Geliştiriciler yapay zeka ve nesnelerin interneti alanına odaklanıyor
Dijital Sanayi

Geliştiriciler yapay zeka ve nesnelerin interneti alanına odaklanıyor

"Gelecek, bilgisayarları sadece olduğu haliyle bilenlerin değil, başka potansiyellerinin de olduğuna inananların elindedir." - Halt and Catch Fire

Evans Data Corporation 2016 yılının ilk yarısına ilişkin dünyanın bir çok farklı ülkesinden 1441 geliştiricinin katıldığı anketin sonuçlarını yayınladı. Bu anketin global çapta iyi bir örnek küme oluşturduğunu öncelikle belirtmek lazım. 6 farklı dilde ve neredeyse 4 farklı kıtada yapılan araştırma bir çok farklı çalışma alanındaki geliştiricileri kapsamış. (Ödeme çözümleri, mobil geliştiriciler, yapay zeka geliştiricileri, veritabanı uzmanları, makine öğrenimi, IoT...)

Anket sonuçlarının özeti, geliştiricilerin ortak bir karar almışcasına yapay zeka (AI) ve nesnelerin interneti (IoT) alanına odaklandığını gösteriyor. Geleceğin artık bu alanda olduğundan emin durumdalar ve uzmanlık alanları ne olursa olsun bu iki ana konuyu kapsayacak şekilde hareket ediyorlar.

Örneğin anket sonuçlarına göre veri madenciliği uygulamaları alanında uzman geliştiriciler, robot bilimi, otomobiller ve eğlence sektörlerine odaklanmaya başlamışlar. Veri madenciliği uygulamaları geliştiricileri, IoT ile kullanımı hızla yaygınlaşan sensörlerin geleneksel yöntemlere göre sağladığı detaylı ve daha anlamlı datanın bir çok farlı alanda kullanabileceğini fazlasıyla benimsemiş durumdalar.

Örneğin bir fitnes uygulaması veya kolunuzdaki akıllı saatiniz hakkınızda hayal edemeyeceğiniz kadar şeyi analiz ve takip ediyor. Kaç adım yürüdüğünüz, nabzınız, yeme-içme alışkanlıklarınızın sağlığınıza etkisi, diyet programınız, günün hangi zamanlarında kaliteli vakit geçirdiğiniz ve daha aklınıza gelmeyen bir çok şey.

iOS ve Android'de dikkati çeken sağlık, fitness uygulamalarıVeri madencilerine göre bunlar harika anlamlı datalar. Reklamlar bu verilere göre çok daha detaylı olarak hedeflenebilir ve şirketler bir müşteri olarak sizin kim olduğunuzu, ne istediğinizi çok daha net bir şekilde görebilir.

Tam da bu nedenle ankete katılanların %45'i IoT alanında geliştirme yapmanın genel stratejileri içerisinde çok önemli bir yer konu olduğunu biliyor ve ona göre hareket ediyor.

Ankete katılanların %69'unun önümüzdeki 12 ay içerisinde bulut tabanlı bir uygulamayı geliştirip yayına alacağını belirtmesi de bir diğer önemli detay.

Geliştiricilerin bulut teknolojilerini benimsemesi oldukça anlamlı. Veriye erişimi inanılmaz rahatlatıyor, donanımsal değişimler yapmaktan onları kurtarıyor ve platformlar arasında oldukça uyumlu hareket etmelerine imkan sağlıyor. Bu nedenle bulut tabanlı teknolojileri kullanmaya hızlı adapte oldular ve ilerlemeye başladılar.

Bir geliştirici gibi düşünürseniz eğer artık büyük veriyi saklamak ve tekrar erişmek bulut teknolojileri sayesinde çok daha kolay. Bir çok farklı araç sayesinde "daha fazla" veriye ulaşmak da çok daha rahat o zaman bunları bir araya getirerek yapay zeka alanında çalışmalar yapmaları/yapmak istemeleri oldukça doğal karşılanabilir. Hepimizin bildiği gibi günümüzün en büyük datalarına sahip Google ve Facebook gibi firmalar da yapay zeka alanında oldukça önemli çalışmalar yapıyorlar ve yapmaya devam edecekler.

Devasa veriler ve bunları anlamlandıran geliştiriciler yaptıkları çalışmalarla birbiriyle daha fazla bağlantılı, akıllı ve daha otomatik bir dünya hazırlıyorlar.

Peki bir geliştirici olarak siz bu değişimin neresinde olduğunuzu düşünüyorsunuz?

"Bilgisayarlar asıl şey değillerdir, bizi asıl şey ulaştıracak şeylerdir!" - Halt and Catch Fire

Yorumlar (3)
 1. Güzel yazı. Ben bu trendlerin hepsini 2-3 yıl önceden de öngörüyordum, ama benim bu öngörü yeteneğimi keşfedip hadi mert biraz da trendleri takip et diyen yok tabii...

  Burak'ın yazdığı da bize "ithal" kalacak emin olun, daha bu hafta BMW, Intel ile otonom araçlar üretme yolunda olduğunu söyledi. Tesla, BMW otonom araçlarını ülkemize getirdiğinde şaşırıp kalacak, satın almak için sıraya gireceğiz.(ki geldiklerinde eski teknolojiye dönüşmüş bile olabilirler.) Ama bu teknolojiyi üreten olmak için daha önce de çabalamadığımız gibi yine hiç çabalamayacağız.

  IoT, AI, VLC, mobile apps, machine learning bu alanlarda büyük yatırımlar sonucu dev bir Türk şirketi düşünebiliyor musunuz? Hatırlatmak gerekirse, düşünülen en iyi yatırımın hala gayrimenkul olduğu bir ülkedeyiz...

  Bilinen bir gerçek de şu çok az sayıda olan inançlı şirketler dışında Ar-Ge yok, inovasyon hiç yok. Çin'den al, burada birleştir, al sana "yerli üretim". Dizaynı yolla, Avrupa'da ürettir al sana "Türk mühendisliği".

  Çok hevesli bir elektronik mühendisi olarak serzenişteyim. Dünya trendleri bunlar iken halimiz hal değil...

 2. Mehmet Can Mehmet Can

  Webrazzi haklı. Türkiye'dekiler de boş durmuyor: IIIoT.NET (Industrial & Individual Internet of Things) & IoMach.com (Internet of Machines)

 3. Mehmet Can Mehmet Can

  Bu arada çok değerli müteşebbis sınav arkadaşlarıma bir hatırlatma yapmak istiyorum. Mutlaka üzerinde çalıştığınız projeleriniz için bir çok özveride bulunuyorsunuz. Ve teşebbüsünüzün bir kısmının halli için finansal kaynaklara erişmek için formüller arıyorsunuzdur. Bu amacı kendi yağınızda kavrulmak suretiyle veya yatırımcı iş ortakları aramak alternatiflerin biriyle yada her ikisiyle giderme niyetindesiniz.

  Hani sürekli Business Plan vs. çok bilmişlik taslayan fakat onlarca projeye yatırım yapmış fakat henüz kendi direttikleri mevzularda başarı örneği gösterememiş olanları çok da kafaya takmayınız. Çünkü onlarda şu an için bir çocuğun sürekli sobaya tutma yakar diye telkinler eşliğinde kendisinin en az bir defa elini, dudağını, yanağını yakmasının ardından bazı şeyleri öğrenip özümzüyor ise onların da hali böyledir. Onlara biraz zaman tanıyın. Biraz deneyim kazansınlar. Ve en nihayetinde paranın müteşebbis için sadece bir araç olduğunu asıl değerin fikir ve belli bir safhaya gelmiş proje sahiplerinin olduğunu anlasınlar. Elbette bu durum Nasrettin Hoca'nın helva ile alakalı fıkrasındaki mevzuyla örtüşüyor. Amaç helvayı yemekse ve helvayı oluşturan unsurlardan birinin olmayışı ister ilk değer ister sonraki değer fark etmeksizin birisi eksik olduğunda kimsenin yiyemeyeceğini anlamak ve gereğini yapmak olmalı. Bu safhada ne yatırımcılar bizsiz olmaz demeli nede müteşebbisler biz olmadan olmaz demeli. Ortak bir paydada anlaşılıp vakit israf etmeden biz bu helvayı nasıl afiyetle ve ziyafet bittiğinde kimsenin midesi bulanmadan yemeliyiz ortak amaç olmalı.

  Aksi halde Türkiye ve Türk müteşebbisler olarak elimizde avucumuzda kalan koskoca bir ömür israfı olacaktır.

  Bu arada bir teklif yapmak istiyorum. Madem bir başlama şansına ihtiyacımız var ve ürün veya hizmetin satın alınması hususunda hedef kitlesine ulaşıp onları ikna etmek asıl mesele KickStarter benzeri bir yapıyı imece usulü kuralım. Benim önerim adı STARTLUCK.com ve bu başlama şansına bağlı olarak küçük ve büyük çaplı projeleri bir birinden izole etmek için rezerv edilen StartupGaraj.com (Küçük çaplı projeler için) ve StartupGar.com (Büyük çaplı projeler için) yapılandırıp faaliyete geçirelim. Biz tüketiciyi ikna ettiğimiz ve ön sipariş ile ürünümüzün satışını yaptığımız taktirde o ürünlerin yarı mamülden mamül olma süreçlerine kadar gerekli olan finans kaynağını direk biçimde temin etmiş oluruz. Bu da bizi inanılmaz derecede rahatlatır ve tüm planlarımızı finansal kaynak arama zahmetine düşmeden, taviz vermeden yapabilip uygulayacak ferahlığa kavuşturabilir.

  Ne dersiniz? Ben bu amaçlar için şimdilik bu alan adlarını, tasarımları ve ihtiyaç olacak yazılım geliştirme ihtiyaçlarını belli ölçülerde üzerime alabilirim.

  Bunları yazarken hani o eskilerin İstanbul'unda çocukluğumu hatırladım. Her evin yanında bir bahçesi vardı sokak sakinlerinin. Ve annelerimiz topluca bahçeye sırayla girdiklerinde bir kişi için ağır bir yük olan işler imece usulü seri biçimde hallolurdu.

  Ben sadece bunu teklif ediyorum. Son hatırlatma vakit geçiyor :) Bir karar vermek lazım. Ya akmayan nehirden damlayan su bereketliyse? :)