iyzico kullanmak isteyen geliştiriciler için Laravel paketi: iyzipay-laravel [Yerli GitHub]

iyzico kullanmak isteyen geliştiriciler için Laravel paketi: iyzipay-laravel [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Güncelleme: Haberimiz sonrasında iyzico ile Mehmet Aydın Bahadır biraraya geldiler ve iyzipay-laravel paketi artık iyzico tarafınan desteklenmeye başladı. İşbirliği sonrasında gereken iyileştirmeler yapıılacak, ve iyzico paketi kullanıcılarına önermeye başlayacak.

Türkiye'nin son yıllarda adını sıkça duyduğumuz fintech (ödeme sistemleri) girişimi iyzico, bilmeyenler için online satış yapmak isteyen firmalara ödeme çözümü sunuyor. iyzico veya benzeri şirketler, firmaların teker teker bankalarla anlaşması ve onların altyapılarına entegre olması yerine yalnızca tek bir anlaşma ve entegrasyonla ödeme alabilir hale gelmesini sağlıyor.

Yerli GitHub'da bugünkü konuğumuz ise iyzipay-laravel kütüphanesi. PHP'nin popüler framework'ü Laravel için yazılan kütüphane ile iyzico'nun sağladığı PHP kütüphanesine ilave olarak aradaki API geliştirmesini de atlayarak kolayca entegrasyon sağlayabiliyorsunuz. Tabii Laravel üzerinde çalışan bir uygulamaya sahipseniz.

iyzipay-laravel'de kredi kartı saklama ve abonelik modeli de mevcut

Mehmet Aydın Bahadır tarafından geliştirilen iyzipay-laravel, kullanıcılarına adeta payable modellemeler sunarak uygulamalarının herhangi bir yerinde örneğin $user->pay(20); isteğiyle ödeme alabilme şansı sunuyor. Kütüphanede aynı zamanda kredi kartı saklamak ve abonelik modelleri de mümkün.

Beta olarak yayında olan kütüphane, geliştiricisinden öğrendiğimize göre şu an yayında olan birkaç projede kullanılıyormuş. Şu sıralar kütüphaneyi test edecek ve geri bildirim verebilecek geliştiriler arayan Bahadır, uzun vadede ödeme iadesi modülü eklemeyi ve dokümantasyonu genişletmeyi düşünüyormuş.

iyzipay-laravel, sağladığı 'soyutlama' sayesinde küçük-orta ölçekli projeleri gelişmiş bir ödeme modülüne kavuşturuyor. Özellikle kısa sürede ödeme entegrasyonu yapmak isteyen geliştiricilere hitap eden kütüphane, örneğin SaaS bir projede ödeme almak için pratik bir yol olarak tercih edilebilir.

Son olarak iyzipay-laravel'in -iyzico'nun sağladığı API ile- bağımsız bir geliştiricinin imzasını taşıdığını da belirtelim. Diğer yandan konuyla ilgili fikrini aldığımız iyzico CTO'su Hakan Erdoğan da "Bu tarz kütüphaneleri kesinlikle destekliyoruz ve geliştiricilerin bizim API’lerimiz üzerine çeşitli uygulamalar yazmasını, ekosistemi, komüniteyi büyütmesini diliyoruz." şeklinde konuştu.

Webrazzi üzerinde iyzipay-laravel gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.