Medium'a abonelik modeli geliyor

Dijital yayıncılığa güç katmak isteyen Medium.com, yayıncılarına reklamsız gelir kanalı oluşturmak için beklenen adımı atmaya oldukça yakın. Medium CEO'su Evan Williams, bu çeyrek içinde abonelik modelini devreye alacaklarını duyurdu.

Ev Williams'ın (Twitter'ın kurucu ortaklarından biridir) Upfront Summit'teki oturumda paylaştığı bilgilere göre okurlar için yeni bir abonelik modeli kurgulanmış ve ilk sürüm birinci çeyrek içinde kullanıma açılacak. Bu sayede yayıncılar reklam dışında yeni ve bana kalırsa daha güzel bir gelir kanalı açma şansı yakalayacak.

Ev Williams, abonelik özelliğini "Medium deneyimine bir güncelleme" olarak nitelendiriyor. Son dönemde yaşanan işten çıkarmaların aboneliğe giden yolun parçası olduğunu ve eskiden büyük yayıncıları reklam satışıyla platforma çekmeye odaklandıklarını söylüyor.

Bildiğiniz gibi 2011 yılında kurulan Medium yavaş yavaş dijital yayıncılığa yeni bir renk katmış ve özgün hikayelerin buluştuğu bir yer olmaya başlamıştı. Sayfa görüntülenmesi yerine okunma oranının önemine dikkat çeken Medium, 2016'da Superfeedr’ı ve Embedly‘yi satın alarak teknik atılımlar da yapmıştı. Fakat ırmağın tersi yönde yüzmek isteyen ve zorluklarla karşılaşan girişim, toplamda 132 milyon dolar yatırım almasına rağmen geçen ay 50 çalışanını işten çıkarmış, New York ofisini kapatmış ve yeni bir yola gireceğini açıklamıştı.

Yeni üyelik modelinin tam olarak neler getireceğini meçhul olsa da hem yayıncı hem de okur tarafında yeni bir seçenek sunulması umut verici. Ev Williams'ın abonelik modeliyle ilgili açıklamasına gösterilen ilgi de sanırım beni doğruluyor.

Medium geçen yıl yayıncılar için yeni özelliklerle birlikte sponsorlu hikayeler ve üyelik modelini duyurmuş ancak hatırladığım kadarıyla bu konuda sıradışı rakamlar paylaşmamıştı. Diğer yandan Medium'daki okuyucu ve yayınlanan yazı sayısı 2016'da yüzde 300 artmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.