Günde ortalama 1.500 sipariş alan Meal Box kutusuz yapabilir mi?
Genel

Günde ortalama 1.500 sipariş alan Meal Box kutusuz yapabilir mi?

Gurme ev yemeklerini her an her yerden ulaşılabilir hale getiren Meal Box, bu yıl ikinci yaşını geride bırakıyor. İlk kez Nisan 2014'te tanıttığımız girişim, ilginç bir iş/lojistik modeline sahip ve yakın zamanda devreye aldığı abonelik hizmetiyle online kutu aboneliklerinin oldukça farklı bir yorumu olabileceğini akla getirmişti.

meal box restoran
Meal Box Astoria Restoranı

Online, anlık siparişlerle işe başlayan Meal Box geçen sürede farklı kanalları ekleyerek büyümesini hızlandırayı başardı. Şubeleşerek İstanbul'un büyük bir bölümünü kapsama alan Meal Box, geçtiğimiz Eylül'den itibaren müşterilerin yemek yiyebildiği, Express şubeleri açmaya başladı. Tipik bir Express şube, cirosunun çoğunu paket servisten yapan, gel-al hizmeti de olan, tabela değeri yüksek ve ortalama 6-10 masalı bir Meal Box restoranı. Aralarında Kavacık, Koztayağı ve Kağıthane'nin olduğu semtlerde tamamı franchise olan toplam 6 adet Meal Box Express var bugün İstanbul çapında.

Hızlı ve sağlıklı yemek konseptiyle özdeşleşmek isteyen Meal Box'ın marka değerlerini temsil eden bir örnek şubesi ise İstanbul Astoria AVM'de. Express şubelere göre oldukça büyük bu restoran self servis çalışıyor ve bir saatlik öğle arasını etkin kullanmak isteyen müşterileri ağırlıkla hedefliyor.  Yurt dışında yaygınlıkla kullanılan önceden sipariş ve ön ödeme modellerini uygulayan bu Meal Box restoranına gitmeden önce (ya da giderken) Meal Box mobil uygulamasıyla siparişinizi verip ödemenizi yapıyorsunuz. Bu size zaman kazandırırken, Meal Box'a da hız ve yer kazandırıyor.

Kurucusu Murat Demirhan'dan aldığımız bilgiye göre, Meal Box'ın bugün ana büyüme kanalı hala online siparişler. Buna yanıt verecek şekilde sadece dağıtıma ayrılmış 18; 6 Express ve bir restoran tipi olmak üzere toplam 25 şubesi bulunan Meal Box'ın online paket siparişleri tüm satışların yüzde 85'ini oluşturuyor. Meal Box günde ortalama bin 500 sipariş alıyor. Bu, geçtiğimiz yıla göre dört katlık bir artışa işaret ediyor.

Yemeksepeti kararı Meal Box kullanıcı sayısına çarpan olarak yansıdı

Aralık 2014'te 26 bin kayıtlı kullanıcıya sahip olduğunu bizimle paylaşan Meal Box bugün kullanıcı sayısının bir önceki yılın dokuz katına çıktığını söylüyor. Kaba bir hesapla Meal Box'ın kullanıcı sayısı bugün 250 bine yaklaşıyor. Hızlı büyüme, girişimin Yemeksepeti'nden ayırılmakla yerinde bir karar verdiğini gösteriyor olabilir. Zira Meal Box kendi kanallarından aldığı siparişlerin sayısının bir önceki yıla göre 10.5 kat arttığını da söylüyor. Ciro bazında 4.2 kat büyüdüğünü söyleyen Meal Box bu yılın son çeyreğinde karlılığa geçeceğini ön görüyor.

Meal Box Türkiye'de hızlı yemek konseptine bugün en radikal yaklaşan gıda firmalarından biri. Sunduğu gurme ev yemekleriyle esnaf lokantalarının en modern yorumlarından birini sağlıyor aynı zamanda. Ancak markanın bu değerleri sağlayıp sağlamadığı önemli sorular olarak duruyor. Akla gelen ilk soru, İstanbul'da hızlı ve sağlıklı yemek denilince, örneğin, akla Meal Box'ın gelip gelmediği oluyor.

express sube 3
Meal Box Express

Meal Box kutusuz yapabilir mi?

Kanımca Meal Box'ın bu noktaya gelmesi için önündeki en önemli engellerden biri kendi markasının sunuşu. Siparişlerini kutuda teslim ederek kalıcı bir algı oluşturuyor ve tipik esnaf lokantalarından ayrışıyor olsa da, kutu, Meal Box'ın hızlı ve sağlıklı yemek konseptinin önüne geçiyor, kanımca. Bu algıyı değiştirmekte Express şube gibi, müşterinin doğrudan yemekleri görebileceği mekanların yaygınlaşması etkili olacaktır. Kulağa radikal geliyor olsa da, benim girişime ikinci yılında sormak istediğim sorum bu: Meal Box bundan sonra kutusuz yapabilir mi? Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (12)
 1. Açıkçası ben mealbox'ı sadece eve/işe sipariş için kullanıyorum. mealboxa dışarda hiç gitmedim ama bildiğim kadarıyla express restoranlarında yine aynı kutuyla yemeği önünüze getiriyor. Sulu yemeği restoranda kutuda yemek pek aklıma yatmıyor çünkü :)

  1. Ahmet T Ahmet T

   Express restaurantlarında yemekler kutuda değil, çok şık bir sunumla servis edilmektedir.

   1. Bu yazı neden yazıldı o Zaman anlamadım. Paket servis tabiki kutuyla gelmeli

 2. Hasan T. Hasan T.

  Bizim şirkete yaptıkları indirim oranını arttırırlarsa daha çok sipariş veririz. :D

 3. Ahmet Ziyal Ahmet Ziyal

  Çok yoğun kullanıyorum ve mevcut konseptin doğru olduğuna inanıyorum. Tabakta servis isteyenler için çok fazla seçenek var. Keşke express noktaları artsa.

 4. Franchise fiyatları hakkında bilgi var mı acaba?

 5. Makul Franchise Fiyatlarını Aşağıda İnceleyebilirsiniz=)

  https://www.mealbox.com.tr/franchising.html

 6. Keremcem Keremcem

  Önceki haberlerinizden bildiğimiz kadarıyla Meal Box Yemeksepeti'nden kendi isteğiyle çıkmamıştı. Bu haberde sanki kendileri isteyerek ayrılmışlar gibi yazmışsınız. Olmamış.

  Geçen yaz yaptığınız bir haberde de meal box günde 4500 kap yemek siparişi alıyor demişsiniz. bir kutuda 3 kap yemekten, 1500 kutu yapar. bugünkü haberde de 1500 kutu deniyor. demek ki 1 senede 1500den yine 1500'e gelmiş. yani yerinde saymış. ama bir yandan da kullanıcı sayısı 10'a, ciro 4.5'a katlanmış. biz de inandık! ne güzel rakamlar, ne güzel salatalar!

  1. Berke Kutlu Berke Kutlu

   Webrazzi kendi dokunuşuyla haberi yorumlayarak yazmak istemiş, ancak olmamış yazarlar yine üzdü. Bu arada bence yanlışın var: Adamlar "öve öve bitiremedikleri", "Türkiye'nin tek garaj projesi"nden çıkartılmış olmalarına rağmen bu sayılardaysa şu an hiç bir online sitenin kendi başına alamadığı -yemek- siparişini alıyorlar demektir. Ki, bu kesinlikle haber değeri taşıyor. Kullanıcı sayısından da şunu anlıyorum, adamların müşterileri kendilerinin değilmiş veya az sayıdaymış, şu an bu müşteri sayısını convert ettikleri veya ulaştıkları yeni müşterilerle birlikte arttırmışlar, ki yine büyük bir başarı.

   1. Haber değeri taşıyor deyip, kendi tespitinizmiş gibi belirttiğiniz şey, yazının içinde zaten büyük puntolarla öne çıkarılmış. Açıkçası bu bölümü haberleştirmek akla ilk gelen şey ve Webrazzi'de buna benzer onlarca haber yapıldı, yapılır da... Bir adım öteye gidip, biraz daha radikal bir soru sormak biraz sıradışı, evet.

 7. bugün test ettim 1300 abone dediler, bu kadar marka, yatırım ve makyaja rağmen bu abone sayısı az değil mi ? Bence az ve ciddi bir sorun var gibi çünkü 1300*12,5 (ortalama aylık abonelikte günlük bedeli) = 16,250 TL günlük ciro eder. 487,500 aylık toplam ciro, eh bu cirodan, personel, nakliye, kutulama, dağıtım düştükten sonra geriye ne kalır, pek bir şey kalmaz, üzüldüm kurucuları ve yatırımcıları için...

 8. Erhan Güzel Erhan Güzel

  Bir konuyu düzeltmek gerekir; Mealbox Yemek sepetinden ayrılmadı, sahibinin bir siteye verdiği demeçte, yemek sepetine rakibiz gibi bir söylemi yüzünden, yemek sepetinden atıldı.