Küçük ve orta seviyeli web uygulamaları için bir PHP framework: Titan [Yerli GitHub]
Teknoloji

Küçük ve orta seviyeli web uygulamaları için bir PHP framework: Titan [Yerli GitHub]

 • PHP üzerinde geliştirilen Titan, küçük ve orta ölçekli projeleri hedefliyor.

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Web uygulaması geliştirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği programlama dillerinden (evet, betik dili demek daha doğru) PHP üzerinde geliştirilen Titan, küçük ve orta ölçekli projeleri hedefliyor.

Laravel, Symfony, Zend ve Codeigniter gibi PHP framework'lerine nazaran çok daha küçük projeler için geliştirilen Titan, aslında bu sebeple daha az alan ve sistem kaynağına ihtiyaç duyuyor. Detaylı ve Türkçe dokümantasyonuyla dikkat çeken Titan, hedef kitlesi dolaysıyla Slim ve Lumen'e rakip olarak düşünülebilir.

GitHub'da açık kaynak olarak sunulan kütüphane, bugüne kadar 40 kez 'star' almış, 12 defa fork'lanmış.

Geliştiricisi Turan Karatuğ tarafından Kasım 2015'te kodlanmaya başlanan Titan, Karatuğ'un küçük çaplı bir projeye başlarken bu kategoride yer alan projeler için istediği gibi bir PHP framework'ü bulamaması sonucu ortaya çıkmış.

Detaylı form işlemler, session ve cookie kontrolleri, sayfalama, url yapılandırma, veritabanı yönetimi...

Bir web uygulaması geliştirirken sıklıkla kullanılan url yapılandırma, çoklu dil seçeneği, dosya yükleme modülü, detaylı form işlemleri, session ve cookie kontrolü, sayfalama ve SMTP mail modülü gibi özelliklere sahip olan Titan, MVC tasarım desenini kullanıyor.

Karatuğ, Titan'ın kullanım alanları arasında neredeyse her türlü içerik uygulamaları, API oluşturma, forum ve sözlük gibi projelerin öne çıktığını söylüyor. Diğer yandan Titan'ın soru-cevap bölümünde bugüne kadar 78 soru sorulmuş, kütüphane her ay bine yakın ziyaret alıyormuş.

Turan Karatuğ'un Titan'ı neden açık kaynak olarak geliştirdiğine dair sözleri ise şu şekilde: "Bugüne kadar pek çok projemde hayat kurtaran pek çok açık kaynak kütüphane kullandım. Bu camiaya katkıda bulunmak ayrıca mutluluk verici. Aynı zamanda nesne tabanlı programlama ve mvc yapısını öğrenmek isteyenlere bir örnek oluşturmak için açık kaynak geliştiriyorum."

Kütüphanenin bizzat kendisinin de vurguladığı gibi küçük çaplı projeler için kullanılabilecek olan Titan, aynı zamanda MVC temelli olup anlaması ve kullanması basit yapısıyla da öğretici bir rol üstleniyor diyebiliriz. Webrazzi üzerinde Titan gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (13)
 1. Yapı olarak codeigniter'a çok benziyor. Dedikleri gibi küçük ve orta ölçekli projelerde kullanılabilir.

  1. Codeigniterın forklanmış hali gibi ama gereksiz yüklerden kurtulmuşlar ve küçük işlemler için güzel olmuş. Bence hıza önem verilip REST tarafında hizmet vermek için çalışılabilir.

  2. Turan Karatuğ Turan Karatuğ

   Loader sınıfı işleyiş olarak codeigniter'a benziyor evet. Bunun sebebi de titanı geliştirirken, önceki projelerimde codeigniter kullanmamdan dolayı alıştığım söz dizimini korumaktı. Sonraki süreçte de psr-4 uyumlu olarak çekirdek yapıyı yeniden kurmayı düşünüyorum. Teşekkürler.

 2. neden açık kaynak derken? ne olacaktı zend framework, laravel gibi yapılar varken para ödeyip bu framework ü mü kullanan olacaktı

 3. Bu gece dökümantasyonu kullanarak bir uygulama yapacağım. Analiz sonuçlarını en kısa zamanda twitter hesabımda paylaşacağım. Başarılı çalışmalarından dolayı Turan Karatuğ'u kutlarım.

 4. Türk yapımı başka bir php framework eski adı php faces 2007 den bu yana geliştiriliyor. kendi içerisinde ORM katmanıda barındırmasından ilk türk yapımı ORM mimariside denilebilir.

  http://www.catappaframework.com

 5. Uğur Aktaş Uğur Aktaş

  dökümantasyon son derece açık ve anlaşılır codeigniter'a çok benziyor bir php frameworküne başlamak isteyenler bence bundan başlayabilir MVC yapısını kolayca anladıktan sonra büyük projeler için başka framework'e geçebilirler ben şahsen sevdim codeigniter'a benzediği içinde kullanabilirim.

 6. Gökhan Sabır Gökhan Sabır

  Tebrik Ederim Turan Karatuğ. Elinize sağlık.

 7. Serkan Ceylan Serkan Ceylan

  Yii Framework 2 kullanan biri olarak çok beğendim. Hızlıca geliştirilmek istenen projeler için mantıklı bir seçim olacaktır. En kısa sürede deneyeceğim.

  Projede emeği geçenlere teşekkürler.

 8. Mini Codeigniter :) Eline Sağlık Mvc başlangıç için tercih edilebilir.

 9. CodeIgniter zaten yeterince hızlı bir framework. CodeIgniter varken tercih etmem şahsen. Tercih edilmesi için daha farklı birşeylerin sunulması, bazı özelliklerin geliştirilmesi gerekiyor. Template engine, modular system, auth gibi temel bazı işlevler eklenip esnek hale getirilebilir diye düşünüyorum.

  1. Turan Karatuğ Turan Karatuğ

   Son sürümde Blade'e benzer bir template engine ekledim. Dökümantasyonda detaylı anlatımı mevcut. Auth ve File Upload kütüphaneleri bir sonraki sürüm için planlarım arasında.

 10. Megavan Megavan

  Tebrik ederim güzel olmuş. CodeIgniter'ı anımsatıyor, tabi daha lite hali.