BiSU: Damacana su siparişi işini çözen mobil uygulama
E-Ticaret

BiSU: Damacana su siparişi işini çözen mobil uygulama

İnternetten damacana su siparişi işi (ben dahil) bir çok kişinin gelmiştir ama yıllardır bu işi sağlıklı bir şekilde hayata geçiren bir girişim görememiştik. Ta ki BiSU ile tanışana kadar.

Ozan Alptekin ve Ergin Üner tarafından hayata geçirilen BiSU, Android ve iOS uygulamalarıyla akıllı telefonunuz üzerinden su siparişinizi vermenizi sağlıyor. Bayiye kayıtlı cep telefonu numaranızı tanıyan sistem hemen aboneliğinizi gösteriyor ve hızlıca sipariş verebiliyorsunuz. Verdiğiniz bir siparişi de tekrarlayabiliyorsunuz.

BiSu uygulamasında şu anda 20 farklı su şirketi yer alıyor. Mevcut aboneliğinizin yanısıra diğer markaların fırsatlarını da görebiliyor ve yeni fırsatlardan faydalanma imkanınız oluyor.

Damacana su siparisi bisu

Şimdilik sadece kapıda ödeme seçeneği sunan BiSu'nun ileri dönük sipariş verebilme gib önemli bir özellik de sunuyor. TEB Melek yatırım ağı üyesi M. Murat Kocaağa ve Cem Ceyhan’ın bireysel yatırımlarını alan girişim kredi kartıyla (mobil) ödeme ve Apple Watch uygulaması üzerinde çalışıyor. Bunlara ek olarak bir de akıllı sipariş butonu geliştirmeyi planlıyor.

Girişimcilerimiz 2015’in Mart ayında fikrin ortaya çıkmasının ardından 8 kişilik bir yazılımcı ekip (Appcent) tarafından 4 ayda test edilebilir seviyeye ulaşmış. Ağustos ayı boyunca yaklaşık 250 kişilik bir kullanıcı grubuyla gerçek test yapılıp küçük sorunlar çözülmüş. 6 Eylül itibariyle de aktif olarak kullanıma açılmış.

İstanbul'un damacana su ihtiyacı aylık 12 milyon

BiSU ekibinden Kaan Bilici, ilk olarak İstanbul'da hizmet vermeye başladıklarını belirtiyor ve İstanbul'un aylık su ihtiyacının 12 milyon damacana olduğunu paylaşıyor. Önümüzdeki 2,5 sene sonunda hanelerdeki ambalajlı su tüketiminin yüzde 7’sini karşılamayı hedeflediklerini de ekliyor.

Bir haftadan gibi bir sürede 1000'den fazla üyeye ulaşan BiSu, müşteriler için herhangi bir ek masraf getirmiyor. Şu and su şirketlerinden komisyon alarak gelir elde ediyor ve sunduğu kolaylıkla pazarın çapını genişletmek istiyor.

Ankara'ya ve İzmir'e de açılmayı planlayan BiSU, halen geleneksel tarzad ilerleyen bir pazara rekabetsiz bir ortadamda girdiği için oldukça şanslı. Ama hangi ivmeyle büyüyeceğini ve yeni rakiplerin pazara girip girmeyeceğini önümüzdeki aylarda göreceğiz. Hatırlarsanız 2013'te E-damacana.com'u tanıtmıştık.

Yorumlar (11)
 1. Razzi Mahlas Razzi Mahlas

  Bizim sucu bunu IFTTT Do buttonla çözdü. Basıyorum geliyor.

 2. Mustafa Karali Mustafa Karali

  Aylar öncesinde ben yazmıştım benzeri detaylı şekilde ama imkanlar işte...

 3. Aslanoba yatırım yapsa 50 kişinin çoktan yorum yapacağı haber'e yorum gelmedi.Millet olarakda fikirleri doğru değerlendirmede yanılıyoruz.Bisu broşürünü kadıköyde kapımda bulduğumda görmüştüm.güzel fikir dedim ama kullanma gereği duymadım , neden bilemiyorum.

  Alışkanlıkları kırmaları epey zor olacak .

  Su olayı epey denendi , e-damacana dışında da girşimler mevcut , örneğin yemeksepetinden de su sipariş edebiliyorsunuz.

  Yemeksepeti denedi ve başaramadı ise , bence zor, sıknıtılı ve problemli birşeyler var demektir.

  Arkadaşlara başarılar dilerim.Yolları açık olsun.

  1. Hasan Ince Hasan Ince

   size sonsuz katılıyorum damacana su işi okadarda kolay bir iş değil içine ğirmeden kimse ne kadar zor olduğunu anlamaz..ama sıcak para günlük tabiki iyi markalarla yaparsanız bu işi gayet zevkli hale gelir herkeze iyi günler Hasan İNCE

 4. İyi fikir. Zamanla ülke çapına yayılabilirse harika olur. Ama çok fazla reklama ihtiyaçları var.

 5. Damacana su, urun profili bazinda tekil bir konsept; porsiyonu yok, meyvelisi yok, vejeteryani veya tereyaglisi yok... Abone olunan marka veya bayiden yalnizca adet secip alinabiliyor ki neredeyse tum marka ve bayiler musteri kodu sistemiyle calisiyor: "1587 numarali aboneye 2 tane su"

  Urun profili tekil olunca siparis detaylari da minimum duzeyde oluyor haliyle; siparis adedi ve adres bilgisi yeterli. Buna ragmen "bisu", tum (tum markalari zamanla dahil edecegini varsayarak) pazari birarada barindirmasi, online islemlerin pratikligi ve zenginlestirilebilir urun/hizmet yelpazesi ongorusuyle basarili olabilecegi kanaatindeyim.

 6. Hasan Ceyhun Hasan Ceyhun

  E-damacana.com'a bile 20-30 yorum gelmişti ki ne kadar amatör olduğu ortadaydı. Tasarımı düzgün kaliteli iş olduğu belli olan bu uygulamayı millet sallamamış kısa zamanda büyürler umarım. Bu kadar denenmiş ve olmamış bir iş olmasının sebebi daha önceki girişimlerin amatör olmasıydı.

 7. Ramazan Ramazan

  Uygulamayı çok beğendim. Sade ve basit. İhtiyaca yönelik. Henüz sipariş vermedim. Umarım işleyişi de uygulama kadar başarılıdır.

 8. su bayisini bir kere bulunca artık telefon edip çağırabilirsiniz uygulamaya gerek kalmıyor, ayrıca sucular damacana depozitosu alıyor, bir kere istasyondan alınca diğeri 50 kr ucuz diye ötekine gitmezsiniz kim uğraşacak damacana al ver ile.

  Bayiler telefon ile satınca kimseye komisyon ödemiyor, bayi uygulama ile sadece müşteri kazanmak ister sonrasında telefonla sipariş versene abi derler müşteriye ...

 9. Biraz da ileri teknolojik fikirlerle çıksak ortaya artık dimi !! Adamların applere bak bide bizimkilere.. Neyse bu da bir gelişmedir diyelim.

 10. Ibrahimuslu Ibrahimuslu

  Kesinlikle ilk kullanımdan itibaren bağımlılık yaratacak bir kullanımı var. Tebrik ediyorum. Kullanmaya başladım bile. Kullanıcılara ulaştıktan sonra devamının geleceği ve sürekli kullanılacağından hayatımızın bir parçası olacağına şüphe yok. Umarım her yere yayılır.