Türkiye'de kişisel bilgisayar satışları üçüncü çeyrekte yüzde 30 arttı, lider HP oldu
Teknoloji

Türkiye'de kişisel bilgisayar satışları üçüncü çeyrekte yüzde 30 arttı, lider HP oldu

Türkiye'de akıllı mobil cihazların yükselişinin üzerinde sıkça duruyoruz ancak International Data Corporation (IDC), Türkiye'de kişisel bilgisayar satışlarının yükselişte olduğuna dair önemli bir rapor paylaştı.

Küresel çapta kişisel bilgisayarlarının satışlarının giderek azaldığı bilinirken IDC'nin raporu 2016'nın 3. çeyreğinde Türkiye'de 453 bin 400 adetlik bir kişisel bilgisayar pazarı olduğunu gösteriyor. Quarterly PC Tracker verilerinden de faydalanan IDC, söz konusu sevkiyatların 2015'in aynı dönemine göre yüzde 30 ve bir önceki çeyreğe göre de yüzde arttığını gösteriyor.

Toplam pazar lideri HP, bireysel pazar lideri Asus

Önceki tahminlerin yüzde 20 önündeki ilerlediği düşünülen Türkiye'de kişisel bilgisayar pazarının lideri yüzde 24 ile HP olurken ikinci sırada yüzde 22 pazar payıyla Lenovo yer alıyor. Üçüncü sırada ise biraz daha geriden gelen, yüzde 16,2 pazar payına sahip Asus yer alıyor.

Bu sıralamada HP'nin kurumsal pazardaki payı etkili olurken Lenovo'nun daha dengeli bir satış yaptığı, tüketici segmentine bakıldığında ise Asus'un lider olduğu paylaşılıyor.

Diğer yandan IDC Türkiye Kıdemli Analistti Ayşe Kaptanoğlu, 3. çeyrekteki bu artışa rağmen bu artışın 2017'de sürdürülebilir olup olmadığından şüphe duyduğunu söylüyor. Doların artışına karşı bir adım olarak kamu ve özel sektör harcamalarının artışına dikkat çekiyor. Kaptanoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi ve Suriye iç savaşına bağlı sorunların Türkiye'nin politik ve ekonomik koşullarını etkilediğine de değiniyor ve IDC'nin 3. çeyrek tahminlerini düşürdüğünü ancak pazarın olumlu yönde ilerlediğini ifade ediyor.

Görsel Kaynak: Pexels

Yorumlar (3)
  1. Seo Uzmanı Seo Uzmanı

    Doğrusu mac başta olmak üzere diğer markalar ile çalışmadan önce HP 3 farklı modelini kullandım, Diğer markalarda kendine göre ve fiyat kıyaslamasını düşünürsek insanlara hitap ediyor ve birazda alman malı sözünün tabiri ile desteklemek gerekirse sağlam diyebiliriz. HP her zaman sevmişimdir ve aksine bir durumla karşılaşmadım. Bana göre uygun fiyat, iyi performans ile profesyonel iş dünyasına değilde, aile ve çocuklara yoğunlaşmış bir çalışma prensibi var diyebilirim. İş konumunda değerlendirirsek, Sunucu ve Pro notebook veya masaüstü pclerde fena değil tabi ki. Emeğiniz için teşekkürler.

  2. Hız Testi Hız Testi

    Türkiye'de klasik şeyler kolay değişmez. Elimde 2 tane tablet pc hiç kullanılmadan duruyor. Laptop kullanmak dururken gereksiz yere almışız.

  3. oyun için genelde msi ve monster grafik için mac diğer kullanıcıların tercihi hp, asus ve dell pazarın gidişatı böyle şimdilik.