Türkiye'de çatıya güneş enerjisi paneli kurup şebekeye enerji satmak mümkün olacak
Teknoloji

Türkiye'de çatıya güneş enerjisi paneli kurup şebekeye enerji satmak mümkün olacak

Yenilenebilir enerjide güneş enerjisinin önemine bir çok yazıda değindik. Tesla'dan Google'a, ABD'den Hindistan'a kadar özel şirketler ve devletler güneş enerjisinden faydalanmanın yollarını arıyor. Nihayet Türkiye'de bu konuda önemli bir adım atılıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan taslağa göre 10 KW’ye kadar üretim yapan güneş enerjisi panelleri ile üretilen enerjinin satabilmesini mümkün olacak. Yani Türkiye’de herkes işyerinin, evinin çatısına veya kendi arazine kuracağı güneş paneliyle elektrik üretebilecek ve fazlasını da satabilecek. Apartmanlar ve siteler de elbette bu işe dahil olup daire sahipleri arasında gelir paylaşımı yapabilecek fakat birden fazla kullanıcının bulunduğu apartman, site gibi yerler için noter onayı gerekecek.

Sistem nasıl işleyecek?

Söz konusu düzenleme henüz taslak aşamasında ancak panel maliyetlerinin düşmesi ve yaygınlaşmasıyla bireylerin yanısıra fabrikaların da bu yenilikten faydalanması bekleniyor. Taslağa göre, önce uygulamadan yararlanmak isteyenler şebeke işletmecisine başvuracak ve güneş enerjisi üretim tesisi, tüketim tesisinin ölçüm noktasından dağıtım sistemine bağlanacak. Her abonelik için bir başvuru yapılması gerekecek ve elektrik şirketleri çağrı mektubuyla taleplere karşılık verecek. Projenin onaylanmasından sonra 90 içinde kurulacak sistem resmi kurumlara onaylatılacak.

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da "Daha düne kadar güneş enerjisinde üretilen elektriğin teşviki ile birlikte uyguladığımız fiyat politikası 13.3 cent alım garantisinin üzerine yerli ekipman kullanımına bağlı 19.5 cent olarak uygulanan bu enerjinin maliyet politikası, bugünkü ihaleyle 6.99 cente düşerek, neredeyse üçte biri rakamla tarihi resmi bir başarıyı ortaya koyuyor.” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan ise hazırlanan düzenlemeyle, lisanssız güneş enerjisi için gereken 6 - 8 aylık sürenin kısalacağını söylüyor ve güneş enerjisinin yaygınlaşması için maliyetin düşürülmesi için bazı ek çalışmaların yapılması gerektiğini de paylaşıyor. "Şu anda güneş santrali kurmak için 10 yıllık elektrik faturası kadar para ödenmesi gerekiyor. Bu da 3-4 bin dolara denk geliyor. Güneş panellerinin önümüzdeki dönem yüzde 30-40 ucuzlamasını bekliyoruz ve bankaların mikro kredi sağlamasıyla güneş enerjisinin yaygınlaşacağını düşünüyoruz." diye de ekliyor.

Türkiye ve güneş enerjisine dair önemli rakamlar

Hakan Erkan ve GestEnergy Genel Müdürü ve GESTED yöneticisi Ali Ayan'ın konuyla ilgili paylaşılan rakamlara değinecek olursam;

 • Türkiye'de 10 milyon çatı bulunuyor.
 • EPDK düzenlemesinin hayata geçmesiyle 100-200 bin çatılık proje hayta geçebilir.
 • Güneşle su ısıtmada dünya üçüncüsüyüz. 5 yıllık süreçte güneş enerjisinin her yerde olması bekleniyor.
 • YEKA projesi ile yerli hücre ve panel fabrikası kurulması öngörülüyor. Bir sonraki aşama tamamen yerli panel olacak.
 • Yerli üreticinin 1 GW’lık potansiyeli var.
 • Türkiye 2016 yılı sonu itibarıyla 78.500 MW kurulu güç içinde güneş enerjisi yüzde 1’lik pay alabiliyor.
 • Türkiye yıllık 2.737 saat güneşlenme süresi karşılığında güneşten sadece 860 MW enerji elde ediyor.

Hatırlatmak gerekirse Google, ABD'de Haritalar servisiyle çatıların güneş enerjisi üretme potansiyelini ölçmek gibi bir çalışma yapmıştı. Apple ise yeni kampüsü Apple Park'ta enerji ihtiyacını çatılara yerleştirilen 17 megawatt gücündeki güneş panellerinden sağlamaya oldukça yakın. Son dönemde Tesla yaklaşık 55 bin panellik son güneş enerjisi yatırımıylaCloudSolar da güneş enerjisine bireysel yatırımlar yapmayı mümkün kılan iş modeliyle dikkat çekmişti.

Söz konusu taslağın ne zaman yasalaşacağını bilmiyoruz ancak bu konuda adım atmaya hazır kişiler olduğunu şimdiden görmek mümkün.

Görsel Kaynak: Depositphotos

Yorumlar (7)
 1. Güneşli gün sayısı/üretim anlamında oldukça gerideyiz. İnşallah yeni girişimlerle daha iyi yerlere geliriz

 2. Her bina kendi elektriğini üretecek güneş paneli sistemini çatısına kurarsa , kurabilirse, Enerji ithalatımız düşer. Güneş enerjisi çatı paketleri hazırlanıp bankalar aracılığıyla geri ödeme planlarıyla bu paket çatı sistemler bina çatılarına entegre edilebilir. Böylece hem elektrik faturasından kurtulmuş olunur hemde elektrik ithalatı azalır. Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması bisiklet yollarının hayata geçirilmesi Türkiyemizi Ab ülkelerinin önüne taşır. Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması demek petrol ve enerji kaynaklarının daha az kullanılması demek. Zira şu an ab ülkelerinde bisikletlilerin bisiklet sürmesindeki enerjiden elektrik üreten yollar inşaa ediliyor.

 3. Bizim apartmanın asansör ve bahçe-merdiven aydınlatmalarını bile karşılasa olur.

 4. Ali Osman Ali Osman

  Şu an insanların gözünü maliyet korkutsa da en kısa zamanda hakettiği seviyeye çıkacaktır Güneş Enerjili sistemler.

 5. Mahmoud166 Mahmoud166

  iki yıl önce 500 kw a kadar lisanssız elektrik ğretilip satılabiliyordu. Bunu yeni düzenleme ile 1mw a çıkardılar. Şimdi de 10kw a çektiler. Böyle politika ile hiç bir şey olmaz.

  1. Ahmet Ahmet

   10 kwa çekilmedi. 10 kwa çatılarda normal vatandaşın kurabileceği sistem limiti. Kendi elektriğini üretip kalanı satmak amaçlı.

 6. her şey iyi hoş ta elektrik ve diğer enerji kaynaklarından devlet %65 e yakın vergi alarak devlet memurlarına maaş ödüyor. herkes enerjisini kendi üretirse ülkedeki oturduğu yerde yorulan yaklaşık 3 milyon devlet memuruna ve 12 milyon emekliye kim maaş verecek.