Türkiye'de kişisel bilgisayar satışları üçüncü çeyrekte yüzde 30 arttı, lider HP oldu

Türkiye'de kişisel bilgisayar satışları üçüncü çeyrekte yüzde 30 arttı, lider HP oldu

Türkiye'de akıllı mobil cihazların yükselişinin üzerinde sıkça duruyoruz ancak International Data Corporation (IDC), Türkiye'de kişisel bilgisayar satışlarının yükselişte olduğuna dair önemli bir rapor paylaştı.

Küresel çapta kişisel bilgisayarlarının satışlarının giderek azaldığı bilinirken IDC'nin raporu 2016'nın 3. çeyreğinde Türkiye'de 453 bin 400 adetlik bir kişisel bilgisayar pazarı olduğunu gösteriyor. Quarterly PC Tracker verilerinden de faydalanan IDC, söz konusu sevkiyatların 2015'in aynı dönemine göre yüzde 30 ve bir önceki çeyreğe göre de yüzde arttığını gösteriyor.

Toplam pazar lideri HP, bireysel pazar lideri Asus

Önceki tahminlerin yüzde 20 önündeki ilerlediği düşünülen Türkiye'de kişisel bilgisayar pazarının lideri yüzde 24 ile HP olurken ikinci sırada yüzde 22 pazar payıyla Lenovo yer alıyor. Üçüncü sırada ise biraz daha geriden gelen, yüzde 16,2 pazar payına sahip Asus yer alıyor.

Bu sıralamada HP'nin kurumsal pazardaki payı etkili olurken Lenovo'nun daha dengeli bir satış yaptığı, tüketici segmentine bakıldığında ise Asus'un lider olduğu paylaşılıyor.

Diğer yandan IDC Türkiye Kıdemli Analistti Ayşe Kaptanoğlu, 3. çeyrekteki bu artışa rağmen bu artışın 2017'de sürdürülebilir olup olmadığından şüphe duyduğunu söylüyor. Doların artışına karşı bir adım olarak kamu ve özel sektör harcamalarının artışına dikkat çekiyor. Kaptanoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi ve Suriye iç savaşına bağlı sorunların Türkiye'nin politik ve ekonomik koşullarını etkilediğine de değiniyor ve IDC'nin 3. çeyrek tahminlerini düşürdüğünü ancak pazarın olumlu yönde ilerlediğini ifade ediyor.

Görsel Kaynak: Pexels

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.