Yahoo'nun adı Altaba olarak değişiyor, Mayer yönetim kurulundan ayrılıyor

Yahoo'nun adı Altaba olarak değişiyor, Mayer yönetim kurulundan ayrılıyor

Bundan yaklaşık 6 ay önce Verizon'a 4,8 milyar dolara satılan Yahoo'nun yeniden yapılanma süreci başladı. Anlaşma kapsamında yüzde 49.5'lik bölümü Verizon'a geçecek olan Yahoo'nun kalan bölümü, Altaba Inc. adında yeni şirkete dönüşünüyor. Şirketin SEC'e ilettiği yazılı dökümanda yer alan bilgilere göre, Marissa Mayer ve Yahoo kurucu ortağı David Filo diğer dört yönetim kurulu üyesiyle birlikte Yahoo yönetim kurulundan istifa ediyor.

Açıklamaya göre Altaba'nın yeni yönetim kurulunda Tor Braham, Eric Brandt, Catherine Friedman, Thomas McInerney ve Jeffrey Smith olmak üzere beş isim yer alıyor. Eric Brandt Altaba'nın yönetim kurulu başkanı oluyor. Altaba, Yahoo'nun Alibaba'daki yüzde 15 ve Yahoo'nun Japonya'daki yüzde 35.5 Yahoo Japan hisselerinden oluşuyor. Şirketle ilgili henüz yeterli detay paylaşılmasa da Altaba'nın bir yatırım şirketi olarak çalışacağı belirtiliyor.

Yahoo'nun geri kalan kısmı ise, operasyonel işlerini satın alan Verizon'a entegre ediliyor. Süreçteki önemli bir pürüzse, Yahoo'nun peşpeşe güvenlik ve gizlilik konusunda geçmiş skandallarla gündeme gelmesiyle ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz Ekim'de Verizon, güvenlik skandalları nedeniyle, Yahoo anlaşmasından 1 milyar dolar indirim istemişti. Yahoo tarafından paylaşılan SEC dökümanında, "güvenlik durumları" nedeniyle, Verizon'ın taleplerine göre yeniden pazarlığın mümkün olabileceğine de değiniliyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.