Medium, Türkiye'deki yerel faaliyetlerini sonlandırıyor [Güncelleme]

Medium, Türkiye'deki yerel faaliyetlerini sonlandırıyor [Güncelleme]

Twitter'ın kurucu ortaklarından Evan Williams ve Biz Stone'un 2012 yılında kurduğu yayın platformu Medium.com, Türkiye'deki yerel faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Medium Türkçe sayfasından paylaşılan bilgiye göre Medium'un Türkiye'deki çalışmalarının 'şimdilik' San Francisco’daki merkez ofiste toplamasına karar verilmiş.

Medium özellikle dijital yayıncılıkta okuyucu aleyhine bozulan dengeleri düzeltmek gibi oldukça büyük bir iddiayla yola çıkmıştı. Ancak bu zor amacı gerçekleştirmek isterken zorlanmaya başlamış ve toplamda 130 milyon dolardan fazla yatırım almasına rağmen geçtiğimiz ay 50 kişiyi işten çıkarmış ve New York ofisini kapattığını açıklamıştı.

Evan Williams, son olarak abonelik modelini deneyeceklerini açıklayıp  Medium'un gerçeklere tosladığını söyleyenlere pek aldırış etmese de Türkiye'deki faaliyetlerin durdurukması Medium'un geleceği için soru işaretlerini artırıyor. Zira Medium Türkçe yayını sadık bir kitleye ulaşmıştı. Ocak 2015'de sorularımı yanıtlayan Luke Esterkyn, TTR (toplam okuma zamanı) açısından Türkiye’nin ilk 10 ülke arasında yer aldığını paylaşmıştı.

Medium'un Türkiye faaliyetleri hakkındaki açıklamasının tamamını aşağıda bulabilir, yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Yeni bilgiler almamız durumunda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Güncelleme: Medium'un Türkiye açılımında görev alan Ahmet Özkale'nin görevine devam edeceğini ama Medium Türkçe yayınıyla ilgilenmeyeceğini öğrendik. Bir diğer önemli bilgi ise Medium'da daha önce ücretsiz olan alan adı yönlendirme hizmetinin 75 dolar olarak fiyatlandırılması ki bu gelişmeler Medium içinde de olumsuz bir gelişme olarak konuşuluyor.

2016 bizim için büyük bir yıl oldu. Medium’daki Türkçe topluluğu büyüyüp gelişti ve her ay Medium’da binlerce Türkçe yazı yayınlanıyor.

Bu yılın başlarında sizin de okumuş olabileceğiniz gibi, size mümkün olan en iyi platformu sunmak için Medium’da bazı değişiklikler yapıyoruz. Bütün çalışmalarımızı şimdilik San Francisco’daki merkezimize toplama kararı aldık. Ne yazık ki, bu Medium Türkçe yayını ile Twitter ve Facebook üzerindeki etkinliklerimizi durduracağımız anlamına geliyor.

Medium’da Türkçe yayın yapan birçok yayın ve yazar var ve 2016 sonundaki yazımızda bu yayın ve yazarların en çok okunanlarını duyurmuştuk.

Medium’da Türkçe yazılar, Türkçe yazan yazar ve yayınlar için de arama yapabilirsiniz. Medium’da Türkçe yazan bir yazarsanız, kendi yayınlarınızı oluşturabilir ve diğer yayınlara katkıda bulunarak okuyucu kitlenizi büyütmeye devam edebilirsiniz.

Bu süre içerisinde, dilinizdeki muhteşem içerikleri bize iletmek için her zaman @Medium’a tweet veya [email protected] adresine bir e-posta gönderebilirsiniz.

Medium’u kullandığınız için teşekkürler. Kısa zamanda sizi tekrar Türkçe dilinde görmeyi umuyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.