Google, Boston Dynamics’i satmaya hazırlanıyor
Arama
Teknoloji

Google, Boston Dynamics’i satmaya hazırlanıyor

boston-dynamics-atlasGoogle‘ın 2013 yılının sonlarında satın aldığı ve geliştirdiği insansı robot Atlas ve yetenekleri gerçek bir köpeği andıran BigDog gibi robotları ile meşhur olan Boston Dynamics‘in satılacağı iddiaları ortaya atıldı.

Üst düzey yeteneklere sahip gelişmiş robotlar üzerinde çalışmalar yapan Boston Dynamics bu çalışmalarının videolarını internetten yayınlayarak ilgili olsun olmasın birçok kişinin dikkatini üzerine çekmişti. İnsansı robot Atlas ve BigDog ise şirketin en çok üne sahip iki robotu. Ancak Alphabet‘in sahibi olduğu Boston Dynamics’i satmaya ve robot endüstrisinden çıkış yapmaya hazırlandığı konuşulmaya başlandı. Bunun sebebi ise şirketin yeni dönemde kısa-orta vadede gelir üretebilecek departmanlar ve ürünler üzerine yoğunlaşmak istemesi.

Boston Dynamics’in robot bölümünün yaptığı çalışmalar ise daha çok geleceğe yönelik uzun vadeli araştırmalar bunun sonucu olarak da Google’ın kısa veya orta vadede bu robotik çalışmalardan kâr elde etmesinin zor olması. Boston Dynamics’in bugüne kadar yaptığı araştırmaların ve mevcut durumdaki robotlarının tabi ki piyasadaki potansiyel müşteriler tarafından satın alınma ihtimali var ancak buradaki ”potansiyel müşteri” sayısı Google tarafından yeterli bulunmamış. Amazon ve Toyota Araştırma Enstitüsü’nün bu satın almayla şimdiden ilgili olduğu ise iddialar arasında.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (3)
  1. baris dedi ki:

    Pancar toplayan ve çay servisi yapan robatlarımız var

  2. Ertan dedi ki:

    Google’ın her ay ciddi bir nakit akışına ihtiyacı var. Mevcut nakit akışından hazıra yiyen departmanları “istemese de” elinden çıkarmak zorunda. Son sözü her zaman muhasebe departmanı söyler! Bu tip robotların satılma potansiyeli şu an bir elin parmakları kadar ve bakım hizmeti çok yüksek…

Bir Yorum Yazın