Oyunlaştırma sistemini açan Yemeksepeti, her semtin Lezzet Muhtarı'nı arıyor!
Teknoloji

Oyunlaştırma sistemini açan Yemeksepeti, her semtin Lezzet Muhtarı'nı arıyor!

Geçtiğimiz günlerde Cüzdan yeniliğini devreye alan Yemeksepeti.com, şimdi de bir süredir üzerinde çalıştığı oyunlaştırma yeniliğini tanıttı. Yemeksepeti kullanıcıları artık yemek sipariş etmekten daha keyifli(?) dakikalar geçirebilecek.

Çoğumuzun Foursquare/Swarm ile aşina olduğu oyunlaştırma kavramı, bildiğiniz gibi kullanıcı aksiyonlarına göre çeşitli ünvanlar kazandıran bir model. Yemeksepeti için de aynı kurgu söz konusu ve Yemeksepeti kullanıcılarını 100’den fazla görev bekliyor. Kullanıcılar profil sayfaları üzerinden hem kendileriyle hem diğer Yemeksepeti kullanıcılarıyla tatlı bir kapışmaya girebiliyor. Ayrıca birbirlerini takip ederek semtlerinde lezzet keşfi yapabiliyor.

Türkiye'nin en büyük oyunlaştırma projesine imza attığını iddia eden Yemeksepeti, öncelikle semt bazlı kanaat önderlerini tespit etmeyi hedefliyor. Bu sistemi 'muhtarlık oyunu' olarak adlandıran Yemeksepeti, her semtte hafta boyunca en çok puanı toplayan kullanıcının “muhtar” rozetini kazanacağını söylüyor ve muhtarların o semtin yemek seçimine tesir edecek kanaat önderleri olduğunu paylaşıyor.

Nasıl muhtar olacaksınız?

Yukarıda da bahsettiğim gibi oyun dahilinde 100’den fazla görev tanımlanmış durumda. Bu görevler, yeni restoranlardan sipariş vermek, internetten kredi kartı ile ödeme yapmak, değişik mutfaklar denemek, günün farklı saatlerinde sipariş vermek gibi şekillerde karşınıza çıkıyor. Görevler ne kadar sık ve farklı şekillerde yapılırsa, ona uygun olarak rozet kazanılıyor. Keza yorumlama, site ziyareti ve sipariş paylaşımı üzerinden de kullanıcılar çeşitli ünvanlar kazanabiliyor.

Örneğin bir kullanıcı 2 farklı şehirden sipariş verdiğinde “Gezgin”, 10 geceyarısı siparişi verdiğinde “Uyurgezer”, Çin & Japon mutfağı kategorisinden 50 sipariş verdiğinde “Ejderha”, Kebap & Türk mutfağı kategorisinden 50 sipariş verdiğinde ise “Kebap Kralı” rozetlerini kazanıyor. 10 farklı siparişini kendi ağıyla paylaşanlar “Beğeni Avcısı”, 20 farklı siparişini paylaşanlar da “Gastronom” etiketini kazanıyor.

"Altyapıyı tamamen kendimiz geliştirdik"

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın da heyecan duyduğu yeni oyunlaştırma sistemi hakkında şu yorumu yapıyor;

Yemeksepeti’nde en sık karşılaştığımız sorulardan biri “Yemeksepeti neden bize yemek önermiyor” oluyordu. Bu konuda şimdiye kadar site üzerindeki yön verici, restoran ve siparişlerle ilgili kullanıcılarımızın yorum ve puanlamalarıydı. Biz bir yerde ne yeneceğini en iyi o semtte sipariş verenlerin bildiğini düşünüyoruz ve oyun fonksiyonumuz ile bu paylaşımı bir kat yukarı taşıyıp artık kullanıcıların birbirlerinden ilham almasını mümkün kılıyoruz. Dünyanın en büyük oyunlaştırma şirketleriyle uzun süre çalıştık ama altyapıları ve vizyonları bizi desteklemediği için devam edemedik. Oyunlaştırma projesinin tüm alt yapısını Yemeksepeti Bilgi Teknolojileri Departmanımız yaptı, yani %100 bir Türk projesi. Ayrıca, bu iş kapsamı itibarıyla da Türkiye’deki en büyük oyunlaştırma projesi olma özelliği taşıyor.

Eğer hızlıca oyuna uyum sağlamak isterseniz Yemeksepeti profilinize Facebook ile bağlanıp arkadaşlarınızı kolayca bulabilirsiniz. Yok, 'Ben yemeğimi söyler çıkarım arkadaş.' diyorsanız ilgili bildirimleri kapatarak, Yemeksepeti’ni her zamanki gibi sadece sipariş için kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yemeksepeti şimdiye dek tek seferlik eğlenceli işler yapmıştı ama Türkiye'nin Foursquare/Swarm tarafındaki aktifliğine bakarak bu yeniliğin uzun soluklu bir iş olacağını söyleyebiliriz.

2015 Mayıs'ında Delivery Hero tarafından satın alınan Yemeksepeti bugün itibarıyla 64 ilde, 13.000’in üzerinde üye restoran ve günde aldığı ortalama 180 bin siparişle, milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor.

Yorumlar (22)
 1. Hüseyin Kara Hüseyin Kara

  Kuru rozet KARIN DOYURMAZ

  1. Aynen... Hep bana, hep bana derlerse çok yakında müşteri kaybetmeye başlarlar.

   Ve geriye dönüş mümkün olmayabilir, Eski günlerini mumla ararlar.

   Zaten 100 TL üzerinde ki siparişlerimi Yemek Sepetine vermiyorum, direk restoranı arayıp kendim pazarlık ediyorum.

 2. Kesinlikle harika bir iş başarmışlar. Bu sayede hem siparişler artacak hemde kullanıcılar daha aktif kullanacak siteyi.

  1. Megavan Megavan

   Sen onlardan birisin demek.

 3. Demekki fikri dışarıdan bile alsan, Türkiye'de kodladıklarında %100 Türk Projesi oluyormuş. Bunu da öğrendiğimiz iyi oldu.

  1. Bu düşünceyle fikir Türkiye'den de olsa "ama kullanılan programlama dilleri yabancı şirket yapımı bu proje Türk projesi olmaz" deme olasılığınız yüksek.

   1. Mehmet Mehmet

    Felsefe okuyorsunuz galiba. Türk ürünü olabilir, geliştirilen şey olabilir ama proje olamaz! Projede fikre sahip olmanız gerekir

  2. Fikir dışarıdan demek ne demek? Örneğin Türkiyede dünya da kafası çalışan, maddi durumu olan insanlar ABD'ye gider, orada çalışıp fikir üretir. Bu tür fikirlere artık "dışarıdan" demek yanlış olur. Çünkü internet sayesinde artık her türlü bilgi kırıntısı ve esinlenme anında hayata geçiriliyor. Bunu yapanlarda küresel dünyanın, küresel insanları.

   Yani kısaca: Bu çağda artık yeni bir icat yapmanın önemi kalmadı, çünkü hemen hemen herkes aynı kaynaklardan ilham alıyor. Bu zamanda asıl önemli olan o fikri ilk kimin hayata geçireceği. İlk yapan her zaman daha çok kazanıyor.

 4. Arayüz ve görevler tatmin edici görünüyor. Bu rozetler veya puanlar ileride ücretsiz sipariş veya yüksek oranda indirim ile harcanabilir olursa Yemeksepeti'nin tek rakibi telefon siparişlerinden yüksek oranda bir payı kendine çekebilir.

 5. Dada Danista Dada Danista

  swarmdaki mayorluk benzeri bir uygulama

 6. Ertuğrul Timur Ertuğrul Timur

  Sırf "Ejderha" ünvanını alayım diye kusacağını bilerek "Çin yemeği" söyleyecek, ihtiyacı yokken unvan alayım diye gece sipariş verecek, muhtar olayım diye gereksiz yere siparişler verip duracak varsa o salaklara hayırlı olsun unvanları :D İşin suyunu çıkarıp batıracaklar. Ben oyun meraklısıysam binlerce oyun sitesi var... Ben yemeksepeti ne en bol seçenekle en iyi kararı verip siparişimi hızlı bir servisle getirtip yemeğimi yemeye bakarım. Buna uygun geliştirmeler üzerinde çalışsınlar çalışacaklarsa. Yenilik yapacağız diye okunu çıkarmasınlar. Geçen gün 1 saat 10 dakika gecikince aradık ki sipariş restoranın bilgisayarına düşmemiş sil baştan 45 dakika istediler. Siz hele bunları geliştirin düzeltin saçma sapan ünvanlar dağıtıp Türkiye'nin en iyi oyun bilmemnesi olmaya uğraşacağınıza! Bu aklı veren ceonuz mu var , reklamcınız mı var, müdürünüz mü var her kimse onu da kapının önüne koyuverin. Yok eğer patronun fikriyse o da en kısa yoldan satmaya baksın yoksa batırır bu şirketi.

 7. Bora Orkun Bora Orkun

  Çok zorlama olmuş ya, site zaten güzel ve kullanışlı, bu tip ittirme projeler çok gereksiz, swarmda vardı yok Mayor ol yok bilmem ne , çok gereksizdi, buda gereksiz.. yemek sipariş sitesi yemek sipariş sitesi olarak kalmalı , insanların siteye giriş amacı belli, oyun oyansın daha çok sipariş versin rozet kazansın komik kaçmış biraz insan aç değilse niye rozet kazanmak için yemek siparişi verir ki ? Birde zaten restauran puanına göre zaten kendiliğinden oluşmuş bir öneri listesi var, yemek istediğiniz mutfağı seçince zaten semtte o mutfak ile ilgili puanlanmış restaurantlar çıkıyor.. gereksiz bir proje gibi, emeğe zamana yazık, sitenin bir fonksiyonu var oyunlarştırma pek gereksiz. Ha belki o rozetlerle özel indirim vs kazandıracak bir sistem bir ihtimal insanların ilgisini çeker, aksi halde pek uzun soluklu bir proje olamayacağı kanısındayım..

  1. Doğru demişsin, yemeğe dönüşmeyen puan bir işe yaramaz. mesela McDonalds istediğimde Yemek Sepeti'ne söylemiyorum, direk restoranı arıyorum para puan da veriyorlar.

 8. Muhtarlarada yemek beleş olur artık :)

 9. Kullanıcılara yaptıkları hoş süprizlerle birlikte bu da yemek siparişini eğlenceli hale getirecektir.

 10. Bu kadar cimri bir iste olamaz, yüzlerce binlerce de siparişiniz olsa tek bir özel promosyon yapmıyor. Sistemi incelerken ödülün ne olduğunu aradım ama bulamadım tabii. Kuru kuru bu oyun da elinizde patlar yakında. Devam böle iice antipatik olamaya başladınız.

 11. Gereksiz bir proje olmuş. O kadar görev yapıyorsun; rozet alıyorsun. Peki eline ne geçiyor? Koca bir sıfır; az biraz ödül koyardı insan. Siteyi karmakarışık yapmaktan başka bir işe yaramamış. Umarımı bu işi mobile bulaştırmazlar.

  1. Nihayet mobil de de var artık

 12. Bencede cok sacma bir uygulama rozet ne yaaa.insanlarin yemek sepetini daha cok kullanmasini saglayacak bu mu ? Inanin kazanilan puanlardan indirim yada 1 puan 1 tl gibi birsey yemek soyleyecegi zaman kazandigi puanlari harcama v.s. gibi ama yokk asiri kar odakli bir uygulama bu yemek sepeti paylasim hic yok asiri cimri malesef

 13. Yemek Sepeti yabancılara satılırken, çalışanlarına çok ciddi miktarda ikramiyeler dağıtmıştı: Ve "helal olsundelikanlı şiretmiş, keşke türkiyede ki her patron onlar gibi olsa diye düşünmüştüm". . Fakat aynı bonkörlüğü yeni sahipleri müşterilerine yapmıyor. Böyle giderse batarlar yakında. Ve sadece ufak tefek siparişlerle uğraşırlar. Pahalı siparişler diğer restorana sipariş edilir ki; zaten oluyor bu tür şeyler.

 14. Medyatv Medyatv

  E bari topladığımız rozetleri belirli promosyonlarla değerlendirseydik :) Daha faydalı ve satışa teşvik edecek bir durum oluşurdu. Şahsi kaanatim.

 15. Puanlar inşallah ücretsiz yemek ya da indirim sağlayacak şekilde kullanılır yakına. :)