Google'dan muhtemelen kullanmayacağınız yeni bir mesajlaşma uygulaması: Allo
Genel

Google'dan muhtemelen kullanmayacağınız yeni bir mesajlaşma uygulaması: Allo

Google, bir süredir devam eden mesajlaşma uygulaması geliştirdiği yönündeki söylentilerini sonunda doğruladı. Google I/O 2016'da Allo ve Duo adında iki yeni iletişim uygulaması tanıtan şirket, mesajlaşma alanında hala yeterince iddialı bir ürün sunabilmiş değil.

Google'ın Allo adlı adındaki "akıllı" mesajlaşma uygulaması, telefon numarasıyla kullanılıyor ve Google hesabı olan, olmayan herkesi hedefliyor. Uygulamanın en "güçlü" tarafı machine learning desteği sayesinde proaktif olabilmesi. Siz kullandıkça sizi tanıma iddiasında olan uygulama örneğin sizin gülmek için daha çok "Haha" mı yoksa "LoL" mi kullandığını anlıyor ve otomatikman bunu önermeye başlıyor. Görsel tanıma özelliği sayesinde arkadaşınızdan gelen resimlerin içeriğini anlayabilen uygulama pizza fotoğrafı aldığınızda "lezzetli görünüyor" gibi yanıtlar önerebiliyor.

allo

Allo, beklendiği gibi bir sanal asistanla birlikte geliyor. Uygulamalar arası geçiş sorununu çözen asistan maç skoru, rezervasyon ve diğer işlemleri Allo üzerinden yapmaya hazır bir şekilde bekliyor. Arama, Haritalar, YouTube ve Çeviri ile entegre asistan ile bu Google uygulamalarını kullanmak için Allo'dan çıkmanıza gerek kalmıyor.

Allo'nun en çok tartışılan yönü ise baştan uca şifrelemenin standart sunulan özellik olmaması. Piyasadaki popüler mesajlaşma uygulamalarının izlediği bir trend olsa da Google, kullanıcılarına başlangıçta yalnızca Incognito Mode seçeneğini sunuyor. Bu, birçoklarına göre Allo'yu kullanmamak tek başına yeterli bir sebep olabilir.

Allo, son derece yalın bir vaatle gelen ve bu sayede çok popüler olan mesajlaşma odaklı uygulamalardan "akıllı" nitelemesiyle belirgin bir biçimde ayrılıyor. Anlık mesajlaşmadan daha çok, Google'ın Inbox, Arama, Google Now gibi farklı uygulamalarındaki becerilerini yeniden bir araya getiren uygulamanın aslında yeni çok az tarafı var, en azından Google'ı tanıyanlar için. Google Allo ile mesajlaşma alanındaki iddiasını bir adım ileri götürecek gibi görünmüyor.

Denemek isterseniz Google Allo Android uygulaması için bağlantıyı izleyin.

Yorumlar (7)
 1. Başlıktaki menfi yorumu destekleyici pek bir veri sunulmamış. Yalnızca, uçtan uca şifreleme, gerekli halde, incognito durumunda, kullanılıyor şeklinde belirtilmiş. Bu tür şifrelemenin mimari yapısını hazırlayan Whisper firmasının Google ile işbirliği yaptığını hatırlatmakta fayda var. Yani sorun şifreleme/şifrelememe olayı değil, bence sorun sizin bakış açınız. Siz Allo'yu sevmemiş, baştan mağlup etmişsiniz. Şunu hatırlatmakta fayda var, geçen aya kadar Whatsapp şifreleme kullanıyor muydu? Allo'yu yerden yere vurmaya gerek yok. Bip'in kullanım şartnamesini okuyun, bakın orada ne diyor? Özetle diyor ki, yetkili merciler istediği durumda, kullanılan bilgiler, mesajlar paylaşılır. Bu ne demek? Bip gönderilen her mesajı, iletiyi saklıyor demektir. Bırakın şifrelemeyi, her türlü özel yazışmalarınız sunucularda saklanıyor. Asıl bunun üzerinde durmakta fayda var.

 2. Selman Özçelik Selman Özçelik

  Gayet kullanacağımı düşünüyorum. Hangouts hantallığında olmayan, entegre bir smart messaging app vaat ediyorlar.. Google bu pazardaki yerinden memnun olmadığı için whatsapp ve telegram'a yakın bir app gelecektir. Beklentileri bu kez karşılayabililrier.

 3. O ne biçim başlık?

 4. Bide küfür etseydiniz de tam olsaydı. Bu kadar olumsuz bir yazıyı neden yazarki bir site. Saçmaladınız iyice

 5. Acikcasi webrazzi gibi deneyimli bir sitenin bu sekilde önyargiyla yaklasmasini pek hos bulmadim. Kaldiki app in bircok özelligi güzel snapchat ve whatsapp in sundugu neredeyse bütün özellikleri sunuyor ve fazlasida var. Tutup tutmayacagina birakin okurlar yorum yapsin. Herhangi bir sitede muhtemelen ziyaret etmeyeceginiz bir site webrazzi diye baslik atilsa basvurmadiginiz mahkeme kalmaz eminim.

 6. bir tespitte olsa zor şey ön yargıyı yıkabilmek okuduğunuz yabancı makalede de büyük ihtimal benzer bir ön yargı vardı 1-2 yabancı makalede görüpte indirmeyi düşünmeyen biri olarak ön yargıları yıkmak zor şey

 7. Hüsamettin Hüsamettin

  Ben, geniş çevrem ile birlikte kullanmaya şimdiden istekliyiz. Ürünün piyasaya çıkmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.