Boyner Holding, Morhipo'nun yüzde 40-60'ı için stratejik ortak arayışında [Güncellendi]

Boyner Holding, Morhipo'nun yüzde 40-60'ı için stratejik ortak arayışında [Güncellendi]

Boyner Holding çatısı altında 2011 yılında kurulan e-ticaret girişimi Morhipo.com, hisselerinin yüzde 40 ile 60'ını satacak bir stratejik ortak arıyor. Reuters'in haberine göre Boyner Holding bu işlem için Ünlü&Co'yu yetkilendirdi.

Konuya yakın iki kaynaktan gelen bilgilere göre Morhipo'ya stratejik ortak olmayı düşünen dört farklı yatırım grubu var ve bunlardan biri Ortadoğu'nun önemli bir perakende şirketi. Yıllık cirosunun yaklaşık 350-400 milyon TL aralığında olduğu paylaşılan Morhipo.com'un 1-1.5 ciro çarpan değeriyle satış yapabileceği paylaşılıyor. Boyner Holding ve ve Ünlü&Co ise şimdilik konuyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmış değil.

Hatırlatmak gerekirse Morhipo, Europe500 2015 raporuna göre Avrupa’nın en hızlı büyüyen e-ticaret şirketi olmuştu.

Trendyol da satışı düşünüyor

Reuters, sektörün en büyük e-ticaret sitelerinden Trendyol'un da satış arayışında olduğunu ve Deutsche Bank ile piyasayı yokladığını da paylaşmış fakat konuya yakın bir kaynak Trendyol'un 2 civarında bir çarpan (yıllık ciro) beklentisine yanıt alamadığını ve şu an için satış arayışının durduğunu aktarıyor.

Trendyol'un da 2016’da yüzde 80 büyüdüğünü ve 1 milyar TL ciroya ulaştığını paylaşmıştık. Bu iki gelişmeyle de ilgili alacağımız yeni bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.

Güncelleme: Trendyol'dan haberin şirketle ilgili kısmına ilişkin bir açıklama geldi. Paylaşıyoruz.

"Trendyol'un satılması, satış için piyasanın yoklanması ve (bir gazetede çıkan) Boyner Grup ile ilintilendirilmesi haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. 2010 yılında kurulan ve modayı herkes için ulaşılabilir kılmayı hedefleyen Trendyol, Türkiye'nin moda sektöründeki lider e-ticaret şirketidir. 1200 kişilik genç ve dinamik ekibiyle çalışmalarına ilk günkü heyecanıyla devam eden Trendyol'un yatırımcıları arasında Facebook, Google, Amazon gibi büyük internet şirketlerinin de yatırımcısı olan Tiger Global ve Kleiner Perkins gibi önemli global fonların yanı sıra Avrupa Kalkınma Bankası da bulunmaktadır. Trendyol 2016 yılında 1 Milyar TL ciro açıklamıştır."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.