Facebook'un satışları artıracak yeni çözümü Dükkan'a detaylı bakış

Facebook'un satışları artıracak yeni çözümü Dükkan'a detaylı bakış

Sayfalar'dan satışa daha fazla yönlendirme yapmak isteyen Facebook, fotoğrafın içine linkleme ile ürün yerleştirilmesi özelliği diyebileceğimiz Dükkan'ı geçtiğimiz günlerde Türkiye'de de kullanıma açtı.

Facebook'un satışa yönlendirme konusunda en büyük ve en iyi hamlesi diyebileceğimiz Dükkan ile e-ticaret firmaları Facebook Post'larında sadece ürün görselini paylaşmak ile kalmayacak aynı zaman da Facebook'ta fotoğrafta bir arkadaşı etiketleme gibi ürünlerini e-ticaret sayfasına yönlendirebilecekler.

Sadece ürünü e-ticaret sayfasına yönlendirme değil aynı zamanda Sayfalar'da ürünleri listelemeyi sağlayan Dükkan'a detaylı bakalım.

Türkiye'de e-ticaret markalarının paylaşımları

Önce e-ticaret markalarının paylaşımları ile başlayalım:

Morhipo:

Kiğılı:

ebebek:

Yukarıdaki linklere tıklayarak ilgili paylaşıma gittiğiniz de "fotoğrafta kişinin etiketlenmesi" gibi ürünün etiketlenmesini görebilirsiniz. Dükkan'ın aslında markaların paylaştığı ürün fotoğraflarının altına link koymasını gereksiz kılan bir özellik olmasına rağmen Kiğılı link kullanmayı, Morhipo ise yazı ile belirtmeyi tercih etmiş. Kullanıcıların alışması için bir süre böyle devam etmek daha yararlı olacaktır.

Facebook'ta ürün detay görünümü

Yukarıdan gördüğünüz paylaşımda çantaya tıklayan kullanıcı Facebook'ta bulunan ürün detay sayfasına giderek, ürünle ilgili detaylı bilgileri ediniyor ve buradan e-ticaret sitesine yönlenebiliyor. Yurt dışında veya stripe hesabı olan markalar da ise kullanıcının bu aşamada satın almayı da tamamlayabildiğini de belirteyim.

ekran-resmi-2016-10-13-11-54-00Facebook ücretsiz olan Dükkan hizmetinde satın almayı sitenize hiç gelmeden tamamlamak isteyenler için Stripe'ın ücretini de belirteyim: her başarılı ödeme için satılan öğenin fiyatının %2,9'u + 0,3 dolar.

Facebook'ta Dükkan kullanımı ve detaylar

Müşterilere doğrudan ürün satma olanağı tanıyan Dükkan, Faceboook sayfanızda Ana Sayfa, Hakkında gibi kısımlarla birlikte görünüyor.

ekran-resmi-2016-10-13-12-04-06

Yükleyebileceğiniz ürün sayısı için bir sınırın olmadığı Dükkan'da ürünlerinizi farklı koleksiyonlara bölebilme olanağına da sahipsiniz. Facebook'un siparişleri yönetme olanağı da verdiği Dükkan'da sayfanızdan ayrılmadan siparişleri gönderildi olarak işaretleyebiliyor, iptal edebiliyor veya para iadesini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Satışa yönlendirmede yıllardır Google'a karşı hep bir adım geride olan Facebook'un bu hamlesi ile satışa destek konusunda ne kadar başarılı olacağını birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.