Boyner Holding, Morhipo'nun yüzde 40-60'ı için stratejik ortak arayışında [Güncellendi]
E-Ticaret

Boyner Holding, Morhipo'nun yüzde 40-60'ı için stratejik ortak arayışında [Güncellendi]

Boyner Holding çatısı altında 2011 yılında kurulan e-ticaret girişimi Morhipo.com, hisselerinin yüzde 40 ile 60'ını satacak bir stratejik ortak arıyor. Reuters'in haberine göre Boyner Holding bu işlem için Ünlü&Co'yu yetkilendirdi.

Konuya yakın iki kaynaktan gelen bilgilere göre Morhipo'ya stratejik ortak olmayı düşünen dört farklı yatırım grubu var ve bunlardan biri Ortadoğu'nun önemli bir perakende şirketi. Yıllık cirosunun yaklaşık 350-400 milyon TL aralığında olduğu paylaşılan Morhipo.com'un 1-1.5 ciro çarpan değeriyle satış yapabileceği paylaşılıyor. Boyner Holding ve ve Ünlü&Co ise şimdilik konuyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmış değil.

Hatırlatmak gerekirse Morhipo, Europe500 2015 raporuna göre Avrupa’nın en hızlı büyüyen e-ticaret şirketi olmuştu.

Trendyol da satışı düşünüyor

Reuters, sektörün en büyük e-ticaret sitelerinden Trendyol'un da satış arayışında olduğunu ve Deutsche Bank ile piyasayı yokladığını da paylaşmış fakat konuya yakın bir kaynak Trendyol'un 2 civarında bir çarpan (yıllık ciro) beklentisine yanıt alamadığını ve şu an için satış arayışının durduğunu aktarıyor.

Trendyol'un da 2016’da yüzde 80 büyüdüğünü ve 1 milyar TL ciroya ulaştığını paylaşmıştık. Bu iki gelişmeyle de ilgili alacağımız yeni bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.

Güncelleme: Trendyol'dan haberin şirketle ilgili kısmına ilişkin bir açıklama geldi. Paylaşıyoruz.

"Trendyol'un satılması, satış için piyasanın yoklanması ve (bir gazetede çıkan) Boyner Grup ile ilintilendirilmesi haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. 2010 yılında kurulan ve modayı herkes için ulaşılabilir kılmayı hedefleyen Trendyol, Türkiye'nin moda sektöründeki lider e-ticaret şirketidir. 1200 kişilik genç ve dinamik ekibiyle çalışmalarına ilk günkü heyecanıyla devam eden Trendyol'un yatırımcıları arasında Facebook, Google, Amazon gibi büyük internet şirketlerinin de yatırımcısı olan Tiger Global ve Kleiner Perkins gibi önemli global fonların yanı sıra Avrupa Kalkınma Bankası da bulunmaktadır. Trendyol 2016 yılında 1 Milyar TL ciro açıklamıştır."

Yorumlar (6)
 1. Bu iyi bişey mi kötü bişey mi anlamadım .. günün birinde satmak veya çıkış yapmak adı herneyse mantıklı ama satmaya çalışmak mı yoksa satın alınmak mı .. bu işler nasıl dönüyor.. ortadoğudaki souq da satmaya çalıştı ve alıcı buldu sanırım..bilen yeşillendirsin..

 2. Modakronik Modakronik

  ülkede yerli firma kalmadı hepsi satıldı yada satılıyor onun cirosu 1 milyar 2 milyara müşteri arıyor onun yerine büyük düşünüp dünyaya açılsa cirosunu 10a 20ye katlayabilir çin siteleri kadar yaraıcı değiller üstelik bu firmalar çok güçlüler isteseler avrupaya çok ucuza kargo gönderimi yapabilirler

 3. Şahin Çelik Şahin Çelik

  Ciro Var Kar Yok, Cepten Yedikleri İçin Finansör Arıyorlar=)

  1. Mustafa Mustafa

   Şahin kesinlikle katılıyorum. O kadar çalışanları var, dijitali var, var ki neler daha var.. Bakkal hesabı 400m yıllık ciro %10 karlılık olsa aylık 3.3mTL yapar. Kurtarmaz. Kurtarsa %60'ına büyük ortak aramazlar. Ama bunlar ders olmalı hepimize büyük markalar diye düşünülen isimler o kadar da büyük değiller.

 4. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

  Eğer ciddi bir yatırım alırlarsa yani yatırım yapanlar ara dönemlerde tekrar takviye yatırımlar yaparlarsa Morhipo veya Trendyol Avrupa'nın en büyükleri arasına girer, şampiyonlar ligi olan ABD pazarına da göz kırpabilirler.

 5. bir nevi acil taze kan ihtiyacı :) nakit girişi olmazsa farklı tedbirlere girmeleri gerekiyor.