3D yazıcıların geleceği
Dijital Sanayi

3D yazıcıların geleceği

3d yazıcıların var olan hemen her sektörde köklü değişimlere neden olduğunu, insan sağlığına yönelik de bir çok fayda sağladığını yani kısacası yeni teknolojiler içerisinde oldukça önemli bir yeri olduğunu hepimiz biliyoruz.

Son kullancıya ulaşması son 3-4 yıldır gerçekleşen ve bizler için henüz emekleme seviyesinde olan bu teknoloji cep telefonları gibi herkesin sahip olduğu bir şeye dönüşecek mi? Herkesin kendine ait 3D yazıcısı olmasa da her ev artık buna sahip olacak mı? Bir buzdolabı kadar önemli bir ihtiyaç olacak mı?

Soruyu biraz daha genişletelim! 3D yazıcıların geleceği ne olacak? (Lütfen yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın. Hayal kurmak, uçmak serbest!)

Prototip üretmek için binlerce lira verip büyük üreticilere gitmeye son 

3D yazıcıların yaratıcı beyinler için en büyük faydalarından biri bu. Hepimiz hayal kurarız, geleceğe yönelik bir şeyler düşünürüz ve bazen hiç bir yerde olmayan bir şeyler geliştiririz, tasarlarız ve hatta modelleriz. Sonuç olarak bu işi gerçek hayatta görebilmek için bir prototipe ihtiyacımız olur fakat bunun için tüm ürün geliştirme sürecinden fazla bir maliyetle büyük üreticilere gitmemiz gerekir. 3D yazıcılar işte bu alanda devreye giriyor ve gerçekten bir ürünün prototipini almanız için oldukça uygun bir çözüm olabiliyor. Onbinlerce lira verip üreticilere gitmek yerine kendi 3D yazıcınızı alarak bir çok deneme yapabilirsiniz. Hepimizin evine girmese de fiyat/performans olarak 3D yazıcılar bir çok yaratıcı kişinin evinde olmazsa olmazlardan biri olacak diyebiliriz.

Fabrikasyon üretimden "ekonomik ve kendin yap" modeline geçiş 

Twitter'ın kurucu ortaklarından Biz Stone, Nike'ın 10 yıl içerisinde bir yazılım firmasına dönebileceğini söylüyor. Bu öngörünün en temel sebebi ise "DIY - Do It Yourself - Kendin Yap" akımının 3D yazıcılar ile beraber çok daha fazla yaygınlaşmaya başlaması. artık beğendiğiniz bir ürünün modellemesini satın alıp basabiliyorsunuz, birine modellemesi için ödeme yapabiliyorsunuz ve hatta kendini modelleyebiliyorsunuz. Nike'ın araştırma ve teknoloji verilerini yazılım deneyimi (gelecekte) ile birleştirerek size evinizin rahatlığında ayakkabı bastırma fırsatını yaratmayacağını kim söyleyebilir?  Nike "Just Do It" yerine "Do It Yourself"i slogan olarak kullanmaya başlasa iyi olur. 

nike_do_it_yourself

Hayal kurmak paralı değil, daha da fazlasını hayal edelim. Ayakkabınızı çok seviyorsunuz ama artık çok eskidi. Geri dönüşüm sağlayabilen 3D yazıcınıza eski ayakkabınızı koyarak aynı modelin yenisini veya biraz daha büyüğünü (eğer çocuğunuz büyüdüyse) basmayı istemez misiniz?

PWC'nin 3D yazıcıların geleceğine yönelik yaptığı araştırmaya göre kargo sektörünün %40'ını tehdit edecek kadar büyük bir dönüşüm yaşanacak.

Ürünlerin daha sağlam ve ucuz olması, daha hızlı, yerinde üretim yapabilmeleri

Piyasada bir çok farklı 3D yazıcı üreten firma var ama hemen hemen hepsinin ortak yönü genel çerçevede benzer ürünler üretiyor olmaları. Ürettikler ürünlerin dış yapısı benzer ve üretim alanı her defasında temizlenmek zorunda kalan bir yapıda. Her zaman ve her yerde olduğu gibi bu alanda da hızlı ürünler bir adıma öne çıkacak. Hiç bir şeyi beklemeye tahammül edemiyoruz. Hem de bu çağda! Bu nedenle üretim süreçleri giderek hızlanacak olan 3D yazıcılar hem daha hızlı baskı yapabilecekler hem de daha ucuza mal olacaklar. Bunlar evlere girecek 3D yazıcılar için beklenenler.

Üretilen malzemelerin kalitesi ve ağırlıkları da önemli bir konu. Teknoloji geliştikçe kullanılabilen ham maddeler de giderek değişiyor. Son gelişmelere göre 3D yazıcılar ile basılan ve çelikten 100 kat daha sağlam maddeler üretilmeye başlanmış. Bu konuda geçtiğimiz yıllarda GE'nin jet uçakların yakın enjeksiyon sistemlerinin artık 3D yazıcılar ile üretilmeye başlanması oldukça değerli bir örnek. Önceki yakıt enjeksiyon sistemleri 21 parçadan oluşuyor ve farklı yerlerde üretilen parçalar aynı yere gönderilerek birleştiriliyordu ve entegre ediliyordu. 3D yazıcılarla üretilen parça ise tek bir parçadan oluşuyor ve önceki sistemden 5 kat daha güçlü olarak üretilmiş. Bu sayede her bir jet yılda 1 milyon dolardan fazla tasarruf etmiş oluyor. Birisi endüstriyel değişim mi dedi?

Endüstriyel açıdan bir diğer büyük etki de yerinde üretim. Geçtiğimiz günlerde ev üretimi için kullanılan 3D yazıcıdan söz etmiştim. Bu ürünün ilerleyen dönemlerde köprü yapımlarında görev aldığını, okyanusun ortasında denizaltı veya gemilerde çözüm ürettiğini veya ulaşılması zor noktalarda çözüm sağlayabileceğini görebiliyoruz. Böylece hem zaman hem de büyük maliyetlerden kurtulmuş olunacak.

Tabi ki 4D yazıcılar 

Henüz pek sözü edilmeyen 4D yazıcılar da uzak gelecekte çok büyük ses getirecek gibi görünüyor. 4D yazıcılar ile üretilen ürünler 3D yazıcılarla üretilen ürünlere göre oldukça farklı bir yöne sahip. Üretim tamamlandıktan sonra değişim gösterebilme özelliğine sahip olabiliyorlar. Bu değişimlerin gerçekleşmesi için önceden belirlenen durumların gerçekleşmesi gerekiyor. Örneğin sıvı teması, sıcaklık değişimi, basınç, nem veya aklınıza gelebilecek bir çok farklı etken. MIT'nin araştırmalarının sonucu olan bir örneği aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=w98IWWugcVw

3D yazıcılar ile ilgili en çılgın teorim ise 2014 yılında kişisel blogumda da yazdığım gibi ışınlanma hayalinin gerçekleşmesi için çok temel bir teknoloji olması. Yani ışınlanma hayali gerçekten 3D yazıcılar sayesinde gerçekleşebilir. Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (8)
 1. Bence en büyük darbeyi markalar ve sanatçılar alacak. Her şeyin hammaddesine ulaşıp birebir kopyasının yapılması kolaylaşacak. Warez siteler ürünlerin 3d model planlarını, hammadde içerikleri paylaşılacak. Zaten günümüzde her şey o kadar çabuk kopyalanır oldu ki bu yazılar ile tavan yapar heralde. Ünlü bir heykeltıraşın heykelini 3 dakikada yazdırıp evinin köşesine koyduğunu düşün :) Çok cazip geliyor dimi? Ne hak kaldı ne etik! Tabi bunları önemseyenlere. Birde iyi yönden bakmak lazım canın pizza istedi yada acılı adana 250 gr et, 300 gr un 1 bardak su düğmeye bas al sana Adana :)

 2. Endüstri 4.0'ın da temel konularından birini oluşturuyor bu "müşteriye yakın üretim". Çok basit bir sebebi de var aslında; üretimin Doğu'ya kaymasının değiştirmeye başladığı ekonomik dengeleri yeniden düzenlemek isteyen Avrupa, üretimde iş gücü etkisini azaltıp, üretimi çoğunlukla tüketiciye yaptırarak aracılardan ve üreticilerden kurtulmayı hedefliyor. Know-how'dan çok montaj ve üretim odaklı çalışan çoğu Asya ülkesi de bu durumdan etkilenecektir. Almanya'nın Endüstri 4.0'a öncülük etmesinin de sebebi kanımca bu.

  Yakın gelecekte, blue-print üretmek, ürünün kendisini üretmekten daha önemli hale gelebilir. Belirli sürelerle kiralayabileceğiniz blue-print'ler, ihtiyacınız olan malzemeleri ihtiyaç anında üretebilmenize ama ürünlerin planlarına asla sahip olamamanıza sebep olabilir. Burada blue-printlerin sürdürülebilir gelir modeline sahip olması esas olacaktır. Farklı çalışma dinamiklerine sahip pazar yerleri görebiliriz.

  Malzeme sıkıntıları çözüldükçe, her eve girmeye başlayacaktır. Ancak kanımca "eve inme" konusunda oldukça yol var katetmemiz gereken. Yine de endüstriyel ve askeri uygulamalarda (askeriyenin temel sorunu olan lojistik çözümleri, yerinde cephane üretimi, yerinde yedek parça üretimi, bunker, geçici karargah inşası, vb.) çok ama çok önemli bir yere geleceğini düşünüyorum.

 3. Bence insanın hayatına dokunma noktası önemli. mesela 10 yıl sonra insanların kendi protezlerini yapabilmesi büyük adım. Ancak eminim ki ilgili sektörlere de darbe vuracak.

 4. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

  İlerleyen süreçte insanlar her şeyi üretebilirler hatta bu üretim insan neslinin sonu bile olabilir

  *plastik konusunda plastik makaralar yerine plastik tozu ve benzeri materyaller yer alacak

  *Zaten hali hazırda kullanılan metal tozu yaygınlaşacak hatta hurda metalleride parçalayıp yapı malzemesi olarak kullanan modeller evlere girecek

  *Sentetik kimyada elektrik alan odaklamalı ısı basınç uygulayan modeller sayesinde ilaçlar dahil sentetik maddeler üretilebilecek örneğin halisinasyon yapan maddeler ... buda bu konuda yasal denetimleri getirecek

  *Herkesin evine alabileceği bu yazıcılar sayesinde tabak demlik bıçak gibi kişisel ihtiyaçlar ile birlikte çivata yedek parça gibi ürünlerde üretilecek tamir edilebilecek parça arama derdi bitecek

  *optik uçlar gelişerek güneşten den gelen fotonlar daha etkin yönlendirilerek çok başarılı güneç panelleri gelişecek hatta kimyasal reaksiyonlar bu şekilde direkt yapılabilecek

  *Çok hassas uclar ile DNA üretilebilecek bu sayede genetik materyalde virus geni karışması ve bu gen yüzünden oluşan kendine bağışıklığın önüne geçilebilecek

  *Askeri ekonomik alanda parası olan ama teknoloji birikimi olmayan (örnek maden petrol üreten ) ülkelerde de üretim ve sanayi gelişerek dünya siyasi dengeleri çok değişecek

  *Suç örgütleri silah üreterek büyük tehlikelere yol açabilecek bu durumda sıkı yasal denetimler yazıcı raw dosyalarının devlete iletilmesi gibi önlemler alınacak. Aynı şey bireysel suçlar içinde geçerli olacak

  *Dünya genelinde uzay merakı çok tırmanacak amatör gök bilimciler kendi roketini yakıtını üreterek marsa bile gidebilecek hatta bu amatör roketler robotlar ile uzaydan maden kazmaya başlayacak lar üstelik dev şirketlere göre çok çok ucuza getirip hukuki sorunlara sebep olacaklar düşünün yarım saat içinde alçak yörüngeye gerekli basit aletleri fırlatarak yörüngede dünya etrafını sürtünmesiz ortamda 90 dakikada dolanarak dünyanın her hangi bir yerine bu aletler üzerinden basit paraşütler ile paket gönderimi yapabileceksiniz sahte uydular ile normal yayınları coğrafi konumlama sistemini manipüle edebilirler yörüngede uydulara zarar verebilirler. çünkü bu olay yazıcıdan kağıt çıkartmak değildir ve çok fazla probleme,soruna,kazaya gebedir üstelik 3D yazıcıları üretmekte çok zor olmayacaktır Fermi paradoksuna göre uzayda çok fazla medeniyet oluşması gerekir kim bilir belkide teknolojileri belli seviyeye gelince savaşarak kendilerini yok ediyorlar ...

 5. Bence gelecek için 3d yazıcılar çok önemli gelişmelerden birisidir.

 6. Mehmet Can Mehmet Can

  Işınlanma hayalinize bir çok ortak çıkacaktır eminim. Çocukluk çağlarında hemen hemen herkes bu gibi hayallerin içine ister istemez giriyor. Elbette her şey hayallerle başlıyor. İdeale ve sonrasında gerçeğe dönüyor. Şu dünyada mutlaka keşfedilmeyi bekleyen ne çok şey var...

  Artık ışınlanmayı kim bulur bilemem fakat mutlaka bulunacağından şüphem yok. Bulunduğunda yeni ürünler yeni uygulamalar ve yeni markalara ihtiyaç olunacaktır. İşte benim de üzerine yoğunlaştığımda 2D/3D/4D silsileyle devam eden boyut değiştirme fikrine odaklandığım da nasılsa bir şekilde bu alanda yeni markalara ihtiyacımız olacak diyerek bir isim keşfetmiştim. Dimension(Boyut) ve Transform(Dönüştürme) sözcüklerinden yeni bir isim yaptım: Dimensform

  Şu kurgusal dünyada Dimensform nesne bastıran aygıtlardan ışınlanma mevzusuyla ilişik her şey için güzel bir isim gibi göründü gözüme :)

  Para eder mi etmez mi bilemem fakat idealistler için işe yarar bir şeyler keşfetmenin hazzını satın alabilecek bir karşılık bulunabileceğini sanmıyorum.

 7. Bence bu teknoloji insanların hayatlarındaki dönüm noktalarından birisidir.

 8. Erhan Erhan

  Hayatımızı kolaylaştıracak bir teknoloji daha :)