Instagram, fotoğraf galerisi özelliğini yayına aldı

Instagram, fotoğraf galerisi özelliğini yayına aldı

Instagram, hikaye anlatıcılarının ana merkezi olarak konumlanma yolunda önemli bir adım daha attı. Instagram, bugün yayınladığı yeni özellik sayesinde kullanıcılarına tek bir paylaşım içerisinde 10'a kadar fotoğraf ve video gösterebilme imkanı sunuyor.

Her Instagram kullanıcısı arka arkaya benzer etkinlikten veya "an"dan paylaşım yapmanın takipçiler tarafından yadırgandığını biliyor. Bu nedenle herkes en güzel fotoğrafı seçip paylaşmaya çalışıyor ve bu da hikayenin tam olarak karşıya yansıtılamamasına neden oluyordu. Bu özelik sayesinde aynı ana ait 10'a kadar fotoğraf ve videodan bir galeri yapabilir ve paylaşabilir kullanıcılar. Böylece hikayeyi tamamen yansıtabilirler.

Instagram 10.9 sürümü kullanıcılarının bir bölümüne açılan bu özelliğin kullanımı arka arkaya fotoğraflar arasında seçim yaparken kolay olsa da tüm albümünüzden bir galeri yapmak isterseniz zorlu olabiliyor. Her fotoğrafı tek tek bulup seçmek biraz zaman alabiliyor. Fakat fotoğrafları ve videoları seçtikten sonra filtreyi hızlıca uygulayabilir ve seçilen içerikleri tutup sürükleyerek farklı şekilde sıralayabilirsiniz.

Paylaşımı yayına aldıktan sonra altında beyaz noktalarla kaç fotoğraf olduğu gösteriliyor ve kullanıcılar kaydırma hareketi ile görseller arasında gezebiliyor. İstediği görsel üzerinde de like verebiliyor. Her fotoğraf için ayrı ayrı like özelliği şimdilik bulunmuyor.

Yeni özelliğin kötü olan tarafı ise eski Instagram formatında olduğu gibi sadece kare içerik paylaşımı yapılmasına izin veriyor. Yani uzun veya geniş fotoğraflar seçtiyseniz bunların nereden kırpıldığını kontrol etmeden paylaşmayın. Sonra silmek zorunda kalabilirsiniz.

Instagram'ın Snapchat'den kopyaladığı ve hazırdaki kitlesi sayesinde büyük bir başarı yakaladığı Stories özelliği hikaye anlatıcılarına çok güzel imkanlar sunuyor. Bunu canlı yayın özelliğiyle de destekleyen Instagram artık ana akışımızda da çok daha yaratıcı, eğlenceli ve ilgi çekici paylaşımlar görmemizi sağlayacak. Benim severek takip ettiğim PassionPasport Instagram hesabı, Stories'ı harika kullanan markalardan ve bu yeni özelliği de çok verimli bir şekilde kullanacaklardır. En basit haliyle 1'er dakikadan oluşan 10 bölümlük kısa filmler, büyük şey anlatabilecek. Tek başına 10 dakikalık videoyu izlemek istemez kimse fakat bu haliyle 10 video izletebilir ve son hamleniz olarak izleyiciyi harekete geçirebilirsiniz.

Bakalım ilk yaratıcı işler hangi markalardan çıkacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.