Web sitesi oluşturma aracı da sunan iddialı bir firma rehberi: Rehber.com.tr
Girişim

Web sitesi oluşturma aracı da sunan iddialı bir firma rehberi: Rehber.com.tr

İnternetin yaygınlaşmaya başladığı ilk dönemlerden beri 'firma rehberi' modeli en popüler fikirlerden biri oldu. Türkiye'de de bu dikeyin çeşitli örnekleri var. Rehber.com.tr ise hem adıyla hem de altyapısıyla rakiplerinden ayrı bir yerde kendine yer açmak istiyor.

2014 yılında Mehmet Özdemir tarafından temelleri atılan Rehber.com.tr, Ağustos 2016'da yayına alınan bir platform. Amacı hem firmalara erişim imkanı sağlayan bir arama motoru olmak hem de firma sahiplerinin kendi web sitelerini kolayca kurmasına aracılık etmek. Yani firma sahipleri kendileri için Rehber.com.tr üzerinden "bağımsız bir web sitesi görünümünde" kişisel bir sayfa oluşturabiliyor ve bu sayfayı isterser rehber.com.tr'ye bağlı bir alt alan adına isterse kendi alan adına yönlendirebiliyor.

Mehmet Özdemir'den aldığım bilgilere göre sitede şu an için 320 üye, 140 firma ve 138 tane ürün yer almakta. Yerel bir firma rehberi fikrini geliştirerek Rehber.com.tr'yi açan Özdemir, bu çatı altında tüm Türkiye'deki firmaları yakalamak istediğini aktarıyor.

rehber-com-tr-firma-rehberi

Diğer firma rehberlerin daha donanımlı bir altyapı sunduklarını söyleyen Özdemir, firmaların ürünleri için kategori açıp ürün ekleyebildiğini ve eklemiş oldukları bu ürünlere sipariş gelmesi halinde kısa mesaj veya e-posta bildirimi alabildiklerini de söylüyor. Girişimin gelir modeliyse ücretli üyelik, özel tasarım, ana sayfa veya kategori görünürlüğü vb. yöntemlere dayanıyor. Mehmet Özdemir, ilerleyen dönemde ürün satışlarına aracılık etmek ve alan adı vb. danışmanlık hizmetlerine yöneleceklerini de söylüyor.

Rehber.com.tr'nin alan adıyla dikkat çekici olduğu aşikâr. Platform tarafında yapılmak istenenlerse kesinlikle kontrollü büyümeyi gerektiriyor. Zira arama motoru tarafını geliştirmekle web sitesi oluşturma tarafını geliştirmek başlı başına ayrı işler. Keza gelir modelinin de bu iki kola bağlı incelikleri olacağını söyleyebiliriz.

Neticede firma tanıtımı yapmak isteyenler için Rehber.com.tr'nin uğranılacak bir adres olduğunu söyleyebilirim. Girişimin nasıl bir büyüme göstereceğini de ilerleyen süreçte hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (6)
 1. Tatil kategorisinin logosu tumblr ın logosu :))

  1. Aqua Bella Su Arıtma (@aquabellapendik) Aqua Bella Su Arıtma (@aquabellapendik)

   Neden her t harfi olan resimler tumblr nin logosu mu oluyor ?

 2. Yunus Emre Yunus Emre

  Domain gerçekten iyi. Bedava site yaptırması da çok iyi bir avantaj, ancak tasarımda güncelleme gerekli. Gerek ikonlar gerek genel bir konsept. Başarılı.

 3. 300 tlye sahibindene benzer web sitesi istiyorum" diyen firmalar için kesin çözüm

 4. 140 firma ile Türkiye'nin en büyük firma rehberi . Küçük rehber firmalarında kaç firma var merak ediyorum.

 5. Yusuf Sahin Yusuf Sahin

  Ne yazık ki bulundukları sektörde henüz standart bir model ortaya çıkarılamadı. İlk bakışta bir açık varmış gibi görülüyor ama arama hacmi ve kullanıcıların davranışlarına bakıldığında böyle büyük bir emek verilecek kadar karlı bir fırsat olmadığı görülüyor.