Facebook, ABD'de yemek siparişi ve etkinlik bileti satışlarına aracı olmaya başladı

Facebook, ABD'de yemek siparişi ve etkinlik bileti satışlarına aracı olmaya başladı

Facebook'un sadece bir sosyal ağ olduğu günler çok geride kaldı. Geçtiğimiz günlerde WorkPlace ve Dükkan yeniliklerini duyuran Facebook, şimdi de yemek siparişi ve çeşitli rezervasyon işlemlerini Facebook'tan ayrılmadan yapılmasını sağlayacak.

Facebook'tan yemek siparişi, konser bileti

Çevrimiçi rezervasyon servisi MyTime ile anlaşan Facebook, artık Delivery.com gibi hizmetlere direkt sipariş/rezervasyon kolaylığı getiriyor. Diğer yandan Ticketmaster ve EventBrite gibi servisler aracılığıyla Facebook üzerinden etkinlik bileti alınabilecek.

facebook-utility

Yıllar önce mekan fırsatları işine giren ama geri çekilen Facebook'un bu yeni işbirliklerinin daha anlamlı olduğunu söylemek mümkün. Bu sayede hem Facebook en iyi bildiği yazılım işinden ayrılmamış oluyor hem de bu dikeydeki mevcut girişimler Facebook'a karşı olmak yerine onunla birlikte hayatına devam edebiliyor. Tabi günün sonunda bu girişimlerin kendi uygulamalarına ve sitelerine çektiği kullanıcı sayısının azalacağına da şüphe yok.

Facebook Etkinlikler uygulaması da bağımsız oldu

Bu yeniliklerle birlikte Facebook'un yeni bir uygulamasının daha bağımsız hale geldiğini öğrendik. Facebook Events yani Facebook Etkinlikler uygulaması artık ayrı bir uygulama olarak kullanılabilecek. Paylaşılan istatistiklere göre Facebook Etkinlikler bölümünü kullanan 650 milyon kişi var ve bunun etkinlik organizatörleri ve bilet satıcıları için büyük bir avantaj olduğunu pekala söyleyebiliriz.

facebook-etkinlikler

Facebook'tan Öneriler

Bir başka yenilikse yine mekan/etkinlik alanıyla ilgili. Artık kullanıcılar bir mekan veya etkinlik tavsiyesi istediğinde Facebook da yapay zeka çalışmasıyla belirlediği arkadaş tavsiyelerini kullanıcılarına sunabilecek. Bu yeniliği kullanmak için Öneriler özelliğinin aktifleştirilmesi gerekiyor ancak yukarıda yazdığımız diğer yenilikler gibi bunun da şimdilik sadece ABD'de geçerli olduğunu paylaşalım.

facebook-oneriler

Facebook yeterli geri dönüş topladıktan ve farklı ülkelerde yeni işbirlikleri kurduktan sonra diğer pazarlara açılacağını da söyleyebiliriz. Bakalım bu adımlar sipariş, rezervasyon ve etkinlik uygulamalarının yanında önemli Google ve Yelp gibi şirketlerden neler götürecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.