Apple yeni MacBook Pro'yu 27 Ekim'de tanıtacak

Apple yeni MacBook Pro'yu 27 Ekim'de tanıtacak

Apple, beklentileri karşılar şekilde 27 Ekim'de özel bir etkinlik düzenliyor. Bunun bir Mac etkinliği olacağını davetiyelerdeki "hello world" konseptiyle işaret eden Apple için "hello" kelimesi cihazı ilk kez tanıttığı 1984 yılından bu yana Mac'le özdeş.

27 Ekim'de Cupertino'da düzenlenecek olan etkinlikte Apple'ın yeni MacBook Pro ile birlikte MacBook Air ve iMac ile güncellemelerine yer vermesi bekleniyor. Ancak etkinlikte en önemli duyuru, Apple'ın uzunca süredir belirgin bir değişiklik yapmadığı MacBook Pro'nun baştan sona yenilenmesi olacak gibi görünüyor. Bugüne kadar sızan haberlere göre yeni MacBook Pro, tasarım açısından yeni haleflerinden daha ince olacak. Apple USB-C teknolojisini yeni MacBook Pro’ya getirecek. MacBook Pro’nun iPhone, iPad ve MacBook serilerinde olduğu gibi altın, gri ve gümüş renk seçenekleriyle çeşitlenmesi bekleniyor.

macbook-pro

MacBook Pro’daki en önemli yenilikse, klavye üzerine eklenen yeni bir OLED ekran olacak. Fonksiyon tuşlarının yerini alacak bu ince ekran, büyük olasılıkla bir dokunmatik ekran gibi çalışacak. Bu ekran, bugünkü kullandığımız klavyelerdeki sabit tuşlar-sabit görevler düzeni yerine çalıştığınız uygulamaya göre değişen fonksiyonlar önerebilir. Zira Apple’ın yazılım güncellemeleriyle OLED ekrana yeni tuşlar/görevler eklemesinin mümkün olacağı da belirtiliyor. Klavyeye eklenecek parmak izi tanıma sensörü sayesinde Touch ID özelliği de MacBook Pro’ya eklenecek. Apple’ın dinamik klavyelere olan ilgisini yakın zamanda ortaya çıkan, “sihirli klavye” geliştiricisi Sonder ile yaptığı görüşmeler de doğrulamıştı.

MacBook Pro ile birlikte etkinlikte yeni 13 inch’lik MacBook Air’i tanıtması beklenen Apple’ın 11 inch’lik MacBook Air’i artık yenilemeyeceği de söylentiler arasında. Daha önceki haberler Apple'ın yeni bir iMac ve 5K monitör tanıtacağını da iddia etmişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.