Boston Dynamics akıllı ve dengeli robot-köpek Spot'u tanıttı [Video]
Teknoloji

Boston Dynamics akıllı ve dengeli robot-köpek Spot'u tanıttı [Video]

İleri seviye akıllı robotlar tasarlayan Amerika merkezli Boston Dynamics köpeği andıran yeni robotunu tanıttı. ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı Darpa ajansı için robot bilim alanında Ar-Ge çalışmaları yapan şirket, 2013 yılında Google tarafından satın alınmıştı. Şirket bu süreçten sonra yine kendi içinde özerk olarak projelerini geliştirmeye devam etmişti.

Boston Dynamics'in 'Spot' ismini verdiği proje kapsamında, hem içeride hem dışarıda kullanılabilecek, köpeği andıran yaklaşık 73 kilo ağırlığında bir robot geliştirilmiş. Elektrik enerjisiyle çalışan robotta hareket sensörleri, kameralar ve gelişmiş bir hidrolik sistemler bulunuyor. Videoda görüleceği üzere çok gelişmiş jiroskop sistemiyle donatılmış robo-köpek, yandan aldığı darbelere rağmen dengesini kaybetmiyor. Spot projesi, firmanın uzun süredir üzerinde çalıştığı Cheetah prototipine dayanıyor.

Yorumlar (11)
 1. Kodmanyagha Kodmanyagha

  bu zaten kaç sene öncesinden vardı

  1. Kutay Burunsuz Kutay Burunsuz

   Kaç sene öncesinden vardı evet ama bu robot elektrik enerjisi ile çalışıyor.

   1. Öncekiler buharla mı çalışıyorlardı?

   2. Mraykutceykut Mraykutceykut

    buharlı değil kurmalıydı. 5 defa çevirince takla atıyordu.

   3. Tek bilginiz buharli sistemler anlasilan. Yazik. Laf sokmaya calisiyorsunuz bir de. Onceki modeller 15 beygir gucunde go-kart motoru kullaniyordu. Ingilizce seviyenizin de iyi oldugunu dusunmuyorum ama kaynak paylasmak istedim.

    "BigDog is powered by a two-stroke, one-cylinder, 15-HP go-kart engine operating at over 9,000 RPM."

    http://en.m.wikipedia.org/wiki/BigDog

 2. Bir kaç seneye savaş alanlarında görürüz artık. Üstüne silah takıldı mı dengesi bozulmaz rahat ateş eder. Nişanlaması sıkıntılıdır ona da ayrıca çalışıyorlardır.

  1. Orkun Sezer Orkun Sezer

   Eski Savaş Stratejisini Kullanırlar.Önceden Köpeklere Bomba Bağlayıp Tankların Üzerine Salıyorlardı.Şimdi Bunlar Var Bağla Bombayı Sal Tankların,Birimlerin Üzerine..

 3. Kablosuzunu yapmışlar sonunda. Sırf şu robota attıkları tekmeler yüzünden gelecekte robotlar bizi yokedicek.

  1. hahaha onlarda bahane arıyordu zaten :)

 4. Koray Aşkın Koray Aşkın

  amerika bunları deneyecek bir ülke de bulur kendine. youtube'da robot köpeklerin insanları nasıl parçaladığını, nasıl dünyayı kurtardıklarını, namlularının ucundan demokrasi fışkırttıklarını izleriz...

 5. İbrahim A. İbrahim A.

  Admin yayınlarsa Boston Dynamics'in diğer 9 robotu aşağıdaki adreste anlatılmış tüm robotlar hayvanlardan esinlenerek yapılmış.

  http://fenniyat.com/boston-dynamicsin-muhtesem-robotlari/