30 ülkede Siri ile Paypal üzerinden para gönderilebilecek, elbette Türkiye hariç
Mobil

30 ülkede Siri ile Paypal üzerinden para gönderilebilecek, elbette Türkiye hariç

Apple, iOS 10 ile Siri'yi üçüncü parti geliştiricilerin erişimine açtı ve önde gelen teknoloji şirketleri Siri'nin nimetlerinden faydalanmaya başladı. Ödeme sistemi devi PayPal, Siri üzerinden para göndermenin önünü açtı.

PayPal aslında Venmo için Siri entegrasyonunu yapmıştı ancak bu adım uluslararası bir açılım değildi. PayPal'ın açılımı ise tam ABD'den Suudi Arabistan'a, Kanada'dan Malezya'ya kadar tam 30 ülkeyi kapsıyor. İngilizce'de “Hey Siri, send Jack $20 using PayPal” gibi bir komut para transfer etmek için yeterli olacak.

Siri normalde 70'ten fazla dili (farklı türler dahil) destekliyor ancak PayPal ile para göndermek Siri'nin bildiği tüm dillerde mümkün değil. iOS 10 kullanıcıları Siri'ye İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça gibi 10 civarında dilde PayPal üzerinden para gönderme komutu verebiliyor. Kullanıcılar dilerse Touch ID güvenlik katmanını da işleme dahil edebiliyor.

Paypal vs. Türkiye

Türkiye'de ise bu özellikten faydalanmak elbette mümkün değil. Zira Paypal'ın Türkiye operasyonları halen askıda. Türkiye'nin PayPal için önemli bir pazar olduğunu pekala malum ve aldığımız bazı duyumlara göre Türkiye'ye bir satın alma ile geri dönüş yapması mümkün olabilir.

PayPal üçüncü çeyrek finansal sonuçlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre mobil para transferinde yüzde 56 artış göstermişti. 2017 yılı hiç şüphesiz PayPal'ın Türkiye'ye dönüşü ve mobil büyümesi için kritik bir yıl olacak.

Son olarak PayPal'ın Facebook Messenger’ın ödeme seçenekleri arasına eklendiğini ve şirketin yeni hedefinin iMessage olduğunu paylaşalım.

Yorumlar (6)
 1. "elbette Türkiye olmayacak" nasıl bir başlık. Terbiyesizce.. Bu eleştiri değil! Adam olsaydı da paypal şımarıklık yapmasaydı bugün Türkiye'de aktifti zaten. Gerçi siz benden de iyi bilirsiniz de..

  1. Çağsan Çağsan

   Ne şımarıklığı ? Bakanlık Türkiyede serverlarınızı barındırıcaksınız şartı koydu, PayPal da kabul etmedi. Bu mu PayPalın şımarıklığı ? Kimse Turkiyede server barındırmak zorunda değil. 140 tane ulkede server mı barındırıcak adamlar ?

 2. “elbette Türkiye olmayacak” diye başlık atan kişi teknoloji yazarı nasıl olaibiliyor bu sığ ve bayağı tarzıyla çok ilginç. Kalite bu kadar mı düştü webrazide ?

  1. Gayet güzel yazmış. Bence siz en kısa zamanda gerçekle yüzleşip, Türkiye 'nin düşürüldüğü duruma biraz vakit ayırın.

   1. Kimseyi zorla tutmuyorlar ülkede, PayPal'ın kullanıldığı ülkeler sizi bekliyor!

 3. Noktasına virgülüne kadar PayPal'dan gelen e-posta aynen aşağıdaki gibi:

  "....PayPal'ın mart 2017 tarihinde Türkiyeye döneceğıne dair çıkan haberlere lütfen itibar etmeyiniz. Şuan için böyle bir gelişme yoktur."