Boston Dynamics 1,2 metre sıçrayabilen yeni robotu Handle'ı tanıttı!

Boston Dynamics 1,2 metre sıçrayabilen yeni robotu Handle'ı tanıttı!

Boston Dynamics'in kurucusu Marc Raibert bu ay başında yeni bir insansı robot geliştirdiklerini kısa bir tanıtımla göstermişti. Ve bu sunumun üzerinden çok geçmeden Handle isimli yeni robotun etkileyici videosu yayınlandı.

Handle, adından da anlaşılacağı üzere insanların çeşitli yapabilme kabiliyetine sahip ama hareket kabiliyetiyle gerçekten sıradışı bir robot. Elektrikli ve hidrolik 10 farklı eklem noktasına sahip olan Handle, 24,1  km (15 mil) yol alabiliyor. Ani hızlanma ve frenleme yapabiliyor, rahatça merdiven inebiliyor (çıkabildiğini göremiyoruz), karlı ve engebeli arazide seri bir şekilde yol alabiliyor. Hatta kendi etrafında dönmek gibi artistik hareketler yapabiliyor.

Aşağıdaki videoda 45 kg (100 lbs) ağırlık kaldıran Handle'ın daha iyisini yapıp yapamayacağını bilmiyoruz. Diğer yandan 1.2 metre (4 ft) sıçrama yeteneğine sahip ki Guinness Rekorlar Kitabı'na göre bir insanın sıçrama rekoru  1,616 m (5.3 ft). Yani Handle'ın yeni modelinde bu rekoru kırması belki de mümkün olabilir.

Boston  Dymamics yeni robotu Handle'ın üretimini yapmayı en azından şu an için düşünmüyor. Ancak ilerleyen süreçte özellikle depo işleri için Handle gibi bir robotun alıcılarının çıkabileceğini düşünmek zor değil.

Diğer yandan Boston Dynamics'in 2013'te Google tarafından satın alındığını ancak Google için çok kârlı bir satın alma olmadığını hatırlatalım. Zira Google'ın yatırımın geri dönüşü beklenenden uzun süreceği için Boston Dynamics'i satacağına dair duyumlar gelmişti. Amazon'un adı muhtemel talipliler arasında geçse de 1 yıl kadar önce Toyota'nın Boston Dynamics'i satın almaya yakın olduğu haberleri gelmişti. Görünüşe bakılırsa taraflar anlaşmaya varabilmiş değil ve bana kalırsa ABD ordusu için robotlar geliştiren bir şirketin ABD dışına satılması çok muhtemel gözükmüyor.

Boston Dynamics'in daha önce neler yaptığını görmek için Atlas ve Spot adlı robotlara göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.