Progressive Web Apps mobilin geleceği olma yolunda hızla ilerliyor
Mobil

Progressive Web Apps mobilin geleceği olma yolunda hızla ilerliyor

Konuk yazarımız Sinan Yeşiltaş, Markafoni'de SEO Yöneticisi olarak görev yapıyor

2015 yılında Frances Berriman ve Google Chrome mühendisi Alex Russell, modern tarayıcılar tarafından desteklenen, yeni özelliklerden yararlanan ve kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkaran Progressive Web Apps (PWA) kavramını ortaya çıkardı. Service Workers ve Web App Manifests sayesinde kullanıcılara mobil tarayıcılarda uygulama deneyimi yaşatılmasının yanı sıra birçok karakteristik özellik, PWA ile mobilin geleceğinde yer alacağa benziyor.

comScore verilerine göre, ABD’de kullanıcıların %65.5’i ayda bir tane bile aplikasyon indirmiyor. Ayda bir aplikasyon indirenlerin sayısı %8.4, iki aplikasyon indirenlerin sayısı %8.9, üç indirenlerin ise %6.2. Flurry’nin 2016 mobil uygulama kullanımı raporuna göre, mobil uygulamalar her ne kadar büyümeye devam etse de, büyüme hızının yavaşladığı gözlemleniyor. 2015 yılında %58 büyüyen mobil uygulama kullanımı 2016’da sadece %11 büyüdü.

Google verilerine göre Android işletim sistemine sahip kullanıcılar sadece Chrome tarayıcısını kullanarak ayda 100’den fazla siteyi ziyaret ediyor. Yine bu kullanıcılar ayda 27 uygulamayla etkileşime geçiyor. Buna göre Android kullanıcıları mobil webi %250 daha fazla tercih ediyor.

Google, Progressive Web Apps’in özelliklerini developers ortamında yayınladı. “İnanılmaz kullanıcı deneyimlerini web’de sunmanın yeni bir yolu” tanımıyla karşımıza çıkan PWA, öne çıkan özellikleriyle “mobilin geleceği” olarak anılmaya başlandı.

Progressive Web Apps aplikasyonların ve mobil web sitelerin en iyi özelliklerini kombinler. App Shell modeli sayesinde ziyaretçiler, tarayıcıda aplikasyon kullanma hissiyatı yaşar. Arama motorlarında indekslenir, URL aracılığıyla paylaşımı ve dağıtımı oldukça kolaydır. Entegrasyonu için HTTPS protokolü gerektiği için güvenlidir.

Progressive Web Apps Özellikleri Nelerdir?

Responsive: Her cihaz için uyumludur. (masaüstü, mobil, tablet, vs.)

Progressive: Tarayıcı seçimi gerektirmeksizin her kullanıcıya hitap eder.

Hız: “Service workers” sayesinde offline çalışabilir. Kullanıcı düşük internet hızına sahip olsa bile uygulamaya çok hızlı ulaşabilir.

Kullanıcı deneyimi: Kullanıcılar PWA navigasyonları ve etkileşimleri sayesinde aplikasyon kullanıyor hissiyatı yaşar. Bunun sağlayıcısı App Shell modelidir. Uygulama URL’ini paylaşmak oldukça kolaydır, kompleks indirme işlemlerine hiç ihtiyaç kalmaz.

Güvenli & Güncel: HTTPS entegrasyonu şarttır, “service workers” sayesinde her zaman günceldir.

Keşfedilebilir: W3C manifest temeli ve “service workers” uygulamanın arama motorları tarafından indekslenmesini sağlar.

Erişilebilir: Kullanıcılar uygulamayı ana ekranında tutabilir. Bunun için Google Play Store’a veya App Store’a girmeye gerek yoktur. Sayfayı ziyaret eden kullanıcıya anında uyarı gösterilerek tek tuşla ana ekrana sabitlenebilir. Chrome Bookmark’tan farklı olarak kullanıcının bu işlemi düşünmesine ihtiyaç yoktur.

Kullananlar Neler Elde Etti?

Flipkart: Hindistan’ın en büyük e-ticaret sitesi Flipkart, Progressive Web Apps’e geçişinin ardından dönüşüm oranlarında %70 artış elde etti. Flipkart Lite ismiyle sunulan bu proje ile daha önce mobil sitede geçirilen 70 saniyelik süre 3.5 dakikaya çıkarıldı. “Add to Home Screen” özelliğiyle tekrar siteye gelen ziyaretçilerden %70 daha iyi dönüşüm elde edildi. 3 kat daha az veri kullanımı sağlanırken etkileşim oranı %40 arttı. Kaynak

Airberlin: Belki de günümüze kadar en iyi kullanıcı deneyimini Air Berlin, harika bir uygulamayla sundu. Yurtdışında genellikle yüksek faturalar veya kullanım limitleriyle internete erişim sıkıntısının yaşandığı aşikar. Airberlin PWA sayesinde yolcularına offline iken check-in yapabilme fırsatı sundu. Ayrıca uçak biletinin QR koduna offline erişebilir olmak bilet prosedürleriyle uğraşmayı ortadan kaldırdı. Hatta yolculara uçuştan kısa bir süre önce push notification göndererek offline modda biletlere erişebilirlik, uçuş bilgileri, gidilen destinasyon hakkında bilgiler ve detaylar gönderildi. Kaynak

AliExpress: AliExpress PWA sayesinde yeni kullanıcılardan elde edilen dönüşüm oranını %104 artırdı. Kullanıcılar iki kat daha fazla sayfa gezerken, sitede geçirilen süre %74 arttı. Kaynak

Progressive Web Apps ile Daha Fazla Neler Yapılabilir?

Offline erişebilirlik, anında bildirim, güvenlik, hız, responsive, kullanıcı deneyimi... Peki PWA ile ziyaretçilere daha fazla ne sunulabilir? Dijital pazarlama stratejilerinde ve planlamada önemli rol oynayacak birkaç özellik:

Coğrafı Hedefleme: Service workers, ziyaretçileriniz arasında coğrafi sınırlama olanağı verir. Böylece belirli konumdaki kullanıcı kitlesine özel bir kampanya veya strateji oluşturulması mümkün. Örneğin bir giyim mağazasının e-ticaret stratejisinden bahsedelim. PWA ile sadece mağazaların çevresinde bulunan ve uygulamanıza sahip kullanıcıları hedefleyebilir, anında bildirim göndererek kampanyanızı duyurabilir, belki de mağazaların tıklım tıklım dolmasını sağlayabilirsiniz.

Arka Plan Senkronizasyonu: Proxy sayesinde uygulama çalışmadığı zamanlarda da kendini yenilemeye devam eder. Örneğin bağlantı sorunundan dolayı bir içeriğe ulaşamadınız. Service workers bu işlemi arka planda senkronize eder ve bağlantı sorununuz çözüldüğünde size bir bildirim göndererek içeriğe artık ulaşabileceğinizi hatırlatır.

Projenizde Neden Progressive Web Apps Kullanmalısınız?

Ana ekrandan kolayca ulaşılabilir: PWA sayesinde kullanıcılar uygulamanızı tek tuşla ana ekranınıza ekleyebilir. Bunu kullanıcının düşünmesine gerek yoktur, çünkü siz bunu ekranda bir uyarıyla kendisine hatırlatabilirsiniz.

 

Güvenilir çalışır, internet performansınızın hiçbir önemi yoktur: Service workers sayesinde kullanıcılar uygulamanızı offline modda kullanabilir. Kullanıcının internet hızının ne olduğunun hiçbir önemi yoktur, sayfalar hızlı bir şekilde yüklenir.

Metriklerinizi geliştirir: Push notification, hız deneyimi ve offline kullanılabilirlilik gibi özellikler sayesinde kullanıcılar sayfalarınızda daha fazla vakit geçirir.

Dönüşümleri artırır: Yüksek kullanıcı deneyimi satış performansınızı artırır.

PWA, modern mobil web tarayıcıları üzerinden aplikasyonların ve web’in en iyi özelliklerini kombinleyerek harika uygulama deneyimi sunan bir gelişim. Çevrimdışı erişebilirlilik, kolayca ana ekrana ekleyebilme, arka plan senkronizasyonu, Service Workers sayesinde öne çıkan fonksiyonel özellikler, hız, güvenlik ve bahsettiğimiz birçok diğer özellikle projelerin büyümesinde önemli rol oynayacak bir uygulama inşa edilebilir. Kitlelere kolay erişim sayesinde pazarlama stratejilerinden daha yüksek metrikler elde edilebileceği gibi, sunulan deneyimle olumlu reaksiyonlar kazanılması projelerin gelişimi için harika bir olanak.

Yorumlar (8)
 1. aplikasyon nedir arkadaş uygulama desenize şuna.

 2. PWA üzerindeki gelişmeleri ben de yakından takip ediyorum ancak bu yazının yanlı içeriği ile ilgili ciddi sorunlarım var.

  1) Dünya Android'den ibaret değil. Apple'ın hiç desteklemediği ya da tamamen kendi alternatif standardını dayatacağı bir teknoloji nasıl mobilin geleceği olabilir?

  2) Google bir yandan kendi hakimiyetinin mutlak olduğu web tarafından PWA teknolojisini desteklerken, bir yandan da native app tarafında Instant Apps konseptini yaymaya çalışıyor. Google bile bu iki teknolojiyi birden desteklerken yazar nasıl geleceğin PWA'da olduğuna karar vermiş?

  3) PWA, native uygulamalara alternatif olarak anlatılmış, ancak değil. Verilen gelişim istatistikleri AliBaba ya da FlipKart'ın mobil uygulamalarını iptal ederek PWA'ya geçmesiyle değil, mobil web sitesinde PWA özellikleri kullanması ile elde edilmiş muhtemelen. Bu açıdan yazının başı ile sonu birbirini tutmuyor.

  4) Kullanıcılar 100 siteye giriyor ancak 27 app kullanılıyor denerek mobil web kullanımı %250 daha fazla çıkarımı yapılmış. Bu tamamen hatalı çünkü gerçekte kullanım sürelerine bakınca uygulama içerisinde geçirilen süreler web'in yaklaşık 6 katı. https://www.emarketer.com/Article/Smartphone-Apps-Crushing-Mobile-Web-Time/1014498)

  5) Kullanıcılara bir mobil uygulama kurdurmanın zorluğu, kullanıcının AppStore/PlayStore'a gidip "Yükle" tuşuna basmasının zorluğundan değil, meraktan mobil uygulama kurma döneminin geride kalmasından ve kullanıcıların her gün görmek istediği ikonlar konusunda çok daha seçici olmasından kaynaklanıyor. Sadece teknoloji üzerinden bu konuda bir avantaj yakalamak mümkün değil. Ancak daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve fayda sağlayarak kullanıcının ana ekranına talip olunabilir.

  Saygılar,

  1. Görüşleriniz için teşekkür ederim.

   1) Apple'ın PWA özelliklerinin tamamını desteklemiyor olması, iOS'ta teknolojinin çalışmayacağı anlamına gelmez. Nitekim yukarıda kaynağını paylaştığım AliExpress, iOS conversion oranında da ciddi bir yükseliş elde etti. Bir diğer örnek: The Washington Post, PWA ile elde ettiği daha yüksek etkileşim oranında Android ve iOS arasında çok az bir fark olduğunu söylemişti. https://twitter.com/josephjames/status/779068864231505921)

   2) PWA'nın mobilin geleceğinde önemli bir rol oynayacak olması, diğer teknolojilerin önünü kapattığı anlamına gelmez. PWA'nın mobilin "tek" geleceği olduğunu ifade etmemekle birlikte, AMP teknolojisinin gücüyle kombinlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Dediğiniz gibi native app tarafında da Insant App konsepti mevcut. Bir çok teknoloji aynı anda "gelecek" ifade edebilir, bu yazımda önem derecesi yüksek olanlardan birini ele aldım.

   3) Verdiğim örneklerde ve kaynaklarda göreceğiniz üzere, uygulamalarını iptaline dair herhangi bir ifadeye yer vermedim. Aksine Flipkart örneğinde "mobil site" ifadesine yer vererek metriklerin mobil web sitelerden elde edildiğini aktardım. Uygulamasını iptal etti kanısına nereden vardığınızı anlayamadım.

   4) Kullanım sürelerinin mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarını kapsadığını unutmayın lütfen. https://webrazzi.com/2017/01/13/2016da-mobil-uygulama-cilginligi-durdu-hizli-buyuyen-kategoriler-tepe-taklak-oldu/) Kullanıcıların ne kadar sıklıkla yeni uygulama indirdiğini yazımın başında comScore verileriyle aktarmıştım.

   Saygılar.

 3. PWA, responsive design alternatifi bir yöntem, javascript ağırlıklı single page mimarisinin biraz daha gelişmiş halidir. Yanlış bilgilendirme yapmayalım. Eskiden windows formlar ile yapılan uygulamaların şimdi javascript ile web üzerinde yapıldığını hayal edin yerine oturacaktır.

  Microservis, docker gibi kavramlarında bunda lokomotif gücü var. Burada javascriptin es5 ve es6 ile kazandığı nitelikleri kullanarak farklı bir yaklaşım oluşturulduğunu söyleyebiliriz.

  Native app alternatifi olamaz ama yerine de kullanılabilir; çeşitli projelerde.

  İşin ilginç yanı bu yazıyı yazan arkadaşın SEO tarafından incelemeyip teknik tarafa el atmaya çalışması.

 4. insanların artık telefonda kuracakları uygulama sayıları kafalarında belli. Bu konuda çok marjinal bir uygulama çıkmadıktan sonra yeni uygulama keşfine çok zor çıkıyor. Yani mobil tarafta özellikle uygulamalar için seo gün geçtikçe zorlaşıyor. Bakalım bu alan ne kadar genişleyecek.

 5. Yazının zaten yarısı İngilizce, ona mı takıldın :)

 6. e-ticaret sitelerinin tamamı mobil trafiğin dönüşüm oranları yüzünden ağlıyor. pwa gibi bir yenilik kaç e-ticaret sitesinin yol haritasında var acaba?

  güzel ve sade bir bilgilendirme yazısı olmuş bu arada.

 7. Yazıyı ve Yorumları baştan sona okudum. Herkesin eline ve ağzına sağlık. PWA yi daha yeni öğrendim ve bu konuda bir çok açıdan ufkumu açtı. Güzel olmuş elinize sağlık.