Microsoft, LinkedIn'i 26,2 milyar dolara satın alıyor
Yatırım

Microsoft, LinkedIn'i 26,2 milyar dolara satın alıyor

Microsoft, LinkedIn'i 26,2 milyar dolara satın alıyor. Evet, yanlış okumadınız, Microsoft biraz önce LinkedIn'i (hisse başına 196 dolardan) satın almak için anlaşmaya vardığını açıkladı.

Apple'ın WWDC 2016 etkinliğine saatler kala gelen açıklamaya göre Microsoft, şu anda yaklaşık 17 milyar dolar borsa değerine sahip olan LinkedIn'i satın alıyor. Tamamı nakit olarak ödenecek anlaşmaya göre Jeff Weiner LinkedIn'in CEO'su olmayı sürdürecek ve Microsoft CEO'su Satya Nadella'ya raporlama yapacak.

LinkedIn'in kurucu ortaklarından olan ve şu anda şirket başkanlığını yürüten Reid Hoffman'ın da satın almaya olur verdiği paylaşılıyor ve anlaşmanın bu yıl sonunda resmi olarak tamamlanması bekleniyor.

Dünyanın en büyük profesyonel ağı olan LinkedIn'in hisseleri bir yıl önce 269 doları görecek kadar uçsa da bu yıl başında 100 dolar seviyesine kadar düşmüştü. 2015 sonunda 13 milyon dolar cezaya çarptırılan Linkedin'in çeşitli sorunlarla boğuşması da hisse düşüşünün arkasındaki nedenlerden olabilir.

Paylaşılan resmi rakamlara göre;

 • LinkedIn'in üye sayısı 433 milyon, yıllık büyüme oranı yüzde 19
 • Aylık tekil ziyaretçi sayısı 105 milyon, yıllık büyüme oranı yüzde 9
 • Yüzde 60 oranında mobil kullanım var ve büyüme oranı yüzde 49
 • Çeyrek başına 45 milyardan fazla sayfa görüntüleme sayısı, yıllık büyüme oranı yüzde 34
 • 7 milyondan fazla aktif iş ilanı var ve yıllık büyüme oranı yüzde 101

Microsoft Office 365 ve Dynamics tarafında Linkedin'den faydalanacağını öğrendiğimiz Microsoft, elbette kurumsal taraftaki gücünü artırmak için de Linkedin'den faydalanabilecek. 2015 ortasında Lynda.com’u 1,5 milyar dolara satın alan LinkedIn'in çevrimiçi eğitim tarafında da Microsoft'a güç katacağını pekala söyleyebiliriz.

Satın alma haberi üzerine Twitter hisselerinin yüzde 5 kadar yükselmesi ise işin daha sonra konuşulması gereken diğer bir boyutu.

Aşağıda Microsoft CEO'su Satya Nadella ve Linkedin CEO'su Jeff Weiner'ın anlaşmayla ilgili ilk paylaşımlarını izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=-89PWn0QaaY

Yorumlar (10)
 1. Büyük balıklar küçük balıkları yemeye devam ediyor :)

 2. Microsoft büyük olduğunu kanıtladı.

 3. Microsoft'un şirket karakterine en uygun sosyal ağ ancak ve yalnız Linkedin olabilirdi.Mükemmel bir satın alma olmuş. Linkedin artık daha geniş kitlelere ulaşacaktır.Sosyal ağ dünyasında microsoft'un da artık yer alacak olması harika bir şey.

 4. dolayısıyla slideshare, pulse, bright gibi kariyer ve içerik odaklı birçok girişimde artık microsoftun oldu. kötü gidişatı olan yahoo ve twitterı da alabilecek gücü var mı bilmem lakin sektör facebook, google, micsoft, odaklı tekelleşiyor. tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi yahoo nun thumblr, flurry ve diğer satın almalarını doğru kanalize edebildiğini düşünmüyorum umarım aynı şey microsoft satın almalarının başına gelmez.

 5. Microsoft'un başına geçipte başarabildiği web projesi neredeyse hiç yok. (bkz: Bing...) yazık olmuş adamlar iyi-kötü gidiyorlardı

 6. Twitter'ı da biri alıp kurtarsa...

 7. Google ve Apple'a iyi mesaj olmuş!

  Verilen para Microsoft için önemli bir para değil. Yıllar önce Yahoo'ya da gel alayım seni dedi, Yahoo burnundan kıl aldırmadı! Yahoo'nun geldiği sondan ders alan firmalar artık naz yapmıyor. Devler kendilerini almaya kalktığında olur diyor...

  Google analitik anlamda Linkedin'ı çok kullanıyordu, tam bir şok geçirmiş olmalılar. Çünkü asıl analitik sonuçları derinlemesine Microsoft elde edecek.

  Büyük olmakla stratejik davranmak arasında ince bir çizgi var Microsoft bunu çok iyi başarıyor her ne kadar bir çok proje de çuvallasa da iyi başarıyor.

  Marka değeri açısından büyük olan Google'ın Microsoft'un bu hamlesine karşı ne yapacağını çok merak ediyorum...

 8. Gökhan Gökhan

  Tüm Türkiye kişi başı 335$ verseydi Linkedin'i millileştirebilirdik :)

 9. Google ın buna twitter i satın alarak sağlam bir hamle yapar ve sosyal ağlarda söz sahibi olur...

 10. yeni bi microsoft hesabı karmaşası daha geliyor. microsoft'un ne işi var sosyal ağlarda anlamıyorum. Skype satın alması da çok anlamsız gelmişti.