Terminal'de çeviri yapmaya yarayan Trino, geliştiricilere zaman kazandırıyor [Yerli GitHub]

Terminal'de çeviri yapmaya yarayan Trino, geliştiricilere zaman kazandırıyor [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Evet, kendini geliştirmek isteyen yazılım geliştiriciler için İngilizce bilmek adeta bir zorunluluk. Tabii commit mesajı yazarken ya da kod-doküman okurken tüm kelimelerin İngilizce karşılığını bilmek de gerekmiyor. :)

Bu gibi durumlarda terminal veya editör/IDE'nin başından kalkıp online bir sözlük açmak durumunda kalan geliştiriciler, hem zaman kaybediyor hem de daha kolay demotive olabiliyor.

Bizzat bu durumda kalan Enes Erdoğan tarafından geliştirilen Trino, terminal'de çeviri yapabilmenizi sağlıyor. Kısa bir süre önce açık kaynak olarak GitHub'da da yayınlanan kütüphane, henüz 18 kişiden star almış.

Trino'yu kısa sürede 100'den fazla geliştirici indirmiş

Geliştiricisine göre gün boyunca terminal'i açık olan herkese hitap eden Trino'nun kullanımı kolay ve hızlı. Örneğin Trino'da çeviri yapmanızın ardından, çevirilen metin aynı zamanda otomatik olarak kopyalanıyor.

Diğer yandan CLI tarafı için Node JS ve Google Cloud API kullanılarak geliştirilen kütüphane, unit test tarafı için de Mocha'yı kullanıyormuş. Kısa sürede NPM üzerinden 100'den fazla kişinin indirdiği Trino, doğru bir probleme oldukça pratik bir çözüm sunuyor.

Çok daha komplike olmak üzere rakipleri de bulunan kütüphane, Enes'den öğrendiğimiz kadarıyla geliştirilmeye devam edecekmiş. Kısa süre içinde istatistik modülünü de devreye almaya hazırlanan Enes, ayrıca hem repo'ya katkı sağlamak hem de görüşlerini iletmek isteyen tüm geliştiricileri GitHub'a bekliyor.

Webrazzi üzerinde Trino gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.