Proline Ventures akıllı şehir yatırımlarına NextHorizons ve Bracehealth ile başladı

Proline Ventures akıllı şehir yatırımlarına NextHorizons ve Bracehealth ile başladı

Bu ay başında sizlere tanıttığımız akıllı şehir teknolojilerine dönük dikey yatırım şirketi Proline Ventures, ilk yatırımlarını bu yıl BinBang 2016'da sahneye çıkan NextHorizons ve Bracehealth'e yaptı.

Proline, biyometriden entegre ağ çözümlerine kadar farklı alanlarda çözümler geliştiren, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Asya'ya teknoloji ihraç eden bir Ar-Ge şirketi. Proline Ventures ise akıllı şehircilik dikeyindeki girişimleri hem finansal açıdan de mentor olarak destekleyen bir 'girişim platformu'.

NextHorizons ve Bracehealth girişimlerine 75'şer bin TL (toplamda 150 bin TL) yatırım yapıldığını paylaşmıştık ancak yatırım yapan şirketin Proline Ventures olduğunu ilk kez açıklamış oluyoruz. Bu noktada girişimlerden de kısaca bahsederek Türkiye'de bu dikeyde geliştirdiği teknolojileri tanıtmakta da fayda var.

NextHorizons, yetenekli robotik araç geliştiriyor

Yatırım alan girişimlerden NextHorizons, güvenlik ve savunma sanayisinde kullanılmak üzere geliştirdiği robotik araç tasarımı yapıyor. Askeri ve sivil sektörlerde yangın söndürme, şüpheli cisimlere müdahale, el yapımı patlayıcı tarama, seyir ve keşif gibi çözümlerle özelleştirilebilir bir otonom/yarı-otonom robot platformu sunan NextHorizons, özellikle mayın tespiti ve bomba imha alanlarında kullanılabiliyor. Üstelik gücünün bir kısmını da güneş enerjisinden alabiliyor.

Bracehealth, kalp krizi riskini önceden haber veriyor

Bracehealth ise, akıllı sağlık dikeyindeki giyilebilir bir teknoloji ürünü geliştiriyor. Bracehealth kalp krizini önceden haber vermek gibi oldukça kritik bir konuda risk taşıyıcıların hayatında etkili bir rol oynamak istiyor. İçinde bir sim kart bulunduran söz konusu ürün, herhangi bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan çalışıyor ve bir kalp krizi öncesinde olası riski hastaya, doktora ve belirlenmiş sağlık merkezine bildiriyor.

Proline Ventures Müdürü Hakan Metin Akgün, bu yatırımları yaparken “SmartMix” adını verdikleri kendi yatırım modelini kullandıklarını söylüyor. Bu modelle girişimlere hem maddi destek sunuluyor hem de mentorluk, koçluk, danışmanlık, eğitim ve iş ağı geliştirme gibi destekler sunuluyor. PV, Proline'ın ‘Strateji ve İş Geliştirme’, ‘Ar-Ge ve Ürün Yönetimi’, ‘Pazarlama ve Satış’ alanlarındaki önemli tecrübesini girişimcilere aktarmayı vaad ediyor.

Türkiye'de Ar-Ge girişimlerinin artış göstermesi elbette bu alandaki finansal desteklerle de ilişkili ve Proline'ın “SmartMix” modelinin bu noktada oldukça isabetli olduğunu söyleyebilirim.

nexthorizons-ve-bracehealth

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.