Modern web uygulamaları için başlangıç noktası: ASP.NET Boilerplate [Yerli GitHub]

Modern web uygulamaları için başlangıç noktası: ASP.NET Boilerplate [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Üç yılı aşkın süredir düzenli olarak geliştirilen ve bugüne kadar 200 binin üzerinde indirilen ASP.NET Boilerplate, 'modern bir web projesinin başlangıç noktası' mottosuyla öne çıkıyor.

Açık kaynak olarak GitHub'da yayınlanan ve iki binden fazla 'star' alıp binin üzerinde 'fork' edilen proje, ASP.NET dünyasında oldukça popüler durumda.

ASP.NET Boilerplate'e dair en güzel detaylardan birisi de ücretsiz ve açık kaynak bir kütüphane oluşturmak için yola çıkılan projenin zamanla bir şirkete dönüşmesi. Öyle ki; 2016'nın Mart ayında projenin yaratıcıları Halil İbrahim Kalkan ve İsmail Çağdaş, işlerinden istifa etmiş ve ASP.NET Boilerplate'i baz alan ücretli bir önyüz (ASP.NET Zero adında) ortaya çıkarmış.

Cache mekanizması, doğrulama, yetkilendirme, log'lama, veritabanı bağlantı yöntemleri...

Halil İbrahim Kalkan'ın çalıştığı şirkette kodladığı neredeyse her projede benzer yapılar kullanması sonucunda geliştirmeye başladığı kütüphane, katmanlı, ölçeklendirilebilir ve 'domain driven' oluşuyla dikkat çekiyor.

Bireysel geliştiriciler, internet girişimcileri ve küçük-orta büyüklükteki yazılım şirketlerini hedef alan kütüphanenin akılda kalan özellikleriyse şu şekilde sıralanabilir: cache mekanizması, doğrulama, yetkilendirme, log'lama, veritabanı bağlantı yönetimi ve SaaS altyapısı sunan hazır bir modül.

ASP.NET Boilerplate tüm bunlar dışında DDD ve TDD gibi yaklaşımları benimsemesi ve ASP.NET geliştiricileri tarafından sıklıkla tercih edilen Entity Framework ile ASP.NET Core gibi araçları kullanmasıyla da dikkat çekiyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bugüne kadar 200 binden fazla indirilen kütüphanenin aktif olarak 10 binin üzerinde kullanıcısı (her yeni başladıkları projede ASP.NET Boilerplate'i tercih eden) bulunuyor.

Kütüphane sahiplerinden aldığımız bilgilere göre ASP.NET Boilerplate en çok ABD, Güney Amerika ülkeleri, Kanada, Çin ve Avrupa'da kullanılıyormuş. Ayrıca onlarca ülkeden kullanıcısı bulunan kütüphaneyi ülkemizde de bilen ve kullanan firmalar varmış.

Açık kaynak geliştiricilerine tavsiyeler

GitHub üzerinde popüler olmayı başaran ve bugüne kadar 200 binden daha fazla indirilen kütüphanenin bu kadar büyük bir kitleye ulaşmasının sırrı da muhakkak merak ediliyordur. Bu konuyu Halil İbrahim Kalkan'a da sorduk ve kendisi şunları söyledi: "Birkaç kısa maddeyle tavsiyelerimiz: Sürekli geliştirme, sık release, issue'lara çabuk dönüş ve en önemlisi iyi bir dokümantasyon. Dokümante edilmemiş kütüphane hiç bir işe yaramaz. ABP'nin popüler olması Codeproject'de yayınladığım makalelerle başladı. Bu sitede yayınlanan kaliteli makaleler insanları çekiyor."

Kalkan, ülkemizdeki açık kaynak camiası hakkında da konuştu ve şöyle dedi: "Türk firmalarının açık kaynak koda yönelmesi gerekiyor. Bu konuda gerideyiz. Bana göre bir firmanın kilit iş kodları dışında tüm kodları açık kaynak kodlu hale gelebilir. Bundan çekinmemek gerekiyor. Uzun vadede faydası olacağını düşünüyorum. Ayrıca bu firma bilinirliği, geliştiricilerin o firmada çalışmak istemesi gibi güzel yan etkiler de oluşturacaktır."

Son olarak kütüphanenin gelecek planlarını da konuştuğumuz geliştiriciler, ASP.NET Boilerplate'in 2.0 versiyonu için çalıştıklarını ve ileride çok daha büyük bir ekosistem oluşturmayı hedeflediklerini aktardılar.

Webrazzi üzerinde ASP.NET Boilerplate gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.