Mobil mesajlaşma uygulamaları Z neslinin ICQ'su, MSN'i olabilir

Mobil mesajlaşma uygulamaları Z neslinin ICQ'su, MSN'i olabilir

Z nesli, ICQ ve MSN'i hatırlamaz ama tarihin tekerrürden ibaret olması yeni bir mesajlaşma çağının yaklaştığını gösteriyor. BI Intelligence'ın araştırmasına göre mesajlaşma uygulamaları, sosyal ağlar karşısında yeniden yükselişe geçmiş durumda.

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla giderek popülerleşen mesajlaşma uygulamaları artık görsel paylaşımların gücünü de kullanarak sosyal ağları ekarte ediyor. BI Intelligence'ın paylaştığı rakamlara göre 4 büyük mesajlaşma uygulamasının aktif kullanıcı sayısı, 4 büyük sosyal ağın aktif kullanıcı sayısını çoktandır geride bırakmış durumda. Üstelik aradaki fark mesajlaşma uygulamaları lehine giderek açılıyor.

mobil-mesajlasma 2Mobil veri ücretlerinin düşmesi ve akıcı kullanıcı deneyimi özellikle görüntülü mesajlaşma uygulamalarının birebir paylaşımlarda ilk tercih sebebi olmasını sağlıyor. Bundan sonra şirketlerin mobil mesajlaşma uygulamalarında gelir kazanmaya odaklanacağını söyleyen BI Intelligence, özellikle Asya'daki uygulamaların (WeChat, KakaoTalk, LINE) bu konuda başarılı olduğunun altını çiziyor.

Sohbet botlarının yükselişi düşünüldüğünde daha büyük bir kilometre taşına yaklaştığımızı da söylemek gerek. Zira hem gelir kazanmayı bekleyen uygulamalarla yatırımcılar hem de medya şirketleri ve pazarlamacılar bu dönüşümü merakla bekliyor.

Sonuçta Z neslinin de mesajlaşma uygulamalarının popüler olduğu bir döneme yaşayacağını düşünebiliriz ve eğer bu dönüşüm tekrar ederse sanal gerçekliğe dayalı sosyal ağların bir sonraki durağımız olacağını tahmin edebiliriz.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.