E-ticaret sitelerini değerlendiren Güven Rehberi hizmetlerini sonlandırdı
Girişim

E-ticaret sitelerini değerlendiren Güven Rehberi hizmetlerini sonlandırdı

Türkiye'de e-ticaret sitelerinin ne kadar güvenilir olduğunu derecelendiren Guvenrehberi.com hizmetlerini tamamen sonlandırdığını açıkladı.

Hatırlayacağınız üzere GuvenRehberi.com, müşteri yorumları üzerinden e-ticaret sitelerinin ne kadar güvenilir olduğunu derecelendirmek ve bu alanda bir referans kanalı olmak için yola çıkmıştı. Şikayetlerden ziyade, müşterilerin olumlu deneyimlerini paylaşmasını bekleyen GuvenRehberi.com, aldığımız bilgiye göre pazar potansiyeli açısından gelecek görmediği bu işi sonlandırma kararı almış.

Alpaslan Topçu ve Onur Onat tarafından 2013 yılı başında kurulan girişim, Aslanoba Capital'den yatırım almış ve Yandex.Market ile işbirliği de yapmıştı. Hatta Türkiye'de e-ticaret müşterilerine dair bir analiz de paylaşmıştı. Ancak gelinen noktada girişimciler daha fazla ilerlemek istememiş ve enerjilerini yeni projelere aktarmaya karar vermiş.

Aşağıda GuvenRehberi.com'un kurucu ortağı Onur Onat'ın açıklamasını paylaşıyoruz. Aslanoba Capital ise konuyla ilgili ek bir açıklama yapmak istemedi.

Güvenrehberi'ni hedeflediğimiz kadar ölçeklendiremediğimiz için daha fazla potansiyeli olduğunu düşündüğümüz projelere yoğunlaşmayı tercih ettik.

Bunun temel sebebi Türkiye bağımsız (büyük gruplara ait olmayan ve pazar yeri dışı şirketler) eticaret pazarının tahminlerimizden çok daha küçük ve ticari olarak hareketsiz çıkmış olması.

Projeyi yurtdışına genişletme şansımız ise olmadı çünkü büyük pazarlarda benzer işler yapan bir çok başarılı şirket hali hazırda mevcut.

Yorumlar (6)
  1. Zor bir ekonomide, zor bir sektörde, zor bir dikeyde iş yapmak gerçekten hiç kolay değil. İşlerin yolunda gitmemesini gayet iyi anlayabiliyorum. Fakat yıllarca çalıştığınız, karşılığında maddi kazanç elde ettiğiniz şirketlere hiç haber vermeden, onlara ait olan müşteri datalarını bile teslim etmeden pat diye çekip gitmelerini anlayamıyorum. Aslanoba Capital gibi yatırımcıların yatırım yaptıkları şirketlere piyasada bir güven ve itibar oluşuyor. Bu şekilde etik olmayan kapanışları görürsek yatırımla gelebilecek bu güven ve itibar da zedelenecektir.

  2. Mukemmel bir siteydi en azindan iyi ve kotu e ticaret firmalarini ayirt edebiliyordu ama ne yazikki pazaryerleri haric e ticaret firmalari kazanamiyor biz en iyi tasarim mobil uygulama ve 12000 urunle en ucuz fiyatla dahi kapisamiyoz musteri pahalida olsa pazaryerini seciyor ki bizler pazaryerinden kargoluyoruz musterilere gelde bunu anlat 😄

  3. Bu devirde en güzel şey müşteri olmak :) herkes gecesini gündüzüne katıp seni memnun etmek için çalışıyor kârlılığı filan vazgeçip senin için sürekli fiyatta kampanyalar, indirimler vs. birbirleriyle yarışıyorlar. Sonra bir bakıyorsun ortada şirket filan kalmamış. Müşteri her zaman haklıdır :) her şekilde her durumda iade alırım kar önemli değil pazar yerinden de satarım :) diyenlerin çoğu artık pazar yerlerinde de dükkanlarını kapatıp gittiler. Bu işin sonu hiçte iyi görünmüyor.

  4. Aslında fikir olarak çok güzel ancak gelin görünki bizim insanımız çok üşengeç üyeliklerden nefret ederler. Birazda geç kalınmış bir hamle olarak görüyorum bunu belki 2004'te yapsalar durum farklı olabilirdi.

  5. Müşterilerine haber vermemeleri bu isimlere olan ticari güvenimi ciddi şekilde zedeledi. Az-ya da çok fark etmez oraya yorum alabilmek için türlü-türlü kampanya düzenlemiştim. Bin küsür kişiden yorum almıştım. Şimdi hepsi uçtu. Bari yedeğini verselerdi. Bundan sonra Alpaslan Topçu ve Onur Onat ismini duyduğum yerden uzak dururum. Bu iki ismin ticari itibar kredisi ben de 0'dır. Telefon ya da mail ile ulaşılamyorlar. Bilgi vermemeleri ve yedek vermemeleri yakışmadı.

  6. Emrah Aslan Emrah Aslan

    Görsel olarak watermark'lı stock fotoğraf kullanmaları baya bir güven veriyor :)