26 bin kayıtlı kullanıcıya ulaşan Meal Box, Aslanoba'dan 800 bin dolar daha yatırım aldı
Yatırım

26 bin kayıtlı kullanıcıya ulaşan Meal Box, Aslanoba'dan 800 bin dolar daha yatırım aldı

Onlinemarket.com.tr'nin kurucularının geçtiğimiz Ocak ayında faaliyete başlayan sıcak yemek servisi girişimi Meal Box, birinci yaşını doldurduğu şu günlerde ikinci tur yatırım aldığı haberini paylaştı. Meal Box'tan aldığımız bilgiye göre, 800 bin dolar değerindeki yatırım girişimin halihazırda yatırımcısı olan Aslanoba Capital'dan geldi. Böylelikle Meal Box'ın iki turda aldığı toplam yatırım miktarı 1,8 milyon dolara çıktı (onlinemarket.com.tr ile birlikte üç turu geride bırakan şirketin aldığı toplam yatırımsa 2,8 milyon dolar).

Yeni yatırımın Meal Box’ın büyümesini daha da hızlandırmak, üretimde verimlilik arttırıcı geliştirmeler yapmak ve pazarlama faaliyetleri için kullanılması planlanıyor. Franchising modeliyle büyümeye odaklanan Meal Box, İstanbul'da Acıbadem, Ataşehir, Suadiye, Beşiktaş, Etiler, Maslak, Göktürk, Şişli, Altunizade ve Cihangir'de olmak üzere son beş ayda 10 şube açtı. Bunun da bir sonucu olarak kayıtlı kullanıcı sayısını 26 bine çıkaran Meal Box, aylık ortalama yüzde 55 oranında büyüyor. Meal Box'ın ilk siparişin ardından iki ay içinde tekrar sipariş veren kullanıcı oranı, yani sipariş tekrarlama oranı, yüzde 56.

Meal Box'ın bu ay içinde Ümraniye ve Esentepe'de iki yeni şubesi açılıyor, girişim 2014 yılını 12 şubeyle kapatmayı planlıyor.

mealbox-goruntu

İlk çıkışını ısıtmaya hazır yemek servisi olarak yapan Meal Box'ın odağında artık sıcak ve taze ev yemekleri var. Zira, girişim kendisini, "taze ve sağlıklı ev yemeklerini sıcak ve hızlı şekilde paket servis formatında sunan ve siparişlerini online kanallardan (web, mobil, telefon) alan Türkiye'nin en yeni gurme restoran zinciri" şeklinde tanımlıyor.

Bunun en önemli sebeplerinden biri "hazır yemek" konseptinin ilk çağrıştırdığıyla Meal Box'ın sunduğu yemekler arasında büyük bir kalite ve lezzet farkı olması. Eğer servisi denediyseniz muhtemelen siz de bu fikre katılıyorsunuzdur. Bu bağlamda, Meal Box'ın söz konusu önyargıyı "taze gurme lezzetleri" konseptiyle değiştirerek başarılı bir algı yönetimi yaptığını söyleyebiliriz.

Mealbox.com.tr, Webrazzi okuyucuları için de özel bir indirim kodu sağlıyor, sipariş veren ilk 100 kişiye yüzde 25 indirim yapan tek kullanımlık kodu: mealbox25

Yorumlar (8)
 1. Günlük sipariş rakamları daha iyi olurdu kayıtlı üye sayısı birşey ifade etmiyor ..

 2. Fevzi Bakar Fevzi Bakar

  Daha önce deneme şansım olmuştu. Gayet lezzetliydi ve çok başarılı buldum. Hayırlı olsun, başarılar diliyorum.

 3. İnanç Gümüş (@inancgumus) İnanç Gümüş (@inancgumus)

  Son zamanlardaki en başarılı girişimlerden biri bu. Farklı bir bakış açısı ve direk hizmet kalitesini yükseltici hamleler. Offline ile online'ı birleştirmesi de ayrı güzellik.

 4. onlinemarket.com.tr projesi ellerinde patladı sanırım. Bu girişime gelince.Çok başarılı olacağını düşünmüyorum açıkcası. Fiyatlar aşırı pahalı bir kere. Karnınızı tam olarak doyurmak için bir menu sipariş verseniz içeceği ile falan ortalama 30-40 liraya falan doyarsınız sanırım. Türkiye standartlarındaki ortalama gelirlere baktığımız zaman bu büyük bir rakam.

  1. Bu tarz yorumları yazmadan önce bence haberin içeriğini dikkatlice okumak daha gerçekçi olabilir. Haberde zaten en "pahalı" sayılabilecek kırmızı et menünün 20TL + (hadi bir de içecek vs eklesek) max 25 TL'ye alabileceğini yazmışlar. Ortalama 30-40 TL diyerek sen kendi algında "pahalılık" seviyesine çekmişsin gibi hissettim. Kaldı ki kişisel görüşüm 25-30 TL'lik bir "menünün" 2014 Türkiyesi için -gurme- yemekler adına gayet makul kaldığı yönünde.

  2. zaten site zengin kesime hitap ettiği için sıkıntı yaşamaz o yönden pahalı olması kişiden kişiye göre değişir bana göre de pahalı ama hedef kitlesi ben değilim zaten:)

  3. Firmanın gelir modeli 30 liraya pahalı diyenler değil zaten.

 5. Aslanoba, online yemek olayında ciddi. Başka satın alımlar yapacağını tahmin ediyorum.

  Geçen gün aldığını duyduğumuz jetyemek.com. Ayrıca Aslanoba, bir dergiye 2015 yılında 20 milyon dolar yatırım yapacağı duyurdu.

  Gözünüz aydın :)