Toyota Uber'e yatırım yaptı ve işbirliği programı duyurdu

Toyota Uber'e yatırım yaptı ve işbirliği programı duyurdu

Otomotiv endüstrisinin en büyük ve köklü oyuncularından olan Toyota araç paylaşım servisi Uber'a yatırım yaptığını duyurdu. İki şirket bundan sonra geniş bir işbirliği programı içerisinde çalışacaklarını da açıkladı.

Toyota yaptığı açıklamada Uber'a Toyota Financial Services ve Mirai Creation Investment Limited Partnership şirketleri ile yatırım yaptığını duyurdu. Şirket Uber'e yaptığı yatırım miktarını açıklamazken iki şirket arasında işbirliği programının hızlı bir şekilde başlayacağını duyurdu. Yapılan anlaşma ile bundan sonra sürücüler Uber'da kullanılmaz üzere Toyota'da uygun fiyatlarla ve ödeme seçenekleriyle otomobil satın alabilecekler.

Yapılan açıklamada iki şirketin regülasyonlar ve müşteri ihtiyaçları konusunda da birlikte çalışacağı belirtilmiş. Buradaki en önemli noktalardan bir tanesi de iki şirketin sürücüsüz otomobiller konusunda ortak çalışmalar yapacak olması. Bilindiği gibi Toyota'nın MIT ve Stanford Üniversitesi ile birlikte sürücüsüz otomobiller konusunda ortak çalışmaları bulunuyor. Uber da geçtiğimiz hafta gerçek yollarda sürücüsüz otomobil testlerine başladığını açıklamıştı. Toyota'nın da Uber'a yatırım yapmasıyla araç paylaşım ve sürücüsüz otomobil endüstrisinin gün geçtikçe kızıştığı bir gerçek.

Görsel Kaynak: Prathan Chorruangsak / Shutterstock.com

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.