Facebook ve Microsoft, Avrupa'ya su altından internet kablosu döşeyecek

Facebook ve Microsoft, Avrupa'ya su altından internet kablosu döşeyecek

İki teknoloji devi Facebook ve Microsoft, Atlantik boyunca yüksek kapasiteli internet kablo döşemek için iddialı bir projeye girişiyor. Marea (İspanyolca "gelgit) adı verilen proje kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri'nin Virginia Beach ile İspanya'nın Bilbao şehirleri arasına deniz altından 6 bin 30 km'lik kablo döşenecek. Ağustos ayında start alacak çalışmanın Ekim 2017'de tamamlanması planlanıyor.

Bulut çözümlerinde etkin olacak

Kullanıcıların artan hız, bulut bilişim ve diğer çevrimiçi hizmetlerle ilgili taleplerini karşılamak üzere önemli bir işbirliğine girişen Facebook ve Microsoft, Amerika ve Avrupa arasına yüksek kapasiteli (160 Terabit/sn) kablo döşemek üzere kolları sıvadı. Denizaltı kabloları konusunda önemli deneyime sahip olan telekomünikasyon altyapısı şirketi devi Telefónica tarafından işletilecek proje, geleceğin bulut bilişim çözümleri açısından da önem taşıyor. Microsoft'un Bing, Office 365, Skype, Xbox Live ve Microsoft Azure gibi ürün ve hizmetlerini müşterileriyle daha güvenli ve iyi bir performansla ulaştırmasına yardımcı olacak Maera, Atlantik'teki en yüksek kapasiteli sualtı kablo kurulumu olacak.

Marea 2

Facebook, Instagram, WhatsApp'a da dokunacak

Giderek büyüyen ve kullanıcıların daha yüklü ve hızlı veri ihtiyacına cevap vermesi için yatırıma ihtiyaç duyan online servislerden biri şüphesiz Facebook. Sosyal ağ devinin Instagram ve WhatsApp ürünleriyle birlikte, 1,6 milyar kişi ile Facebook veri merkezlerinin küresel ihtiyaçlarını karşılamak üzere de yeni kablo projesi kullanılacak. Video konusunda sürekli büyüyen ve 360 derece videoya da yatırım yapacağını açıklayan Facebook'un, bant genişliği oburu uygulamalarına cevap verecek çözümler üretmesi gerekiyor. Okyanusların altına yüksek kapasiteli kablo döşeme konusunda Google da 2014 yılında bir proje açıklamış; daha sonra aynı yıl Florida ve Brezilya arasında bir denizaltı kablosu için planlarını açıklamış, ABD ve Japonya arasına kablo döşemek üzere çalışmalara başladıklarını da duyurmuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.