Medium.com: Twitter kurucularından yeni blogging platformu
Girişim

Medium.com: Twitter kurucularından yeni blogging platformu

Twitter kurucuları yeni girişimlerle dikkat çekmeye devam ediyor. Evan Williams ve Biz Stone'nun da dahil olduğu Obvious şirketinin yeni bir girişimi olan Medium.com, kullanıcılara kişiselleştirebilir blog alanı yaratıyor.

Bugün ilk duyurusu yapılan sitede üyelik dışında herhangi bir özellik kullanılamıyor ancak Evan Williams'ın Medium üzerinde yayınladığı ilk yazıda servisin detayları paylaşılmış.

Medium'da Metin ve görsel içerikleri bir araya getirerek paylaşım bulunabiliyor. İşin içinde Twitter kurucuları olunca Medium.com'a girişin Twitter hesabıyla gerçekleştiğini belirtelim.

Medium.com kullanıcıları oluşturacakları hesaplarında sadece görsel veya metin içeriklerin yanı sıra metin ve görsel içerikleri bir arada paylaşabilecekler. Adından da anlaşılabileceği gibi Medium.com ne sosyal ağ ne de bir blog. Bu yüzden sitenin Pinterest ve Twitter arasında bir kişiselleştirebilir blog olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İçerikler 'Love it' düğmesiyle oylanıyor

Medium.com'da oluşturulan profil sayfalarından paylaşılan içerikler, kullanıcılar arasında görüntüleniyor. Yeni yüklenen içerikler 'Love it' düğmesiyle oylanarak 10 üzerinden puanlandırılıyor. Kullanıcılar Twitter'daki retweet özelliği gibi içerikleri yeniden paylaşarak, kendi sayfalarında paylaşmaları mümkün oluyor.

Medium.com'a şu anda tüm kullanıcıların içerik yüklemesi mümkün değil. Kısa bir zamanda tüm kullanıcılara açılacak olan platformda şu anda test hesapları bulunuyor. 4 farklı blog kategorisinin test edilebileceği hesaplar şunlar: Been There. Loved That.Look What I MadeThe Writer’s Room ve The Obvious Collection.

Medium.com, 140 karakterden fazla yazmak isteyen ve aynı zamanda görsel içeriklerin ön plana çıktığı bir platform arayan kullanıcılar için geliştirilmiş gibi görünüyor. Sosyal paylaşım sitelerinden farklı bir mecrada yer almak isteyen, ama kendi blogunu açmaya üşenen kullanıcıların Medium.com'u kullanacağını düşünüyoruz.

Yorumlar (7)
 1. posterous ile olası bi bağlantı varsa da ben kuramadım...

 2. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Tam bir blog paltformundan çok paylaşım temelli hafif blog platformu olmuş. Biraz Pinterest, biraz Instagram üzerinde bir blog sayfası tamamdır. Son zamanlarda arayüzler biraz birbirine benzemeye ve etkilenmeye başladı sanırım. Bu tür arayüzler fotoğraf ağırlıklı paylaşımlar için kullanışlı fakat makale ağırlıklı blog siteleri ve onların okuyucuları için biraz eziyete dönecek gibi. Kendi adıma konuşmam gerekirse umarım modası çabuk geçer.

 3. eskiden bi jingle vardı.

  "bir aadam vardıııı canı sıkılan"

  o adam sakın evan olmasın?

 4. twitter izinleri biraz fazla değil mi?

  - Takip ettiğin kişileri görmek ve yeni kişiler takip etmek.

  - Profilini güncellemek.

  yeni kişileri takip etmek? hadi onuda geçtim profilimden ne istiyor acaba?

 5. Turgut Demir Turgut Demir

  Bunun anlamı şu olmalı; "Bizim Twitter ile işimiz bitti.Projemiz başarıya ulaştı yeni hedefimiz Medium.com"

  Bence çok yanlış. Öyle olsaydı Facebook şimidye kadar onlarca proje üretirdi. Ama Facebook devamlı site içinde çalışmalar ile kullanıcıları daha fazla sitede tutmaya çalışmaktadır.

  1. Bu görüşünüze katılmıyorum. Facebook örneğini vermişsiniz, facebook bir çok alana yönelmekte, en önemli adımlardan biri olarak da instagram'ı satın aldı. Google derseniz yüzlere alanda faaliyet gösteriyor. Sadece arama motoru olarak mı kalsaydı? Blogger'i var mail hizmeti var şusu var busu var. Twitter kurucuları da çeşitli alanlara yönelebilir, bu twitter ile işlerinin bittiğini göstermez.

 6. Bence üretilen başarılı girişimleri yaşatmanın en güzel yolu başka alt girişimlerle onu desteklemektir..

  Bkz:

  webrazzi - webrazzi tv

  twitter - Medium.com

  mimarigaleri.com - mimarimedya.com :) gibi