Proline Ventures, sürücüsüz araç teknolojileri geliştiren Connect-ION'a 180 bin TL yatırım yaptı

Proline Ventures, sürücüsüz araç teknolojileri geliştiren Connect-ION'a 180 bin TL yatırım yaptı

Sürücüsüz otomobil dikeyinde çalışan yabancı şirketlerin sürekli yeni yatırımlar yaptığını biliyoruz ama bu kez haberimiz Türkiye'den. Proline Ventures, araçlara sürücüsüz kullanım yeteneği kazandırabilecek Connect-ION'a yatırım yaptığını açıkladı.

Türkiye'de akıllı şehirlere yatırım yapma hedefiyle kurulan Proline Ventures, aldığımız bilgiye göre Connect-ION'a 180 bin TL tutarında bir yatırım yapmış. Connect-ION'un hedefi otonom sürüş özelliğine sahip olmayan yaklaşık bir milyar aracı sürücüsüz araca dönüştürmek. Kendini "girişim platformu" olarak tanımlayan Proline Ventures da yaptığı yatırımla girişimin bu vizyonuna inandığını gösteriyor.

Kısaca bahsetmek gerekirse Connect-ION, Sakarya Üniversitesi Girişim Atölyesi ön kuluçka programında yer alan bir girişim. Otonom araçlar, insansız hava araçları ve robotik alanında ileri teknolojili ürünler geliştirebilmeyi hedefliyor ama öncelikli hedefi günümüzün klasik araçlarına otonom sürüş özelliği kazandırmak. Connect-ION'un kurucusu M. Talha Çuhadaroğlu, her taşıt için uygulanabilecek model üzerinde çalıştıklarını ve dünyada 1 milyar aracın bu teknolojiyi kullanabileceğini söylüyor.

İlk ürün şoföre yardımcı olacak bir asistan

Aldığımız bilgilere göre Connect-ION ilk olarak “kullanım asistanı” isimli bir cihaz ve uygulama üzerinde çalışıyor. Bunun için de bir araç içi cihaz ve bu cihazı akıllı telefonlar üzerinden rahatlıkla yönetmeyi mümkün kılan bir uygulama geliştiriliyor. Sürücülerin işlerini kolaylaştıran bu asistanın amacı ise zaman ve para kaybını önlemek.  Connect-ION’un bu alandaki nihai hedefi ise Google'ın hedefinden farklı değil. Yani “tam otonomlaştırma kiti”ni pazara sunmayı hedefliyor. Connect-ION hedefine ulaşırsa bu kit yardımıyla yeni bir araç almaya gerek kalmadan sürücüsüz bir araç sahibi olmak mümkün olacak.

Proline Ventures Müdürü Hakan Metin Akgün, otonom araçların trafik kazalarının, hava kirliliğinin ve trafik sıkışıklığının azaltılması gibi şehircilik uygulamalarında birçok faydası olduğunu hatırlatıyor ve “Connect-ION, otonom araç dünyasında dengeleri değiştirebilecek yetenekte" diye ekliyor.

Üretime yakında başlanacak

Connect-ION Kurucusu Talha Çuhadaroğlu, ürünlerini stratejik ve vizyoner bir temele oturtmaya ve dünya şirketlerinin uyguladığı ürün yönetimi metodolojilerini uygulayarak ihtiyaç duyulan ürünleri piyasa çıkartabilmeyi amaçladıklarını söylüyor. Çuhadaroğlu, ilk ürün için prototip hazırladıklarını ve altyapı kurulumunu çok yakın bir zamanda başlatmayı planladıklarını ekliyor. 2010 yılında faaliyetlerine başlayan Sakarya Teknokent'in Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin ise bu yatırımın stratejik tarafına dikkat çekiyor.

Proline Ventures, geçtiğimiz ay içinde İTÜ Çekirdek dahilinde NextHorizons ve Bracehealth adlı girişimlere toplam 150.000 TL yatırım yapmıştı. Umuyorum bu yatırım haberlerin devamı gelir ve özellikle Anadolu'da keşfedilmemiş yenilikçi Ar-Ge girişimlerini sizlerle paylaşma devam ederiz.

*Fotoğraf soldan sağa: Prof. Dr. Uğur Arifoğlu (Sakarya Üniv.), Prof. Dr. Tahsin Engin (SakaryaTeknokent), M. Talha Çuhadaroğlu, (Connect-ION), Hakan Metin Akgün (Proline Ventures), Bilal Çinici (Sakarya Teknokent)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.