Verizon, Yahoo'yu 4,8 milyar dolara satın alıyor [Güncellendi]

Verizon, Yahoo'yu 4,8 milyar dolara satın alıyor [Güncellendi]

yahoo-logo

Verizon'ın Yahoo'yu satın alacağı geçen hafta gündeme gelmeye başlamıştı ve alınan duyumlara göre nihayet Yahoo'nun yönetim kurulu satışa onay verdi. Söylenene göre Yahoo'nun çekirdek iş birimleri 4,8 milyar dolara Verizon'ın oldu.

Web portalı denildiğinde ilk aklımıza gelen isim olan Yahoo, Dotcom balonundan darbe yiyen ama yoluna devam etmeyi başaran Silikon Vadisi'nin en köklü girişimlerinden biriydi. 1994 yılında Stanford öğrencisi Jerry Yang ve David Filo tarafından 'seçkin bir internet rehberi' olma iddiasıyla temelleri atılan Yahoo, kuruluşundan 22 yıl sonra rekabete yenik düşmüş oldu.

Yahoo, yıllar içinde 5,7 milyar dolarlık Broadcast.com ve 3,6 milyar dolarlık GeoCities gibi satın almalara da imza atmış olsa da son dönemde Google'ın tepe yönetiminden transfer ettiği Marissa Mayer ile Tumblr ve MessageMe gibi gençlere dönük satın almalarla taze kan arayışına gitmişti. (Bkz: Yahoo'nun tüm satın almaları)

Verizon'ın dijital medya gücü biraz daha arttı

Verizon, aslında ABD'nin en büyük kablosuz telekomünikasyon servisleri sağlayıcısı ancak AOL'i ve dolayısıyla çeşitli dijital mecraları da çatısı altında barındıran geniş bir hizmet yelpazesi var. Bu satın almayla Yahoo'nun arama, içerik, mobil ve reklam departmanlarının sahibi olan Verizon, bu sayede dijital medya gücünü de katlamış oldu. Huffington Post, Techcrunch, Engadget, Autoblog da AOL markalarından sadece bir kaçı.

Marissa Mayer 57 milyon dolar tazminat alabilir

Bu satış Marissa Mayer için bir başarı olarak mı kayıtlara geçecek tartışılır ama NY Times'ın haberine göre Mayer'in Verizon'a katılması beklenmiyor ve 57 milyon dolar gibi önemli bir işten ayrılma tazminatı alabilir. Mayer'in Yahoo'da elde ettiği nakit ve hisselerin toplam tutarı ise (tazminat dahil) 218 milyon dolar tutarında imiş ki bu tutarın hiç de azımsanmayacak bir rakam olduğunu söylemek mümkün.

Diğer yandan Yahoo hissedarlarının elinde olan 41 milyar dolarlık Alibaba hissesi de aynı şekilde sahiplerinin elinde kalacak.

Resmi olarak Pazartesi/Salı günü açıklanması beklenen satın alma haberi Techrunch'ta yayınlanıp geri çekildi (bkz: Google cache) ama NY Times'da satın alma haberini görmek mümkün. Şu anda Yahoo'nun NASDAQ Borsası'ndaki piyasa değeri yaklaşık 38 milyar dolar seviyesinde.

Bakalım bu satın alma Yahoo için neleri değiştirecek ve Google vb. internet devler Yahoo'ya karşı farklı bir tutum sergileyecek mi...

GÜNCELLEME: Yapılan resmi açıklamayla Verizon'ın Yahoo'yı 4,83 milyar dolar nakit karşılığında satın alacağı kesinleşti. Ocak 2016 verilerine göre Yahoo'nun aylık 1 milyar aktif kullanıcıya eriştiği paylaşılıyor ve aylık aktif mobil kullanıcı sayısının 600 milyon olduğuna dikkat çekiliyor. Mobil medya teknolojileri alanında iddialı olacağı belirtilen Yahoo, tıpkı Huffington Post ve Techcruch gibi AOL'e bağlı olarak faaliyetlerini sürdürecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.