Meal Box ile Yemeksepeti'nin yolları neden ayrıldı?

Meal Box ile Yemeksepeti'nin yolları neden ayrıldı?

Geçtiğimiz hafta Meal Box artık Yemeksepeti üzerinden sipariş almayacağını resmi Twitter hesabından paylaştı. Bu konu bana çok garip geldi çünkü %60 civarı siparişini Yemeksepeti üzerinden alan bir servisin bindiği dalı kesmesi enteresan hareketti.

Konuyla ilgili biraz araştırma yapınca farklı kaynaklardan birbirinden farklı sözler duydum. Detaylara girmeden bir noktada aynı çizgide olduğumuza emin olalım ve öncelikle Meal Box'ın ne olduğunu tanımlamakla başlayalım.

Sizce Meal Box bir restoran mı yoksa teknoloji girişimi mi?

Aslanoba Capital'den bugüne kadar toplam 3.6 milyon dolar yatırım almış bir servisin haliyle teknoloji girişimi olduğunu kabul ediyoruz ama günün sonunda aslında adrese gönderim yapan, siparişinin büyük çoğunluğunu Yemeksepeti'nden alan 20 şubeli bir restoran zinciri olarak da Meal Box'ı değerlendirmek mümkün.

Bu detay önemli çünkü, bir restoran ile bir teknoloji girişiminin değerleme aşamasında çarpanları farklı olacaktır. Şu günlerde de yeni tur yatırım arayışında olduğunu duyduğum Meal Box'ın bu sebeple Yemeksepeti'nden çıkış mevzusunda acaba yatırımcılar "önce kendini ispatla, restoran olmadığını göster, kendi uygulamaların üzerinden siparişi al sonra konuşalım" demiş olabilirler mi diye düşündüm. Fazla komplike düşünmüşüm... :)

Böyle bir durum söz konusu değilmiş, konu tamamen Meal Box ile Yemeksepeti arasında yaşanan bir problem sonrasında Yemeksepeti'nin Meal Box'ı sisteminden çıkartmasıymış ve bu çıkartma mevzusu aslında biraz da gergin olmuş.

Olay şöyle gerçekleşmiş:

Bu ayın başında TechCrunch'ta yayınlanan Meal Box ile ilgili bir haber herşeyin başlangıcı olmuş ve fitili ateşlemiş. Haberin başlığı:

With $3.6 Million In Funding, Meal Box Is Building A Turkish Food Delivery Empire

yani...

3.6 Milyon Dolar Yatırımla, Meal Box Türk Yemek Siparişi İmparatorluğu Kuruyor

Bu cümle Yemeksepeti yönetiminin canını sıkmış. Hatta bana gelen bilgilere göre aslında özellikle Nevzat Aydın'ın canını sıkmış.

Haberin sonunda da Aslanoba Capital'in Kurucu Ortağı Cankut Durgun'un bir cümlesi var, orada da şöyle deniyor:

The need for healthy, home-cooked Turkish food is clear when you visit Yemeksepeti...

yani...

Yemeksepeti'ni ziyaret ettiğinizde sağlıklı, ev yapımı Türk yemeğine ihiyaç olduğu açık...

Başlıkta başlayan gerginlik, son cümle ile tavan yapmış ve Yemeksepeti, Meal Box sözleşmesini tek taraflı olarak sonlandırmış.

Murat Demirhan: "Meal Box Türkiye'ye uyarlanmış bir FoodTech şirketidir"

Konuyla ilgili Meal Box kurucusu ve CEO'su Murat Demirhan'ı aradım, kendisine duyumlarımızı sordum ve doğruladı. Online siparişlerinin büyük çoğunluğunu Yemeksepeti'nden alan bir Meal Box söz konusuyken, bunun kendilerini nasıl etkilediğini sorduğumda bana 1 hafta önce gerçekleşen olay sonrasında şu anda Yemeksepeti'nden kaybettikleri siparişlerinin %70'ini geri kazandıklarını söyledi.

Yukarıda yazdığım Meal Box nedir sorusunu da kendisine aktardım. Bu noktada da benim kendisine sorumu aktarırken kullandığım "Teknolojik Restoran Zinciri" cümlemi beğendi ve ekledi: "Meal Box Türkiye'ye uyarlanmış bir FoodTech şirketidir."

Murat Demirhan: "TechCrunch'ın haberinde geçenler, yazarın yorumu..."

Sohbetimiz esnasında Yemeksepeti'ne rakip olmak gibi bir planlarının kesinlikle olmadığını, TechCrunch haberinde istemedikleri cümlelerin TechCrunch yazarının yorumu olarak eklendiğini, bununla ilgili haberde çeşitli düzeltmeleri yaptırdıklarını, Yemeksepeti ile işbirliklerine devam etmek istediklerini de özellikle belirtti. Tabi ki Cankut Durgun'un son cümlesi TechCrunch yazarının yorumu olamayacaktır ve büyük olasılıkla asıl problem de bu cümleden çıkmıştır diye düşünüyorum. Zaten o cümle de değiştirilmeden halen yazıdaki yerini koruyor.

Meal Box yeni tur yatırım için VC'lerle görüşmelerini sürdürüyor

Tekrar yukarıdaki soruma dönecek olursak, Murat Demirhan online yemek siparişi alanında değil, teknolojiyi çok iyi kullanan bir restoran zinciri ve catering şirketi olarak yollarına devam edeceklerini sıklıkla belirtti. Bir diğer sorum olan yatırımcıların değerleme noktasındaki yaklaşımına ise, görüştükleri yatırımcıların restoran olmaları ya da teknoloji girişimi olmaları tarafında rakamsal bir sorun yaratmadıklarını söyledi ve şu günlerde yatırım arayışında olduklarını, Aslanoba Capital dışında farklı VC'lerle iletişimde olduklarını da doğruladı.

Her ne kadar bu yazıya Meal Box analizine girmeyi düşünmeden hatta röportaj gibi devam etmeyi planlamadan başlamış olsam da, bilgiler geldikçe bu seviyeye ilerlemiş oldum. Aslında tek yapmak istediğim merak edildiğini bildiğim Meal Box - Yemeksepeti ayrılığının "perde arkasını" paylaşmaktı ve sanırım oldukça detaylı olarak hem merak edilene cevap vermiş, hem de hızlı bir Meal Box güncellemesi yapmış oldum.

Önümüzdeki dönemlerde bu yol ayrımı Meal Box tarafında neleri beraberinde getirecek takip edip göreceğiz. Ama kişisel görüşüm, bu gelişmenin Meal Box'ın Yemeksepeti'nden bağımsız olarak kendisini ispat edebilmesi için önemli bir fırsat olduğu yönünde...

Güncelleme: Meal Box'ın yatırımcısı Hasan Aslanoba konuyla ilgili yorum yapan Melih Bahadır Varol isimli kullanıcıya Twitter hesabından "Yemeksepeti'nden çıkartılmış olmamız bizim için çok daha hayırlı olacak, buna eminim." yazarak cevap verdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.