Su siparişi uygulaması BiSU, Sankonline liderliğinde yatırım aldı!
Mobil

Su siparişi uygulaması BiSU, Sankonline liderliğinde yatırım aldı!

Mobil uygulamalarıyla damacana su siparişi vermeyi sağlayan BiSU, Sankonline ve 500 Istanbul'dan yatırım aldı.

Ekim 2015'te aktif hizmet vermeye başlayan BiSU, kolayca (damacana) su siparişi vermenizi sağlayan bir uygulama. Mevcut veya yeni bir su satıcısından sipariş vermeyi kolaylaştıran girişim, geçtiğimiz 1 yıl içinde randevulu sipariş ve mobil ödeme özelliğiyle önemli gelişmelere imza atmıştı. Bu yatırım haberi de BiSU'nun yeni özellikleriyle dikkat çeken bir büyüme yakaladığını gösteriyor.

BiSU kurucu ekibinden Murat Kaan Bilici'den aldığımız bilgilere göre; Sankonline liderliğinde gerçekleşen yatırıma 500 Istanbul da katılmış. İki yatırımcı toplamda BiSU hisselerinden yüzde 17'lik pay almış ve azınlık yatırımcı olarak BiSU'yu desteklemeye başlamış.

Rakamlarla BiSU

Murat Kaan Bilici, şimdilik İstanbul ve Ankara'da hizmet verdiklerini ama yakında İzmir ve Bursa başta olmak diğer illere de açılacaklarını paylaşıyor. Şu anda yaklaşık 150 bin abonesi bulunan BiSU, günde 2 binin üzerine siparişe aracılık ediyor. Sadece 19 litrelik pet damacana değil, BiSU ile satıcıların portföyündeki farklı ürünler sipariş edilebiliyor. Kullanıcılar marka, PH değeri veya ambalaj tipine göre seçim yapabiliyor.

İstanbul'da aylık damacana su ihtiyacının 12 milyon adet olduğunu paylaşan IT ekibi lideri Utku Yaman da, yeni abonelik özelliğini şöyle özetliyor;

Artık BiSU ile mevcut marka aboneliği belirterek veya seçilen markalardan abonelik oluşturarak, istenilen saat için sipariş vermek mümkün. Türkiye'nin en bilindik su markalarından sipariş verebildiğiniz uygulamada seçili markalarda mobil telefon üzerinden kredi kartı ile ödeme de yapılabiliyor. Ayrıca popüler alışveriş uygulaması olan Hopi ile de entegrasyon gerçekleştirdik.

Türkiye'de su siparişi işini web üzerinden yapmayı başaran bir girişim sanırım çıkmadı. Fakat mobilde BiSU'nun bu direnci kırdığını söylemek mümkün ve görünen o ki bu alandaki büyümesini de sürdürmeye kararlı. Tabi ilerleyen süreçte rekabet gerçeğiyle yüzleşmesinin mümkün olduğunu da söyleyebiliriz.

2015'teki favori uygulamalarımız arasında yer alan BiSU uygulamasını App Store veya Google Play'den indirebilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. Deniz Deniz

  Yatırım miktarı olmasa bile en azından Şirket Değerlemesi hakkında bilgi alabilseydik çok iyi olurdu.

  Şirket kurucularının bu bilgileri paylaşmamasındaki temel sebepleri öğrenebilirsek girişimci arkadaşlar için faydalı olur.

 2. Yılmaz Sattı (@yilmazsatti) Yılmaz Sattı (@yilmazsatti)

  Harika olmuş. başarılarını katlamalarını bekliyoruz. tebrikler

 3. Ovetto Ovetto

  İlk çıktığı zamanı hatırlarım. Umutsuz bir girişimdi. Çünkü Buba'dan Timuçin beyin e-damacana girişimiyle başlayan su sipariş girişimleri hep hüsranla sonuçlandı. Ancak; Bisu belli ki güçlü bir sermayeye sahip idi, acayip reklam yaptılar. Deli gibi contact info topladılar. Sanırım başka birşey dememe gerek yok;) data candır! Güncel adres, telefon v.b.

 4. Korhan Boz Korhan Boz

  şu anda markaların kendi aplikasyonlarından daha farklı bir hizmet sunmuyor. kredi kartı ile ödeme özelliği eklenebilir bence

 5. Ahmet Ahmet

  Hayat Su yatırım mı almış?

 6. Mahmut Aksan Mahmut Aksan

  2007 yılında web üzerinden ilk olarak hemensu.com girişimiyle online damacana su siparişi hizmeti verildi. 2007 yılı bu proje için oldukça erkendi. Zaman olarak şuan uygun gözükse de, sektör bu projenin hayatta kalmasına olanak vermeyecektir.

  - Sipariş başı karlılığın düşük olması

  - bayilere ek satış sağlamaması (damacana müşterisi sabittir, bayilerde değişiklik olur, yemek siparişi gibi ek satış sağlamaz)

  -bayilerin bu uygulamaları yeni müşteri kazanmak için kullanmayı benimsemesi fakat tekrar siparişler için, çağrı atın, whatsapptan yazın vs gibi yöntemleri müşteriden talep edip komisyon vermekten kaçınmak istemeleri

  - bu uygulamayı kullanacak hedef kitlenin marka ürünleri kullandığı, fakat erikli gibi büyük markaların yer almayacağı,

  - istenilen saatte veya kısa sürede siparişin ulaştırılması yemek siparişi gibi mümkün olmayacağı , öncelikle trafik sorunu ve bayilerin 1 sipariş için rutlarını değiştirmek istemeyeceği,

  - bayilerde tahsilat sorunu ve tahsilat maliyeti en büyük darbe olacaktır, zira komisyonun azlığı ile büyük tutarlar birikmeyeceği gibi, bir çok bayi de havale yapma veya ön ödemeli kredi alma gibi çözümlerle uğraşmayacaktır, bayiye gidip tahsilat yapmak gerekir, küçük meblağlarda paralar için tahsilata gitmeye bile değmeyecektir.

  Su firmalarının merkezi ile anlaşma yapılıp tahsilatı onlardan yapmak, bayilerin kontrollerini ve diğer yaptırımları merkez üzerinden yürütmek ile bu proje fizıbıl olabilir. Bunu sağlayacak altyapıya sahip çok az su firması var başta erikli ve bu firmalar da bu sisteme dahil olmayacaklardır. Diğer az bilinen firmalar ve merdiven altı markalar ile de bu iş sadece bayiler üzerinden yürür bu durumda da yukarıdaki sorunlar ile attığın taş ürküttüğün kuşa değmez..

  Yemeksepeti üzerinden de sipariş verilebilmekte, muhtemelen Nevzat Aydın da bu projeyi hayata geçirmek istedi, önce yemeksepetinde denedi, başarılı olsaydı yeni bir marka ile ayırabilirdi. Umarım yanılırım ve tüm firmaların dahil olduğu kullanışlı bir uygulama olur.

  1. Hakan Turker Hakan Turker

   Elinize saglik Mahmut Bey, durumu harika bir sekilde ozetlemissiniz. Mahmut Bey'in yorumuna ek olarak asagida Ipek Hanimin yorumunu da okudugumuz zaman konuyu net bir sekilde anlayabilmis oluyoruz. Zaten ne degerleme, ne yatirim miktari, ne sirketin karlilik yakalamis olup olmamasi gibi hicbir bilginin haberde bulunmamasi de cabasi. Bu iki yorumun uzerine tek bir kelime bile eklemeye gerek yok bence.

 7. İpek Bilir İpek Bilir

  Uzun uzadıya yazmaya gerek yok, sektörden olanların bildiği, eski hayatçıların içinde olduğu proje, hayatın desteklediğini düsündüren bir proje, yoksa neden devamlı ona kampanyalar. Yoksa kayitli telefonu falan istemeleri firmalarla baglantili olduklarindan degil, bisucular da siparis verdiginiz firmanin cagri merkezini veya bayisini ariyor ve su numaraya bisu diolar, sucularin haberi bile yok cogu zaman. Hatta buyuk firmalardan biri, cagri merkezi telefonuna uyari bile koydu, bunlarla bir alakamiz yoktur diye. Neden cunku adamlar icin en onemlisi kullanici bilgisi. Uygulama magaza yorumlarindan anlasilan da bu yonde gibi duruyor ztn.

 8. Gokhan Gokhan

  Uygulama gayet guzel, kullanirim 3-4 aydir. Bozuk para vermekten kurtuldum. Ayrica hayat su elemanlarida gayet kibarlar diger su getiren arkadaslara ragmen..

  Umarim boyle devam ederler.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri