Facebook Lite 200 milyon kullanıcıya ulaştı

Facebook tarafından gelişmekte olan ülkelerdeki kullanımı artırmak amacıyla 2015 yılında sunulan Facebook Lite, toplamda 200 milyon kullanıcıya ulaştı. Küçük boyutlarıyla dikkatleri çeken ve Facebook uygulamasına oranla oldukça hızlı olan Facebook Lite, geçtiğimiz Mart ayında 100 milyon kullanıcıya ulaşmıştı.

Özellikle giriş seviyesi Android telefonlar için tasarlanan Facebook Lite, belli bölgelerden kazanılan gelirleri de büyük oranda arttırdı. Lite uygulaması sayesinde Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika/Kanada bölgelerinin dışında kalan bölgelerden toplanan gelirlerini yüzde 52 oranında arttıran Facebook, 2016'nın son çeyreğinde bu bölgelerden elde ettiği geliri 839 milyon dolar seviyelerine kadar çıkmış.

Kullanıcı başına kazandığı gelirleri de yüzde 28 oranında arttıran Facebook Lite, 2017 itibariyle her kullanıcısından 1.41 dolar kazanıyor. İnternet bağlantısının ve alım gücünün kötü olduğu ülkeler de bile rahatça kullanılabilen Facebook Lite, Facebook'u rakiplerinin bir adım önüne taşıyor. Bunun nedeni ise aynı bölgelerdeki bağlantı problemleri nedeniyle Facebook'a rakip olan Snapchat ve Twitter gibi uygulamaların rahatça kullanılamaması.

İlk etapta Bangladeş, Vietnam, Nijerya, Nepal, Güney Afrika, Sudan, Sri Lanka ve Zimbabve için kullanıma sunulan uygulama, ilerleyen aylarda ülkemiz de dahil olmak üzere pek çok ülke tarafından kullanılmaya başlanmıştı. 2017 itibariyle İsrail, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Güney Kore için de kullanıma sunulan Facebook Lite, toplamda 150 ülke için kullanımda.

Dilerseniz Facebook Lite uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.