Amerika'da 10 milyon dolar yatırım alan Bringg, Paket Taxi'yi hatırlatıyor

Amerika'da 10 milyon dolar yatırım alan Bringg, Paket Taxi'yi hatırlatıyor

İnternet üzerinden gerçekleştirdiğiniz alışverişlerin çoğunda, kullandığınız Getir, BiTaksi, Uber gibi servislerin tecrübesini hissedemiyorsunuz değil mi?

Siparişinizi kim getiriyor ne zaman getiriyor şu anda nerede bilgileri alışverişi gerçekleştirdiğiniz şirketin altyapısına bağlı olarak değişiyor.

Hepsiburada'dan sipariş verdiğinizde (ki nispeten bu süreci iyi yönetenlerden biri) sadece paketiniz kargoya verildi ve paketiniz teslim edildi bilgisi alabiliyorsunuz. Kargo takibi ise çoğunlukla lojistik şirketinin anladığı şekilde ve zaman bilgisinden uzak olarak çalışıyor. Yani falan filan merkezinden çıktı diyor ama size kaçta geleceğini bilmiyorsunuz. Şirketin aynı gün teslimat konusuna girmiyorum, bu hizmeti genelde satın almama rağmen, henüz teslimatımı aynı gün alabildiğim olmadı...

Aynı şekilde Yemeksepeti'nden yemek siparişi bile verdiğinizde, ne zaman geleceğini bilmiyorsunuz ve eğer gecikirse Yemeksepeti müşteri hizmetleri ile iletişime geçiyorsunuz, onlar da restoranı arayıp size "yoğunluk varmış ama çıkmış yoldaymış" diyorlar.

Farklı bir alanda olsa bile, Getir'den bir sipariş verdiğinizde kurye lokasyonunu takip edebiliyor, BiTaksi ya da Uber'den araç çağırdığınızda aracın nerede olduğunu görebiliyorsunuz.

Özetle, bir grup yeni nesil girişimin bizlere sunduğu temiz sorunsuz akıcı ve gerçek zamanlı sipariş takibi, yüzlerce online şirket için geçerli olmuyor. Kaldı ki, binlerce restoran ya da küçük çaplı e-ticaret şirketi için bu kesinlikle mümkün gözükmüyor...

Bringg Amerika'da bu sorunu çözmek istiyor...

Bu noktada Amerika'da yeni bir girişimden bugün haberdar oldum. Bringg isimli bu girişim 10 milyon dolar yatırım almış ve amacı yukarıda bahsettiğim örneklerdeki gibi bir teknolojik altyapıyı tüm kurumlara ve işletmelere sunmak.

Bringg'den haberdar olunca şirketin CEO'sunun bir videosunu buldum ve servisi nasıl anlattığını dinledim. Tam da konuştuğumuz ihtiyaçları belirtmiş ve kısaca neden Uber'de yaşadığımız tecrübeyi pizza siparişi verince ya da bir alışveriş yaptığımızda yaşayamıyoruz demiş.

Merak edenler için videoyu ekliyorum, izleyebilirsiniz:

Girişim kendisini kurumlar için isteğe bağlı teslimat servisi olarak tanımlıyor. Sisteme dahil olan şirketler hem müşterileri hem de kuryeleri/şoförleri için mobil uygulamaya sahip oluyorlar. Web tarafında da haliyle arayüzleri var ve bir kuryeye bir paket atamak ya da sistemin bunu optimize şekilde otomatik olarak yapmasını sağlamak gibi imkanları oluyor.

Üçüncü parti sistemlerle Bringg'in entegre olabilmesi ve bu süreci arada insan olmadan gerçekleştirmek için hayata geçirdikleri API'leri ve entegrasyon seçenekleri de var. Yani, sipariş geldiğinde API aracılığıyla direkt bir kuryeye atama yapmak mümkün olabiliyor.

50 kişilik bir ekibi bulunan Bringg'in Tel Aviv, New York ve Chicago'da ofisleri var ve farklı pazarlara da açılmayı planladıklarını da paylaşmış olayım.

Paket Taxi'yi hatırlattı...

Türkiye'de benzer bir işi yapan Paket Taxi'yi düzenli takipçilerimiz hatırlayacaklardır. Şirketin kurucu ortağı ve CEO'su Raşit Emir Süer geçtiğimiz ay Webrazzi E-Ticaret Konferansı'mızda girişim sunumuyla sahnedeydi. Şu anda teknik olarak API seviyesinde destek sağlamıyor olsalar da, restoranlarla yaptıkları anlaşmalar ile ayda 48.000 sipariş seviyesine geldiklerini konferansımızda paylaşmışlardı.

Bringg'den farklı olarak sadece altyapı değil, kurye ağını da işletmelere sağlayan Paket Taxi aslında Bringg'e kıyasla daha geniş yelpazede hizmet sağlıyor diyebilirim.

Webrazzi E-Ticaret Konferansı'mızda gerçekleşen sunumu kaçıranlar ya da tekrar izlemek isteyenler için aşağıda videoyu paylaşıyorum.

Sunumda da bahsedildiği gibi, henüz Bringg gibi hizmeti tamamen teknoloji altyapısıyla sunmuyor olsalar da, bu konuda çalışmaları finalize olmak üzere ve yakında benzer bir çözümle geleneksel bir işi teknoloji girişimi seviyesine taşımış olacaklar.

Radarınızda olmasında yarar var...

Bu alanda önümüzdeki dönemlerde sektörün hareketleneceğini tahmin ediyorum. Hem lojistik şirketleri tarafında hem e-ticaret şirketleri hem de özellikle yemek siparişi tarafında benzer tecrübeleri kullanıcılar talep ettikçe, farklılaşmak için adım atan işletmelerin yanında, çözümleriyle pazarda yer bulmak isteyen girişimlerin de sayısı artacak. Bu girişimlerin bazıları yeni olacak, bazıları ise büyük olasılıkla mevcut işlerinden ya pivot ederek ya da ek hizmetler sunarak bu alana girecekler.

Şimdilik net olan şu ki, Bringg'in Amerika'daki ihtiyaçtan ortaya çıkarak 10 milyon dolar yatırım almış olmasının benzerini, Türkiye'de de mutlaka göreceğiz ve yatırımcıların heyecanını, getirisini net hesaplayabilecekleri bu alan tekrar kabartacak.

Bence hem Bringg, hem Paket Taxi hem de bu alandaki diğer potansiyel oyuncuları yakın takibe almanız işinize yarayabilir. Çünkü bu alan önümüzdeki dönemlerde oldukça konuşulacak gibi duruyor...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.