Boyner Grubu MorHipo'nun Açılışını Yaptı, Geleceği Merak Uyandırıyor!
E-Ticaret

Boyner Grubu MorHipo'nun Açılışını Yaptı, Geleceği Merak Uyandırıyor!

MorHipo - Cem Boyner, Kaan DonmezBoyner Holding'in MorHipo ile e-ticaret dünyasına giriş yapacağını sizlerle paylaşmıştık. Dün akşam yapılan bir tanıtımla da servisin detaylarını öğrendik. Bugün açılışı yapılan Morhipo, görünüşe göre e-ticaret dünyasını değiştirmek için riskli ama sağlam adımlar atmış.

Sürekli online satış yapılacak Sezon bölümü ile ve özel alışverişe ayrılan Exclusive bölümü MorHipo'nun satış yüzleri olacak. Kadın, erkek, çocuk, ev-yaşam ve designers kategorilerine ayrılan portalın özel alışveriş tarafı ciddi indirimlerle kullanıcılarla buluşacak.

Geleneksel Perakendeden Online Alışverişe Geçiş

Toplantıya Cem Boyner ve Kaan Dönmez de katıldığı için ilk ağızdan servisin detaylarını alabildik. Cem Boyner 1971'de perakende sektörüne girdiklerini ve bugüne kadar sunulan müşteri deneyimini online dünyaya taşıyacaklarından bahsetti. İnternetten ilk dönemler çekindiğini itiraf eden Boyner, artık doğru parçaları birleştirdiklerine inandığını ve bu alandaki potansiyeli gördüğünü söyledi.

Boyner'in bahsettiği doğru parçalar konusunda sanırım biraz açıklama yapmak doğru olur. Öncelikle e-ticaret konusunda deneyimli bir ismin projeye katılması oldukça önemliydi ve bu ihtiyaç Hepsiburada’nın kurucularından ve eski Genel Müdürü Kaan Dönmez ile kapatılmış.

Bazı şeyleri yeniden keşfetmeye gerek duymayan ve ilk yatırımı yüksek tutmayan Boyner Grubu, ürün depolama ve sevkiyatı için Ekol Lojistikle, kargo tarafında Yurtiçi Kargo'yla, online altyapı tarafında ise Doruk.net ile anlaşmış. Müşteri memnuniyeti için de Back-up'tan destek alınmış.

E-ticarette Yeni Deneyimler

MorHipo

E-ticaret ve özel alışveriş dünyasına geç kalmadıklarını söyleyen Boyner, yapmış oldukları hazırlıkların daha iyi bir şey sunmak adına biraz zaman aldığını ifade etti. İş ortaklarıyla oldukça esnek bir yapıda hızlı büyümeye müsait bir sistem oluşturduklarını söyleyen Kaan Dönmez ise şimdiye kadar e-ticaret sitelerinin sunamadığı hizmetleri sunacaklarını ve bunun zaman içinde kişiselleştirmeye doğru gideceğini söyledi.

Örneğin MorHipo'da farklı kampanyalar tek sepette kargolanabilecek, teslimatlar 24-72 saat arasında gerçekleştirilmezse kargo ücreti alınmayacak, iade süreci sorgusuz sualsiz 30 gün olacak, üyeler yaptıkları alışveriş karşılığında %1'den %10'a kadar HipoPara kazanacak. MorHipo Exclusive kampanyaları da diğerlerinden farklı olarak saat 11:00'de açılacak. Yurtiçi kargo'nun iPhone uygulamasından da müşteriler MorHipo siparişlerini her an takip edebilecek.

Mor Hipopotam'ın Pazardaki Yeri Ne Olacak?

Toplantıda aldığım notlara baktığımda Boyner Grubu'nun 200'den fazla yeni markayı internette satışa sunacağını, 1200 marka ile hizmet vereceğini görüyorum. İstinye Park'ın %20'si Boyner Grubun'a ait ve 4,5 milyon sadakat kartı üyesinin 1 milyon e-posta adresi Boyner sistemine kayıtlı.

MorHipo'nun arkasına aldığı gücün ne kadar büyük olduğu sanırım tartışma konusu olamayacak kadar net. Cem Boyner, en geç 6 ay içinde 10 bin adet gönderim yapmak istediklerini söylüyor, müşterilerin bu deneyimi yaşamaması için bir sebebi yok.

Ancak madalyonun diğer tarafında Boyner Grubu'nun biraz risk aldığı da kabul edilmeli. Zappos bu konuda bize çok iyi bir örnek olsa da bugüne kadar internette alışık olunmayan deneyimleri, tek seferde kullanıcılara sunmak kolay olmayacaktır. Her an farklı seçeneklere yönelmenin çok kolay olduğu online dünya da karlılığı yakalamak ve bunu istikrarlı hale getirmek çok kolay değil.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Webrazzi Gündem: E-Ticaret toplantısında e-ticaret kullanıcılarının negatif eğilimlerinin korkulduğu kadar yüksek olmadığından bahsedilmişti. Umarım bu gerçek MorHipo için de gerçek olur ve e-ticaret pazarı büyük bir oyuncu ile kullanıcı standartlarını yükseltir.

Yorumlar (19)
 1. Boyner internet alanındaki potansiyeli görmesi güzel ve yeni ve güçlü bir marka geliyor diyebiliriz heralde(gelecekte ne olacağı belli olmaz).

  Yanlız konuya öyle bir başlık ve açıklama yapılmışki bende dedim e-ticarette yeni bir fikir mi ortaya çıktı. Meğersem diğer e-ticaret sitelerinden bir farkı yok,fark gören varsa banada açıklasın.

 2. Yasin Yasin

  HTTP Error 503. The service is unavailable.

  Site hata veriyor, yeni açıldığı belli :)

 3. Mahmut Çanga Mahmut Çanga

  Sitelerinde çok ciddi kullanılabilirlik ve performans sorunları bulunmakta. Üye olamadım daha!

 4. Rafet Çot Rafet Çot

  hayırlı uğurlu olsun, çok başarılı olacağını düşünüyorum

 5. Ahmet Kare Ahmet Kare

  E iyi de mormani.com diye bir site vardı zaten. resmen fikri ve söylemleri benzetmişler. boynere hiç yakışmamış!!!!

 6. Özden Camlik Özden Camlik

  Hakkaten mormani.com'dan sonra biraz komik olmus, gencler iyi calismis(!), guzel esinlenilmis...renk mi kalmadi arkadaslar...

 7. Ismail Ünal Ismail Ünal

  Bir sürü hata (kod ve yazım hataları) ile açıldı. Kategori düzeni ve tasarımın kötülüğü yüzünden kayboluyorsunuz. İçinde herşey olsun havasında, sanki 3-4 gecede 2-3 kişi toplanıp kodlamış gibi duruyor.

  İsim olarak da ilgi çektiğini söyleyemeyeceğim.

  İlk başlarda fiyatlarda inanılmaz indirimler görülebilir belki ama ilerleyen zamanlarda geniş bir topluluğa hitap edebilmesi için yukarıdaki şeylerin "bence" değişmesi gerekiyor.

 8. Mesip Kurt Mesip Kurt

  Daha ilk günden çok ciddi sorunlarla giriş yaptılar. Markafoni'yi örnek almaları mantıklı, fakat ne tasarım, ne site hızı, ne prodüksiyon (fotoğraflar, içerik) konusunda markafoni'nin 2008'de açılan beta'sının dahi yanına yaklaşamayan bir haldeler.

  Gazetelere haber yaparak değil, web sitesine, kullanılabilirliğine, alt yapıya, pazarlamaya yatırım yapmaları gerektiğini çözememişler.

  Bir boyner mağazası düşünün inşaatı bitmemiş, derme çatma, dekorasyonu yok, personeli mağaza personeli yerine inşaat ustalarından seçilmiş, onun gibi birşey bu siteyi bu halde açmak.

  Çok yazık, Türk internet'ine yapılan çok büyük ayıp.

 9. Bünyamin Bünyamin

  Fiyatlar çok kötü yalnız. Nasıl özel alışverişse bu anlamadım. 139 liralık malı 125 lira yazarak neyi çekecekler onu da anlamıyorum.

  Bir de açılış günü şerefine stoklarla sınırlı da olsa güzel bir tek kalem kampanyası yapabilirlerdi. Şok fiyat hesabı.

 10. Erkin Erkin

  Birçok üründe indirim 10% u geçmiyor . Ne yapalım öyle private shopping sitesini ? Ayrıca ilk gün sayfaları görüntülemek mümkün olmadı

 11. Serkan Tınaz Serkan Tınaz

  Bu büyükler halan bu işi çözemedi. Büyük olmak her işi kendimiz yapabiliriz anlamına gelmez. Bence bu tür büyükler bu alandaki girişimcilere yatırım yapmaları daha akılcı olur. Bugün Dogan grubuna baktığınızda onlarda yıllarca aynı hattayı yaptı ve yapmaya devam ediyor hatta Turkcell bile aynı hattayı yapmaktan bıkmıyor. Bu tür şirketler bence İnternet'e olan inançlarını yaptıkları yatırımla gösterseler belki iştirakin %100 ellerinde olmaz ama azinlikda olsa yürüyen bir Business olur. Kısa bir süre önce bir yazıda Ersan Özer'in de dediği gibi bu işler küçük gerilalarin işi. Büyükler artık yatırımcı kimliğine gecseler ve bizde yaparizi bırakmaları gerekir. Markafoni trendyol gibi girişimlerin yanında data da olsa zor. Ve girişimlerin arkasında hep interneten gelen insanlar var bence büyük olmak herseye çözüm ve başarı getiriyorsa bugüne kadar Dogan grubunun en az 20 tane iyi internet girişimi çalışıyor olmalıydı.

 12. Emre Anıl Gözel Emre Anıl Gözel

  Bana kalırsa bu iş bir bakkalın market açması gibi birşey.Alt yapı ve kadro sağlam olabilir fakat sitede bir sürü hata var.Bu hatalar gidelirse ve kendilerini biraz daha geliştirebilirlerse oldukça muazzam bir proje olacağı kanısındayım.

 13. Grup Davetiye Grup Davetiye

  Sadece reklamla olmuyor. Keşke reklam bütçesinden kaydırma yaparak ürün fiyatlarını düşürselerdi. Ancak Boyner, yılların ticaret erbabı olarak bu işin içinden de yüzünün akıyla çıkacağına güvenimiz tam.

 14. Mustafa Mustafa

  sitede ciddi kullanım sıkıntısı var

 15. Ayhan Yanıklar Ayhan Yanıklar

  hepsiburda comla rekabet ortamı olacağını zanediyorumbu internet aracılığıyla aliş veriş yapan insanlara faydalı olacağını zanediyorum

 16. Kenan Alpogan Kenan Alpogan

  Kesinlikle Serkan Tınaz Bey'e katılıyorum..Bu düpedüz ''sermayede monopolleşme'' durumudur..Aslında bu tip girişimleri devletin düzene sokması gerekir. Tüsiad başkanlığı yapacak kadar ekonomik güce sahip olan Boyner gurubunun e-ticaret işine girmesi, uzun vadede hem diğer girişimcilere hemde devlete ciddi zararlar verir. Aynı şeyi yıllardır Doğan gurubu da yapıyor. Zaten enerji,perakende sektörü ve medyadan korkunç paralar kazanmalarına rağmen, gözlerini e-ticaret alanındaki 3 kuruşluk dilime de dikmeleri çok çirkin. Sanki her alanda var olmak zorundalarmış gibi bir durum var..Büyük sermaye guruplarının, bizzat bu işlere girmeleri yerine finansman sağlamaları hem kendileri için hemde herkes için faydalı olur..

 17. Osman Kaya Osman Kaya

  Bence lansman ve isin pazarlama ayagi basariliydi ancak diger yorumcularin da belirttigi gibi altyapi konusunda buyuk sorunlar var. İnternet sitesi ve altyapi icin yeterince calisilmamis, yeterince test yapilmamis gibi gorunuyor. Belki bunu da boyner grubunun internet alaninda fazla tecrubeli olmamasina baglamak gerek. Ama bunlar halledilebilir. Bugun private shopping pazarina girmek isterseniz karsiniza cikacak en buyuk sorun, iyi markalardan stok ve iyi indirim alabilmek olacaktir. Pazari domine etmis bunca rakip varken bu boyner icin bile zor bir is. Ama boynerin bu sektordeki gucu malum, eger bu ise yeterince onem verir, zaman ve para ayirirlarsa uzun vadede basarili olabilecegine inaniyorum ancak kisa vadede isleri zor, cok calismalari gerek..

  1. Selim Örerler Selim Örerler

   Düz bir yolda yürüyor olsaydın, tüm ilerleme isteğine rağmen hala gerisin geriye gitseydin, o zaman bu çaresiz bir durum olurdu; ama sen dik, senin de aşağıdan gördüğün gibi dik bir yamacı tırmandığına göre, adımlarının geriye kayması, bulunduğun yerin durumundan ileri gelebilir, o zaman da umutsuzluğa kapılmana gerek yoktur.

   Franz Kafka

 18. Ugur Saglam Ugur Saglam

  Sorunlar : kiyafet ler kirisik, fotograflarda simetri yok, dekupe yapilmaya calisilmis renkler birbirine girmis, sayfa acilma sorunlari, fotograflarin kalitesizligi, karanlik cekimler.

  Cozum : Yeni Fotografci, yeni bir tasarmci ve en az 2 veya 3 isi bilen grafik tasarimci.