Küçük ve orta seviyeli web uygulamaları için bir PHP framework: Titan [Yerli GitHub]

PHP üzerinde geliştirilen Titan, küçük ve orta ölçekli projeleri hedefliyor.
Küçük ve orta seviyeli web uygulamaları için bir PHP framework: Titan [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Web uygulaması geliştirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği programlama dillerinden (evet, betik dili demek daha doğru) PHP üzerinde geliştirilen Titan, küçük ve orta ölçekli projeleri hedefliyor.

Laravel, Symfony, Zend ve Codeigniter gibi PHP framework'lerine nazaran çok daha küçük projeler için geliştirilen Titan, aslında bu sebeple daha az alan ve sistem kaynağına ihtiyaç duyuyor. Detaylı ve Türkçe dokümantasyonuyla dikkat çeken Titan, hedef kitlesi dolaysıyla Slim ve Lumen'e rakip olarak düşünülebilir.

GitHub'da açık kaynak olarak sunulan kütüphane, bugüne kadar 40 kez 'star' almış, 12 defa fork'lanmış.

Geliştiricisi Turan Karatuğ tarafından Kasım 2015'te kodlanmaya başlanan Titan, Karatuğ'un küçük çaplı bir projeye başlarken bu kategoride yer alan projeler için istediği gibi bir PHP framework'ü bulamaması sonucu ortaya çıkmış.

Detaylı form işlemler, session ve cookie kontrolleri, sayfalama, url yapılandırma, veritabanı yönetimi...

Bir web uygulaması geliştirirken sıklıkla kullanılan url yapılandırma, çoklu dil seçeneği, dosya yükleme modülü, detaylı form işlemleri, session ve cookie kontrolü, sayfalama ve SMTP mail modülü gibi özelliklere sahip olan Titan, MVC tasarım desenini kullanıyor.

Karatuğ, Titan'ın kullanım alanları arasında neredeyse her türlü içerik uygulamaları, API oluşturma, forum ve sözlük gibi projelerin öne çıktığını söylüyor. Diğer yandan Titan'ın soru-cevap bölümünde bugüne kadar 78 soru sorulmuş, kütüphane her ay bine yakın ziyaret alıyormuş.

Turan Karatuğ'un Titan'ı neden açık kaynak olarak geliştirdiğine dair sözleri ise şu şekilde: "Bugüne kadar pek çok projemde hayat kurtaran pek çok açık kaynak kütüphane kullandım. Bu camiaya katkıda bulunmak ayrıca mutluluk verici. Aynı zamanda nesne tabanlı programlama ve mvc yapısını öğrenmek isteyenlere bir örnek oluşturmak için açık kaynak geliştiriyorum."

Kütüphanenin bizzat kendisinin de vurguladığı gibi küçük çaplı projeler için kullanılabilecek olan Titan, aynı zamanda MVC temelli olup anlaması ve kullanması basit yapısıyla da öğretici bir rol üstleniyor diyebiliriz. Webrazzi üzerinde Titan gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.