göre şu anda 11 farklı kategoride yaklaşık 2000 kalem ürün tedarik ediyor. Her gün ortalama 5-6 farklı yeni seçenekle ürün yelpazesini genişleten girişim, 2013 yılında aylık ortalama 18 bin olan ürün satışını Nisan 2015'te 41 bine çıkarmıştı. Şimdiyse aylık (2017'nin ilk 4 ayında) ortalama 52 bin ürün satışı gerçekleştiriyor.

Ciro artışında 'stres çarkı' etkisi

Son 3 yılda sırasıyla yüzde 32, yüzde 12 ve yüzde 14 ciro artışı yakalayan Yeni Toptancı, 2017'nin ilk 4 ayında 2016'nın ilk 4 ayına göre yüzde 56 ciro artışı yakalamış. Yeni Toptancı Kurucusu ve Genel Müdürü Kerim Atayolu, bu artışın son dönemin popüler ürünü 'stres çarkı'yla ilişkili olduğunu da söylüyor ve bu ürünü Türkiye'ye ilk ithal eden şirket olduklarını iddia ediyor.

Geçen ay itibarıyla Türkiye'deki en büyük 20 e-ticaret sitesine ürün tedariği yaptıklarını söyleyen Kerim Atayolu, "Yenitoptanci.com ve büyük e-ticaret sitelerini baz alırsak en az haftada bir defa aktif olarak sipariş veren bayi sayımız 240." diyor ve kayıtlı bayi sayısının (aktif + pasif) 5500 olduğunu paylaşıyor. Aldığımız bilgilere göre bu bayilerin çoğu kendi e-ticaret sitesi ve pazar yerlerinden satış yapan kişilerden oluşuyor. Fakat perakende/fiziki mağazasından satış yapan firmalar, sosyal medya platformundan satış yapan kişiler ve yurt dışında satış yapan aracı firmalar da bayiler arasında yer alıyor.

Kerim Atayolu, şu anda Türkiye'de faaliyet gösteren bütün e-ticaret alt yapı sağlayıcılarının ve pazar yeri entegratör firmalarının alt yapılarına uygun ücretsiz XML sağladıklarını söylüyor. Opencart ve Woocommerce gibi ücretsiz yazılımlara da özel eklentilerin ücretsiz olarak sunulduğunu paylaşıyor. Yenitoptanci.com, hataları en aza indirmek için de her 15 dakikada bir stoklarını güncelliyor.

Stoksuz satışa kapıda ödeme dopingi

Hatırlarsanız Yenitoptanci.com'un 2015 yılında ücretsiz Stoksuz Satış (Drop Shipping) sistemi sunduğunu paylaşmıştık. Aldığımız bilgilere göre bu sistemin halen devam etmekle birlikte 2017 yılı itibarıyla "Kapıda Ödemeli Stoksuz Satış" sistemi de test edilmeye başlanmış. Bu sayede bayiler kendi e-ticaret sitelerine gelen kapıda ödemeli siparişlerini Yenitoptanci.com'a iletebiliyor ve ürün gönderimini Yenitoptanci.com yapıyor.

Diğer yandan YeniToptanci.com bir kargo şirketiyle anlaşma yaparak yerleşik kargo sistemi ve elemanı sayesinde istenen ürün siparişlerini aynı gün kargolayabilir hale gelmiş.

Yeni Toptancı'nın yeni planları...

YeniToptanci.com'un 2017 hedeflerinden biri yurtdışında büyümek. Hali hazırda yurt dışındaki birkaç tane e-ticaret sitesini ürün tedariği yapan İstanbul merkezli girişim, aldığımız bilgilere göre bu sayıyı artırmak için global.yenitoptanci.com'u hayata geçirmiş. Şu anda İngilizce, Arapça, İspanyolca gibi 8 farklı dilde hizmet veren bu bölüm ile girişimin özellikle çevre ülkelerden daha fazla e-ticaret müşteri çekmesi bekleniyor.

YeniToptanci.com'un planlanan bir başka yeniliği ise e-ticaret paketleriyle ilgili. E-ticaret sektörüne giriş yapmak isteyenlere özel açık kaynak kodlu e-ticaret paket siteleri oluşturacaklarını söyleyen Kerim Atayolu, ürünleri hazır bir şekilde entegre olarak yer alan e-ticaret paketini ticari kâr amacı gütmeden maliyet fiyatına bayilerinin hizmetine sunmayı planladıklarını ifade ediyor. Hemen belirtelim e-ticaret sitesi kurma hizmeti şu anda Yenitoptanci.com'da 399 TL'ye sunuluyor.

Hem kendi gelirlerini hem de e-ticaret pazarını büyütmeyi hedeflediklerini söyleyen Kerim Atayolu, sorduğum soru üzerine İncir.com'un kapanmasından doğrudan bir etkilenme yaşamadıklarını da paylaşıyor. Öz sermaye ile büyümeye devam eden Yenitoptanci.com'un 2017 sonunda hangi noktaya ulaşacağını hep birlikte bekleyip görelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.