Yerli yolculuk paylaşım uygulaması Volt, Saned Partners ve MEVP’den 550 bin dolar yatırım aldı
Yatırım

Yerli yolculuk paylaşım uygulaması Volt, Saned Partners ve MEVP’den 550 bin dolar yatırım aldı

Bu yılın başında üçüncü yatırım turu haberiyle gündeme gelen Volt, yılı da bir yatırım haberiyle kapatıyor. Yolculuk paylaşım uygulaması için dördüncü yatırım turunun tamamen yurt dışından geldiğini duyuran Volt, Beyrut merkezli Saned Partners ve Middle East Venture Partners'tan (MEVP) 550 bin dolar tutarında yeni yatırım aldı. Önceki yatırımlarının çoğunu yolcu ve sürücüleri eşleştiren P2P teknolojisini kurmakta kullandığını söyleyen Volt, yeni yatırımını 5 Aralık'ta başlamayı planladığı pazarlama aktivitelerine harcayacak.

Ali Halabi'nin 2014'te lansmanını yapıp, Temmuz 2015'te bir şehir içi yolculuk paylaşım servisi olarak baştan sona yenilenen Volt, yatırımla birlikte değerlemesinin son turdan bu yana iki katına çıktığını paylaşıyor. Girişimin paylaştığı verilere göre, yeniden yapılanmayla birlikte büyüme rakamları da tatmin edici düzeylere gelmiş.

Yeniden lansmanla birlikte sürücü sayısında aydan aya yüzde 30 büyüme gerçekleştiğini söyleyen Volt, şu anda günde aktif 250, haftalık 700 aktif  ve aylık bin 500’den fazla sürücüye sahip olduğunu not ediyor. Bu büyümeyi 10 bin liranın altında bir pazarlama bütçesiyle sağladığını söyleyen Volt, 5 Aralık'ta yolcuları hedefleyen büyük bir kampanyayayı başlatacak. Volt'un yolcular için öne çıkaracağı mesaj,"İstanbul’un en uygun fiyatlı yolculuğu" olacak. Taksiden yüzde 70 oranında daha ucuz olduğunu söyleyen Volt, İstanbul’da en uygun fiyatlı, sürdürülebilir ulaşım alternatifi olmayı istiyor.

Mesaj, büyüme hedefleyen bir girişim için paylaşım ekonomisi sloganından çok daha iyi bir iş çıkarabilir. (Volt kurucu ve CEO'su Ali Halabi'nin bu konudaki yorumu için buradaki röportajımızı görebilirsiniz.) Volt bu büyümeyi ve ilgiyi sürdürülebilir kılarsa, İstanbul'da günlük 100 binden fazla sürücüye sahip olabileceğini söylüyor. Girişim, henüz İstanbul dışına açılmayı planlamıyor. Trafik sorunu, büyüme potansiyeli ve sürdürülebilirlik gibi kriterler, Volt için en iyi adresin İstanbul olduğunu gösteriyor, şimdilik.

Volt'un BiTaksi ya da Uber gibi uygulamalardan farklı olarak sürücülere yüksek karlar vaat etmeyen uygulamasının büyümesinde ise, yeni uygulamasındaki miller ve ödüllerle oyunlaştırma kurgusu oldukça etkili. Bununla birlikte Volt, sürücülerine günde iki kere uygulamaları açık halde yolculuk gerçekleştirdikleri sürece, aylık en az 100 TL kazanmayı garanti ediyor. Değerlendirme için sürücülerin güvenlik doğrulamalarından geçmeleri, 4.5 üzerinde oylamaya sahip olmaları ve kabul oranlarının yüzde 70’in üzerinde olması gerekiyor. Bu, platformun güvenlik standartlarını korurken gün içinde talebi oluşturacak araçların bulunmasını sağlıyor.

Yorumlar (5)
 1. Ersen Daglar Ersen Daglar

  Daha once Hasan Aslanoba ve Emre Aydin'in da yatirimlari var. Ali bey umarim basarili olur ve yatirimcilarini da mutlu eder.

 2. Bu girişimi kullanan kim var bilmiyorum rakamlarda tatmin edici değil bence.. nasılniye yatırım yatırım yapıyorlar sırrını gerçekten merak ediyorum.. bilen varsa aydınlatsın.. bu tarz girişimlerden dünyada tutturan var mı? Bla bla car hariç

  1. Amaç sadece marjinal olmak başka birşey değil ne cevher projeler çıkıyor ama 1 doları bile bulamıyorlar

  2. Bilge Özcan Bilge Özcan

   Kesinlikle katılıyorum. Kullanmayı istedim. Telefonuma denemek amaçlı farklı zamanlarda 3 kez indirdim. 3 kez de yolculuk etmeyi denedim ve asla rotada bir araba çıkmadı. Operasyona ve bilinirliğe harcanması gereken daha tonlarca lira var. Yatırım almalarını başarı değil de, kısmi başarısızlık olarak görüyorum malesef.

 3. Serdarkaracay Serdarkaracay

  Daha önce denedim şimdi haber çıkınca tekrar denedim.

  Kullanışlı bir uygulama değil, bir hafta Başakşehir'den Levent'e yolculuk yaptım yolcu yönlendiremedi.

  Mil puan verdi. :)

  Sürekli işe giden gelenlere odaklanmaları gerekiyor.

  Başarılar diliyorum işleri zor.