Online emlak danışmanı Yuvako, müşterileri emlakta 3D gezintiye çıkarıyor
Girişim

Online emlak danışmanı Yuvako, müşterileri emlakta 3D gezintiye çıkarıyor

Türkiye'de deneyimli dört girişimci bu kez emlak danışmanlığını dijitalleştirmek için geliyor. Online bir emlak danışmanı gibi çalışan Yuvako'yu kuran Altay Tınar, Melih Herman, Selen Erdem ve Can Erenberk geleneksel gayrimenkul kiralama ve süreçlerine müşteri memnuniyeti odaklı çözümler getirerek; müşterilerin hızlı, kolay ve kârlı anlaşmalar yapmalarını sağlıyor.

Yuvako'nun kurucu ortaklarından Altay Tınar eşi Elif Tınar ile birlikte Eniyihekim.com'u kurmuş ve 2014'te DocPlanner satışıyla başarılı bir exit yapmıştı. Bu başarıda pay sahibi Selen Erdem ve Can Erenberk ise 2016'ya kadar Altay Tınar'la birlikte çalıştı. Diğer kurucu ortak, Melih Herman ise bugün yüz binlerce üyeye ulaştığı belirtilen mobil sosyal moda platformu FashionTalks’un kurucu ortağı. Yuvako'yu geçtiğimiz Ağustos'ta hayata geçiren dörtlü Türkiye'de  gayrimenkul satış ve kiralama süreçlerinde online ilan siteleri ve offline emlak danışmanları arasında sıkışıp kalması sorununu adresliyor.

Henüz masaüstü öncelikli Yuvako'nun online emlak danışmanlık servisi, kullanıcı deneyimiyle farklılaşmak istiyor. Yuvako.com sitesinde konuma göre aradığınız emlakların detaylı fotoğrafları ve açıklamaları, ince eleyip sık dokuyan müşterileri tatmin edebilecek düzeyde. Bununla birlikte Mahalle Rehberi uygulaması, evle birlikte muhit seçerken aklınıza takılan sorulara, yazılı ve görsel içeriklerle cevap vermeyi amaçlıyor. Bugün Kadıköy'ün 21 mahallesini kapsayan rehber oluşturulurken, 8 bin kareden fazla fotoğraf çekildiğini paylaşıyor Yuvako kurucu ortağı Can Erenberk.

3d-ornek

Ev arayan kişiler Yuvako'ya başvurduğunda, Yuvako, bir emlakçı gibi kendi portföyünü ve tüm piyasayı tarıyor.  Eşleştirmeyi daha doğru yapmasını sağlayacak özel bir algoritmayla çalıştığını söyleyen Yuvako, müşterilerin beğendiği aday emlakları 3D gezmesini sağlıyor. 3D videolar, evlerini Yuvako ile kiralamak isteyen mülk sahiplerine Yuvako tarafından ücretsiz olarak sunuyor. Henüz, yaygın kullanımına şüphe ile bakılsa da, 3D video ile mekan gezintileri, 360 derece çekimlerin yaygınlaşması ve ucuzlamasıyla, Yuvako'nun sanal gerçekliği (VR) yaygın bir şekilde kullanan ilk emlak danışmanlarından biri olmasını sağlayabilir. Bunun da, fiziksel emlak ziyaretlerine göre, emlakçılar için zaman, maliyet ve ev sahipleri için konfor avantajı yaratacağı ortada.

Yuvako, ev portföyünü Ekonomik, Yatırım, Premium ve High End segmentleri altında ayrıştırarak farklı ihtiyaç ve talepleri olan kesimlerden alıcı ve satıcılara hizmet veriyor. Portföyünde 175 Bin TL’den başlayan ekonomik seçenekler, kentsel dönüşüm fırsatı sunan 500-600 bin TL bandında daireler ve çok daha üst fiyat seviyesinden alternatifler bulunabiliyor. Seçeneklerin çoğalmasının zaman alacağını tahmin etmek zor değil, bununla birlikte servisin, ilan siteleri gibi çok büyük kitlelere ulaşmasını beklememek de gerekiyor.

Emlak danışmanlığı, Türkiye'de fiyat kalite performası açısından en çok şikayet edilen servislerden biri. Yuvako'nun bu servise iyi bir alternatif olması için, uzun vadede aracılık rolünü gittikçe daha önemsiz hale getirmesi gerekiyor. Zira disruption öyle ya da böyle tüm aracıların aleyhine çalışıyor. Bu, girişimi daha önce benzer bir yoldan ilerleyen ancak bir süre sonra kapanan metrekare.com'un hazin sonundan da koruyabilir.

Yorumlar (9)
 1. Mahmut Yıldırım Mahmut Yıldırım

  Fikir çok güzel ama site bomboş. 4 kiralık ev var sadece!

  1. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

   Start-up'lara gereken desteği vermekten çekinmemek lazım. Elbette sitenin yıllarca bu sektörde olan diğer firmalar kadar dolu olması beklenemez. Önemli olan ne kadarlık bir ivme ile büyüyeceği

 2. Lobaba Lobaba

  compass.com klonu

  1. Demir Temiz Demir Temiz

   açıkçası compass klonu gibi durmuyor. compass.com'da olmayan pek çok özellik var. en önemlisi 3d gezinti konusu.

  2. compass'a da baktım ama 3 d yok orada. Tarz olarak yakınlar ama 3 d artısı var yuvakonun.

 3. Kemal Kemal

  Bir matterport değil :)

 4. Selahattin Kızılpınar Selahattin Kızılpınar

  Tebrik ediyorum, böyle bir hizmet Türkiye için gerekliydi. Ben de zamanında ev ararken pek çok emlakçı ve ev sahibi ile muhattap olmak durumunda kaldım. Evi beğenip görmek için gittiğim zaman sürprizlerle karşılaşmak zaman kaybına neden oluyor. Tekrar tebrik ediyorum, başarılı olmalarını diliyorum. Selahattin Kızılpınar

 5. Nihan Özsoy Nihan Özsoy

  Epey inceledim siteyi. ilk bakışta portföyde az ev varmış gibi görünse de(aslında az değil 60-70 civarında ev var) istediğiniz evi bulabileceklerini söylüyorlar. Bence çok güzel düşünülmüş bir fikir. Bilenler bilir, emlak piyasası çok temiz değildir. Yuvako, bu sektörü temizleyecek gibi duruyor. Start-up'ları sonuna kadar destekliyorum. Umarım Yuvako da çok başarılı olur

 6. Özellikle İstanbul'un trafiğinde kaosunda bilgisayar başından ev gezmek oldukça mantıklı geliyor kulağa. Portföylerine baktım orta gelir düzeyine sahip insanları da ihmal etmemişler. Bence iyi bir fikir, başarılı olmasını diliyorum en azından hiçbir şey yapmadan para kazanan bazı klasik emlakçı anlayışını değiştirebilirler umarım. Yuvako'ya önerim sitelerine daha fazla kiralık ev koymaları.