Facebook Lite aylık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştı

Facebook Lite aylık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştı

Facebook'un gelişmekte olan pazarlar için geliştirdiği ve bilindik Facebook uygulamasına göre daha az yer kaplayan özel versiyonu, aylık 100 milyon aktif kullanıcıya eriştiğini duyurdu.

Facebook Lite adı verilen uygulama, ilk kez Android işletim sistemiyle geçtiğimiz yılın yaz aylarında buluşmuştu. Henüz 1 yıl bile dolmadan uygulamanın böylesi bir başarıya ulaşması ise Facebook'un Lite uygulamasının amacına uygun kullanıldığını gösteriyor.

Kapladığı 1MB'lık alanla internet bağlantısı yavaş bile olsa kullanıcıların hızla indirebildiği uygulama, çok düşük hızdaki internet hızına sahip kullanıcılar düşünülerek tasarlanmış. Bugün dünyada hala milyarlarca insan 3G ya da 4G bağlantı hızına sahip değil, durum böyle olunca 2G ya da daha eski mobil bağlantı türleri de Facebook'u kullanmak adına daha basit bir versiyonu tercih edebiliyor.

Facebook'un bir diğer amacı da giriş seviyesi Android telefonlarına hizmet vermek ve gerçek Facebook deneyimi bu tarz telefon sahiplerine de yaşatmak. 56 farklı dilin desteklendiği Facebook Lite uygulamasının hedeflerinden birisi de uygulama boyutunu her zaman 1 MB'ın altında tutmayı başarabilmek. Facebook hem fonksiyonları geliştirirken hem de geri uyumluluk yakalamaya çalışarak, son trendleri değil, gelişmemiş pazarları ve giriş seviyesi akıllı telefon sahiplerini de düşünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.