Apple, süper spor otomobil üreticisi McLaren'i satın alacak mı?

Apple, süper spor otomobil üreticisi McLaren'i satın alacak mı?

Apple'ın sürücüsüz otomobil üretip üretmeyeceği son dönemlerin en büyük dedikodularından biri ve bu konudaki yeni iddialar Apple'ın otomotiv sektöründe bir satın alma yapabileceğini gösteriyor.

Apple & McLaren

Financial Times'ın edindiği bilgilere göre Apple, F1 takımı da olan McLaren ile aylardır birebir görüşmeler yapıyor. Bu görüşmeler sonunda en azından stratejik bir yatırım yapılması bekleniyor ama görüşmelerin satın almayla sonuçlanması da ihtimal dahilinde. Financial Times'ın öngördüğü satın alma bedeli ise 1,3 milyar dolar ile 2 milyar dolar arasında.

McLaren Automotive'i de bünyesinde barındıran McLaren Technology Group, finansal rakamlara göre 2015 yılında 475 milyon sterlin (1,8 milyar TL) gelir ve 20,8 milyon sterlin (80 milyon TL) kar elde etmiş. BBC'ye açıklama yapan McLaren, şu anda Apple ile bir yatırım görüşmesi yapmadığını ifade ederken NewYork Times ise bu açıklamanın tam tersini doğrulamış.

Lit Motors, McLaren'in alternatifi olabilir mi?

McLaren dedikodusu bir yana, gündeme gelen bir başka haber de Apple'ın Lit Motors ile satın alma görüşmeleri yaptığı yönünde. San Francisco merkezli Lit Motors, yeni nesil elektrikli araç üretmeye çalışan bir teknoloji girişimi. TechCrunch Disrupt SF 2012'de sahneye çıkmış ve şimdiye kadar 2,2 milyon dolar yatırım toplamış.

Apple-McLaren ilişkisi kesinleşmiş olmasa da Lit Motors ile McLaren arasında ciddi bir fark olduğunu söylemekte fayda var. Zira Lit Motors'un üzerinde çalıştığı araçlar tek kişilik bir araç konseptinde. Aslında sürücüyü aracın ortasında konumlandırması bakımından McLaren ile benzeşiyor ama Apple'ın Lit Motors'u McLaren'in alternatifi olarak görmesi en azından benim için çok tutarlı gözükmüyor. Apple'ın mühendis kazanımı için her iki şirketi de satın almak istemesi daha bana daha mantıklı geliyor.

lit-motors

Her iki ihtimal olsun veya olmasın Apple'ın otomotiv sektöründe yeni bir çığır açmak istediği artık gayet net. Elektrikli otomobil projesinin başına Bob Mansfield getiren Apple, sürücüsüz otomobillere göz kırptığını da göstermişti. Tesla'dan bir çok mühendis transfer ettiği gibi Didi Chuxing'e de 1 milyar dolarlık önemli bir yatırım yapmıştı. McLaren'in tahmini değerinin Apple için devede kulak kalacağını söylemeye bile gerek yok.

Project Titan adıyla anılan Apple'ın otomobil projenin hayatımıza ne şekilde ve hangi isimle (Apple Car?)gireceğini merakla izlemeye devam ediyoruz...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.