Son dönemde başarısız olan 26 girişim ve kapanma nedenleri

Son dönemde başarısız olan 26 girişim ve kapanma nedenleri

Türkiye'de başarısızlıkların bir tecrübe olduğuna dair inanç yok denecek kadar az. Girişimcilik gibi deneysel adımların çok önemli olduğu bir dikeyde bile maalesef durum bu. Elbette amacım başarısız olmayı övmek değil ancak 'Bir musibet bir nasihattan evladır' atasözünü fazla kulak ardı ettiğimiz de malum.

Sözü fazla uzatmadan başlıktaki başarısızlık hikayelerine, daha doğrusu başarısız olan girişimcilere ve yaptıkları hatalara geçelim. CB Insights'ın 2017 güncellemesinde yer verdiği kapanan 26 girişim ve kapanma nedenleri şöyle sıralanıyor;

1- Chacha: Finansal sıkıntıları çözemedi. Reklam gelirleri hızla düşünce elindeki bazı varlıkları satsa da borçlarını ödeyememiş ve finansal bir destek de bulamamış.

2- Dealstruck: Üç yıllık girişimin kapanma nedeni başarısızlık değil ancak küçük işletmeler için finansal hizmet sağlamanın sorunları karşısında Utah merkezli bir bankayla anlaşarak pazardan çekilmiş.

3- Shoes.com: Kapanma nedeni teknoloji dünyasından çok fazla, moda dünyasından çok az yönetici bulundurmak olarak gösteriliyor. Ayrıca internet kullanıcılarına yeterince güven sağlanamaması da kapanmanın ardındaki sebeplerden.

4- Lily Robotics: Başlangıçta güzel geri bildirimler alsa da ilk ürünlerini üretme başarısı gösterene dek elindeki sermayeyi/yatırımları tüketmiş ve yeni finansal kaynak bulamadığı için kapanmış.

5- VidAngel: Filmlerdeki veya TV şovlarındaki çıplaklık veya şiddet içerikli bölümleri kırparak yayın yapmayı sağlayan platform, Walt Disney, 21st Century Fox ve Time Warner gibi büyük yayıncılar tarafından şikayet edilmiş ve mahkeme VidAngel hakkında ihtiyari tedbir kararı almış. Eğer karar kesinleşirse büyük stüdyoların içeriklerine artık dokunamayacak.

6- App.net: Webrazzi'de de bahsettiğimiz bu kapanışın nedeni yumurta-tavuk çelişkisini çözememek. Girişimciler uygulama geliştiriciler ile kullanıcıların uygulamalara uyumu arasındaki dengeyi oturtamamış.

7- TaskBob: Girişimciler, ev hizmetlerindeki sürdürülebilirlik ile kârlılık arasında büyük bir fark olduğunu söylüyor.

8- ChangeCoin: Tüm yolları denemesine rağmen aylık masraflarını karşılayamadığı için kapanmış. Yasal yükümlülüklerin getirdiği zorluklar da işin cabası.

9- Buildzar: Yapı malzemeleri satan e-ticaret sitesi Buildzar abonelik modeline pivot etmiş ama istediği trafiği ve geliri yakalayamadığı için kepenk indirmiş.

10- Vinaya: Giyilebilir teknoloji ürünleri geliştiren girişim teknolojik inovasyonun hızıyla artan masrafları karşılayamamış.

11- Besomebody: İnsanları tutkularına dönük içerikler etrafında buluşturan girişim kapanışını 3 nedene bağlıyor; yeterli talep olmaması, insanların tutkularına dönük gerçekten bir şeyler öğrenmek istememesi ve sunulan içerikle beklenen gelirin elde edilememesi.

12- BriefMe Media: Kısa ve net: yatırım/nakit/sermaye eksikliği. Kullanıcıları memnun ederken yatırım arama çabalarında sonuca ulaşılamamış. Belki de yatırım aramaya üründen daha fazla odaklanmaları gerekirdi?

13- Angel Sensor: Mühendislik ve finansal zorluklar karşısında Ar-Ge birimini küçülmüş ve daha fazla ayakta kalmayı başaramamış.

14- Loanbase/BitLendingClub: Bitcoin ekosistemindeki girişim eegülasyonlarla daha fazla baş edememiş ve kapanma kararı alınmış.

15- Rendeevoo: Küçük işlerden gelen küçük kazançlara bakan girişimciler gerçek yatırım bulmak ve çıkış yapmak için geç kalmış. Sonuç malum.

16- Omniref: Y combinator destekli girişim kendisini ayakta tutacak iş modelini bir türlü oturtamamış ve siteyi ayakta tutacak masrafları (çok sayıdaki geliştiricinin maaşı vs.) karşılayamamış.

17- Bitphone: Bitcoin temelli video görüşme servisi regülatif nedenler ve sistemi kötüye kullanan kullanıcılar nedeniyle kapanmış.

18-All Romance eBooks: 2006 yılında kurulan e-kitap servisi pazar payı, satışları ve karlılığı azalan girişim 2017 yılından da umudu kesmiş ve kapanma kararı almış.

19- Opsh: Farklı sitelerden tek sepette moda alışverişi yapmayı sağlayan girişim geçmişte yatırım almış olmasına rağmen yeni yatırım bulamamış ve kepenkleri indirmiş.

20- Plain Vanilla Games: NBC ile bir şov programı üzerinden anlaşma imzalayan girişim söz konusu program iptal olunca duvara toslamış.

21- Pixelmage Games: Girişimciler geliştirdikleri oyunu pazara sunmayı başarmış ama satışlar iyi gitmemiş. Sonuç malum.

22- Scarf: Bir sağlık hizmetleri şirketi tarafından kurulan ev yapımı yemek paylaşım servisi Scarf, güvenli ve sağlıklı yemek sunmak konusundaki bazı izinleri alamamış.

23- Shelfie: E-kitap okuyucularını hedefleyen girişim 4 yıllık ömrünü tamamlama nedenini şöyle açıklıyor; Eğer Apple, Google veya Amazon gibi bir platformunuz yoksa e-kitap işi yapmak çok mantıklı değil.

24- The Social Radio: Bir hobi projesi olarak başlayan ve ciddi bir işe dönen girişim yeniden küçülmüş ve sonunda uygulama masraflarını karşılayamadığı için kapatılmış.

25- WhatsOnRent: Kiralama odaklı pazaryeri yeni yatırım bulamayacağını görünce erken davranıp kepenkleri indirmiş. Girişimciler bu işin çalışmayacağını da dile getirmiş. Neyse ki ilk tohum yatırımının yarısını yatırımcılarına geri ödemişler.

26- Vrideo: Sanal gerçeklik alanında çalışan ve 2 milyon dolar yatırım alan tabiri caizse pes etmiş zira rakiplerinin kendilerinden 50 kat daha fazla yatırım aldığını söylüyor. Kim dayanabilirdi?

Biraz eski olsa da Girişimler Neden Başarısız Olur? başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Görsel Kaynak: Depositphotos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.