Meal Box ile Yemeksepeti'nin yolları neden ayrıldı?
Girişim

Meal Box ile Yemeksepeti'nin yolları neden ayrıldı?

Geçtiğimiz hafta Meal Box artık Yemeksepeti üzerinden sipariş almayacağını resmi Twitter hesabından paylaştı. Bu konu bana çok garip geldi çünkü %60 civarı siparişini Yemeksepeti üzerinden alan bir servisin bindiği dalı kesmesi enteresan hareketti.

Konuyla ilgili biraz araştırma yapınca farklı kaynaklardan birbirinden farklı sözler duydum. Detaylara girmeden bir noktada aynı çizgide olduğumuza emin olalım ve öncelikle Meal Box'ın ne olduğunu tanımlamakla başlayalım.

Sizce Meal Box bir restoran mı yoksa teknoloji girişimi mi?

Aslanoba Capital'den bugüne kadar toplam 3.6 milyon dolar yatırım almış bir servisin haliyle teknoloji girişimi olduğunu kabul ediyoruz ama günün sonunda aslında adrese gönderim yapan, siparişinin büyük çoğunluğunu Yemeksepeti'nden alan 20 şubeli bir restoran zinciri olarak da Meal Box'ı değerlendirmek mümkün.

Bu detay önemli çünkü, bir restoran ile bir teknoloji girişiminin değerleme aşamasında çarpanları farklı olacaktır. Şu günlerde de yeni tur yatırım arayışında olduğunu duyduğum Meal Box'ın bu sebeple Yemeksepeti'nden çıkış mevzusunda acaba yatırımcılar "önce kendini ispatla, restoran olmadığını göster, kendi uygulamaların üzerinden siparişi al sonra konuşalım" demiş olabilirler mi diye düşündüm. Fazla komplike düşünmüşüm... :)

Böyle bir durum söz konusu değilmiş, konu tamamen Meal Box ile Yemeksepeti arasında yaşanan bir problem sonrasında Yemeksepeti'nin Meal Box'ı sisteminden çıkartmasıymış ve bu çıkartma mevzusu aslında biraz da gergin olmuş.

Olay şöyle gerçekleşmiş:

Bu ayın başında TechCrunch'ta yayınlanan Meal Box ile ilgili bir haber herşeyin başlangıcı olmuş ve fitili ateşlemiş. Haberin başlığı:

With $3.6 Million In Funding, Meal Box Is Building A Turkish Food Delivery Empire

yani...

3.6 Milyon Dolar Yatırımla, Meal Box Türk Yemek Siparişi İmparatorluğu Kuruyor

Bu cümle Yemeksepeti yönetiminin canını sıkmış. Hatta bana gelen bilgilere göre aslında özellikle Nevzat Aydın'ın canını sıkmış.

Haberin sonunda da Aslanoba Capital'in Kurucu Ortağı Cankut Durgun'un bir cümlesi var, orada da şöyle deniyor:

The need for healthy, home-cooked Turkish food is clear when you visit Yemeksepeti...

yani...

Yemeksepeti'ni ziyaret ettiğinizde sağlıklı, ev yapımı Türk yemeğine ihiyaç olduğu açık...

Başlıkta başlayan gerginlik, son cümle ile tavan yapmış ve Yemeksepeti, Meal Box sözleşmesini tek taraflı olarak sonlandırmış.

Murat Demirhan: "Meal Box Türkiye'ye uyarlanmış bir FoodTech şirketidir"

Konuyla ilgili Meal Box kurucusu ve CEO'su Murat Demirhan'ı aradım, kendisine duyumlarımızı sordum ve doğruladı. Online siparişlerinin büyük çoğunluğunu Yemeksepeti'nden alan bir Meal Box söz konusuyken, bunun kendilerini nasıl etkilediğini sorduğumda bana 1 hafta önce gerçekleşen olay sonrasında şu anda Yemeksepeti'nden kaybettikleri siparişlerinin %70'ini geri kazandıklarını söyledi.

Yukarıda yazdığım Meal Box nedir sorusunu da kendisine aktardım. Bu noktada da benim kendisine sorumu aktarırken kullandığım "Teknolojik Restoran Zinciri" cümlemi beğendi ve ekledi: "Meal Box Türkiye'ye uyarlanmış bir FoodTech şirketidir."

Murat Demirhan: "TechCrunch'ın haberinde geçenler, yazarın yorumu..."

Sohbetimiz esnasında Yemeksepeti'ne rakip olmak gibi bir planlarının kesinlikle olmadığını, TechCrunch haberinde istemedikleri cümlelerin TechCrunch yazarının yorumu olarak eklendiğini, bununla ilgili haberde çeşitli düzeltmeleri yaptırdıklarını, Yemeksepeti ile işbirliklerine devam etmek istediklerini de özellikle belirtti. Tabi ki Cankut Durgun'un son cümlesi TechCrunch yazarının yorumu olamayacaktır ve büyük olasılıkla asıl problem de bu cümleden çıkmıştır diye düşünüyorum. Zaten o cümle de değiştirilmeden halen yazıdaki yerini koruyor.

Meal Box yeni tur yatırım için VC'lerle görüşmelerini sürdürüyor

Tekrar yukarıdaki soruma dönecek olursak, Murat Demirhan online yemek siparişi alanında değil, teknolojiyi çok iyi kullanan bir restoran zinciri ve catering şirketi olarak yollarına devam edeceklerini sıklıkla belirtti. Bir diğer sorum olan yatırımcıların değerleme noktasındaki yaklaşımına ise, görüştükleri yatırımcıların restoran olmaları ya da teknoloji girişimi olmaları tarafında rakamsal bir sorun yaratmadıklarını söyledi ve şu günlerde yatırım arayışında olduklarını, Aslanoba Capital dışında farklı VC'lerle iletişimde olduklarını da doğruladı.

Her ne kadar bu yazıya Meal Box analizine girmeyi düşünmeden hatta röportaj gibi devam etmeyi planlamadan başlamış olsam da, bilgiler geldikçe bu seviyeye ilerlemiş oldum. Aslında tek yapmak istediğim merak edildiğini bildiğim Meal Box - Yemeksepeti ayrılığının "perde arkasını" paylaşmaktı ve sanırım oldukça detaylı olarak hem merak edilene cevap vermiş, hem de hızlı bir Meal Box güncellemesi yapmış oldum.

Önümüzdeki dönemlerde bu yol ayrımı Meal Box tarafında neleri beraberinde getirecek takip edip göreceğiz. Ama kişisel görüşüm, bu gelişmenin Meal Box'ın Yemeksepeti'nden bağımsız olarak kendisini ispat edebilmesi için önemli bir fırsat olduğu yönünde...

Güncelleme: Meal Box'ın yatırımcısı Hasan Aslanoba konuyla ilgili yorum yapan Melih Bahadır Varol isimli kullanıcıya Twitter hesabından "Yemeksepeti'nden çıkartılmış olmamız bizim için çok daha hayırlı olacak, buna eminim." yazarak cevap verdi.

Yorumlar (78)
 1. "Gurme Ev Yemekleri" yerine “Teknolojik Restoran Zinciri” yazsınlar çünkü yemekler hiç iyi değil, teknolojisi belki iyidir...

 2. Murat Çileli Murat Çileli

  Meal Box İNANILMAZ hızlı çalışıyor ancak yemeklerinin porsiyonları çok küçük ve lezzetsiz. Bu yüzden ilk üç siparişten sonra bir daha sipariş vermedim.

 3. Yemeklerin lezzetli / lezzetsiz denmesi her kişinin kendi fikridir.

  Bana göre çok mükemmel olmasa da temiz ve güzel yemekleri var.

  Anladığım kadarıyla Yemek Sepeti, Mealbox daha büyüyecek bizi ezecek korkusuyla yollarını ayırdı.

  MealBox'a da bir öneri bu haberi telefon ile değil de SMS veya mail yoluyla yapsalar daha şık olurdu. Telefon açmak nedir??? Arkadaşın mıyım ben "yemeksepetinden çıktık haberiniz olsun" diye :)))

 4. Ercument Ercument

  Meal box yemekleri son derece lezzetsiz ve rahatsız edici. Porsiyonları küçük. Batık bir Aslanoba yatırımı daha. Yakında kapatırlar diye düşünüyorum.

  1. Resat Resat

   "Batık" diğer Aslanoba yatırımlarını bir saysanız diyorum, biz de bilgilenmiş oluruz böylece. Zenginin parası züğürdün çenesini yorarmış malum.

 5. Abdullah Özdemir Abdullah Özdemir

  İki aydır sipariş verip memnun kalmadığım tek bir gün olmadı. Yemeksepeti Meal Box'a ulaşmam için güzel bir araç; ancak sipariş vermeme engel değil. Merakla bekliyorum gelişmeleri.

 6. Yorumlara saygı duyuyorum ama bir yandan da o kadar "saygı" duyamıyorum. Sözde klavye geniusları yine oturduğu yerden ülkemizi kurtarmış. Adamların kurduğu şeye saygı duymak bu kadar mı zor? Zaten az start-up'ın çıktığı bir ekosistemde kullanıcılar olarak destek yerine köstek olmuş olmuyor muyuz? Yemeklerini beğenirsin, beğenmezsin; ama şunu da ARTIK kabul edip hazmetmek lazım: Meal Box iyi bir girişim NOKTA

  1. Barış Atasoy Barış Atasoy

   MealBox iyi bir yemek restaurant zinciri olabilir lezzetli lezzetsiz tartışılır oldukça göreceli bir durum. Ancak onu teknolojik yapan unsurlar neler ? Herhangi bir şubeleşmiş kendi sipariş sitesi olan ev yemekçisinden farklı kılan nedir ? Kendilerine nası food tech company diyebiliyrolar ? Yemek üretiminde kullandıkları teknoloji mi çok gelişmiş ?

   1. Süper bir tespit bence. Lezzet göreceli bir kavram tamam ama bazı noktaları değişmez. Türkhava Yollarının mutfağını incelesinler o zaman teknolojide önde olurlar. Yemek pişer uçağa verilir özel fırında tutulur mikrodalgaya gerek kalmaz o zaman önde olurlar.

   2. Hünkar Hünkar

    Bende yöneticilerinin çeşitli PR çalışmaları sonucu çıkan röportajlarını okumuştum food tech tespitiyle ilgili. beni ilgilendiren ve bir tüketici olarak bakış açımdan food tech olayını nasıl anladığımı yazayım; öncelikle ben daha önce kendi platformlarını bu kadar iyi pazarlayan bir firma daha görmedim. Dominos, Burger ve Mc Donalt's dahil. Dijital pazarlamayı çok iyi kullanıyorlar. Nereye girsek reklamlar çıkıyor. Sonrasında siteleri, alışılagelmiş UX dizaynların dışında yemeğin lezzeti ne olursa olsun algıyı yükselten bir kurumsal algı yaratıyor. iOS ve Android uygulamaları son derece başarılı. Sonra kutuları... 2 global ödül almış (Marketing Türkiye yalancısıyım) bunun dışında evden verilen pizza, kebap ve burger'den sıkılmış yeni nesil 'tech gençliği' de iyi yakalamış gibi görünüyor. Çevremde ne kadar reklamcı, yazılımcı, mimar, sosyal medya uzmanı ve bilimum teknolojiyle ilgilenen insan varsa hepsi mutlaka Meal Box yemiş veya yemeye devam ediyor. food tech kavramını yemek teknolojisi olarak kullanmışlarsa 'ne teknolojisi kardeşim?' mikrodalga ne zamandan beri teknoloji oldu? diye bende sorardım. Bunun dışında yemeksepeti'ne gelecek olursak, onlarda ticaret yapıyor sonuç olarak, herkes komisyon oranlarından falan şikayetçi ama, tıpkı mealbox gibi yemeksepeti'de türkiye'de yemek alışkanlıklarını çok ciddi değiştiren bir projedir. ben bir kullanıcı olarak benim ne kadar işimi gördüğüne bakarım. kimin kimi hangi siteden çıkardığıyla değil.

  2. Barış Atasoy Barış Atasoy

   2 konu var. Evet iyi bir girişim olabilir ancak neden bir teknoloji şirketi olarak konumlanıyorlar. Onları Food Tech Company tam olarak ne demek ? Yani onları herhangi bir yemek zinirinden farklı kılan teknolojik özellikler neler, sipariş sitesi ve uygulaması mı ?

   ikinci konu ise Yemeksepeti/Nevzat Aydın'nın bu hareketi. Ya kanlı bıçaklı olmalılar ki Meal Box'un işlerini bu kadar riske atacak bir hamle yapsın (%60 sipariş kaybı dükkan kapattırır.) çünkü MealBox'ın yemek sepetine bir rakip olması neredeyse imkansız.

 7. Kerim Soyak Kerim Soyak

  589 Milyon dolarlık bir firma tarafından gene rekabet hukuku ayaklar altına alınıyor, herkes izliyor.

  Yemeksepeti, yeni büyümeye çalışan bir şirketi sırf kendisine rakip olma ihtimali var diye öldürmeye çalışıyor ve kimsenin umurunda değil. Ülkede demek ki Rekabet hukuku diye birşey yokmuş, onu tekrar gördük

  1. Benim de aklıma ilk gelen bu rekabet konusu oldu. Mealbox yöneticilerinin yerinde olsam bunu Rekabet Kurumu'na götürürdüm.

 8. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  İşte bu bir haberdir.

  Webrazzi'nin asıl misyonu bence budur.

  Teşekkürler.

 9. Bir blog yazısının sonucunda ayrılan ortaklar. Trajikomik bir durum.

  Yemeksepeti'nin kazancı artık yabancılara gidiyor. Buna göre siparişleri nereye vereceğimize karar verelim.

 10. Klasik bir YemekSepeti vakası. Restoranlara baskı kuran, rakipleri ezmeye çalışan, en iyi benim hep benim çok iyiyim diye takılan 'agresif' firma bir makaledeki bir cümleye takıp yollarını ayırmış. Hala kendini kanıtlamaya, gücünü göstermeye bu kadar mı ihtiyacı vardı?

  Çok sevindim MealBox için. Kurulduğu günden beri kafasını çok takdir ettiğim bir firmaydı, yemeklerini de gayet beğeniyorum. Neredeyse bir senedir düzenli olarak sipariş veriyorum, çok büyüdüler ama hizmet kalitesini bence hiç düşürmediler.

  Ben de YS'de görmeyince web sitesi ve app'ten sipariş vermeye başladım.Bence iyi olmuş, başkalarına ihtiyaç duymadan da büyümeye ve yükselmeye devam ederler. Şehrin koşturmasında hayat kurtarıyor resmen.

  Zengin, şımarık bir çocuk gibi YemekSepeti de arkadan ağlasın "iptay ediyoyum! Sözleşmenizi yıytıyoyuuum!"

  1. Merhaba Meal Box :)

   1. Merhaba :) Mealbox ile müşterisi olmak dışında bir ilişkim yok, yanlış anlaşılma olmasına üzüldüm. Start-up ekosistemlerine ilgim olduğu için biraz daha yakından takip ediyorum sadece, ileride kendi start-up'ımı kurma hayalim var. Sağlık olsun.

 11. Dogukan Uluyurt Dogukan Uluyurt

  Ben bu ayrılığı Meal Box için olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Yemeksepeti Meal Box'a erişim için kolay bir link olmasına rağmen, Yemeksepeti’nin sağlıklı yemekle alakası olmayan imajı bir şekilde Meal Box’ın misyonuyla çelişiyordu. Buradaki yorumların aksine yemeklerinin bir çok restorandan temiz,sağlıklı ve lezzetli olduğunu biliyorum. 1 hafta içerisinde geri kazanılan %70 trafik belirli bir kitlenin de benimle aynı fikirde olduğunu ortaya koyuyor sanırım. Belki de bu fikre sahip olan kişilerin sayısı bu ayrılıkla birlikte daha da artacaktır.

 12. aslanoba candır , ekosistemin kalbidir , girişimcinin umududur .

  yemeksepeti olmuş bitmiştir, galatasarayın uefa şampiyonluğu gibi ısıtıp ısıtıp konuşmanın anlamı yoktur, gereken ders alınmıştır, yenileri dinleyelim artık .

  yenilere destek hep destek.

  tekel konusuna katılmıyorum , ne yapacaktı , gel buyur mu diyecek istersen adil olmak için anasayfasına banner koysun , akıllı olun beyler dünya zaten girişimciler olmadan da çok acımasız , simitçi bile sokağında başka adama simit sattırmıyor siz neden bahsediyorsunuz .

  saygılar.

  1. Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'a bakmanı tavsiye ederim.

   1. Kanunu okudum , yemeksepeti hakkında açılan davalar hakkında savunmasını okudum , sonuç olarak tüm türkiyedeki restoranların sadce %14 ile çalıştığını belirtmiş ve monopol veya hakim piyasa gücü olmadığını aktarmıştır.Matematiksel olarakda değildir.

    Karar : Beraat :)

 13. Bence; MealBox, yaptığı hareketin karşılığını haketmiş. Twitter'da yazılan yorumlar Yemeksepeti'nin haklılığını tescil ediyor gibi.

 14. MealBox'ı öne çıkaran ilk özelliği evde yediğiniz yemekten daha sıcak getirdiği yemekler bence. Hızlı ve dumanı üstünde tüten yemek servisini kolay kolay bulmak zor. Porsiyonları biraz daha göz doldurucu olabilir ama lezzeti de gayet tatminkar. Sipariş verdiğim tüm (farklı) yemekler aynı özende ve sıcaklıkta geldi. Umarım bu hizmetlerinin üzerine katarak devam ederler. Ev yemeği adı altında fabrikasyon ve lezzetsiz yemek yapan firmalardansa MealBox'u tercih ederim çok çok daha iyi.

  1. cunku pisip sogumus yemegi tekrar mikrodalgada isitiyorlar, o yuzden sicacik?

   1. Normal fırın da olabilir.

 15. Artık yemeksepeti haberleri görmek istemiyorum!..

 16. Cemine Sezgin Cemine Sezgin

  Yemekseptinin bu tutumu beni hic sasirtmadi... Yemeksepeti kuruculari kapital dunyanin kendilerine sundugu imkanlari son noktasina kadar kullaniyor... Yemeksepeti'nden 2006 yilinda Bursa bayiligini almis ve 2 yil sonra 2008'de sozlesmesi Nevzat Aydin tarafindan bitirilmek zorunda birakilmis biri olarak goruyorum ki ulkemin girisimcilik ekosistemi politik durumdan cok farkli degil.. Koltugu kaptirma korkusu yuzunden Nevzat Aydin Yemeksepeti kullanicilarinin tercihlerini hice sayabiliyor!

  1. ev yemeği arayanlar için ideal. birçok kez denedim ve tadı inanılmaz. lezzetleri kesinlikle anne eli değmiş gibi. Üstelik yemekleri şaşırtıcı derecede sıcak getiriyorlar.

   1. Barış Atasoy Barış Atasoy

    Anne eli değmiş gibi ? Biraz iddalı değil mi ?

   2. yooo değil siz de deneyin anlayacaksınız. Ayrıca bu benim damak zevkim

 17. İlker Dinçer İlker Dinçer

  Fast food'dan bunalan, bazen iş yoğunluğundan ofisten çıkamayan çalışanların veya fazla mesaiye kalıp evde yemek yapmaya imkanı olmayanların imdadına kaliteli ve leziz ev yemekleriyle yetişen Mealbox'ın bu ayrılıktan sonra hizmet kalitesindeki farklılığı sayesinde büyüyerek çıkacağından şüphem yok.

 18. Merhaba, meal box ın urunlerini begenerek tuketiyoruz. Ayrica insanlar yemek sepetinin kurumlardan sadece siparisi iletmek icin yuzde 12 aldigini ve tekelleşmek uzere oldugunun farkinda degiller.Bunun karşısında durabilen herkese destek vermemiz lazım

 19. mealbox'in merkezden gelen soguk yemekleri mikrodalgada isitip gondermesi mi teknolojikmis? neyi teknolojk girisim neyi bu kadar saglikli anlamadim ben? just another fast food chain.

  1. Hüseyin Hüseyin

   Nazım, teknolojiden kast ettikleri bu olsa gerek. Adamlar yemeği sıcak gönderiyor. Sen takipte geride kalmışsın.

 20. Mert Meriç Mert Meriç

  Yemeksepeti ergen triplerine başlamış. kendisinden 10 yıl sonra kurulan şirket takeover yapınca iyice duygusala mı bağladılar ne.. Zaten geçen sene 2 kere kendileri yüzünden aç kalıp, bir de benim hakkımı savunmadıklarında üyeliğimi iptal ettirmiştim. Şimdi ofiste mealbox tercih ediyoruz, gayet lezzetli ve büyük porsiyonlar. Fastfood için ise mcdonalds vb kendi sitelerinden...

 21. Burada mealbox'ı yemek sepetinin neden çıkardığını mı konuşmak gerek yoksa yöneticinin yaptığı yorumlarımı hasan bey bu konuya el atıp çözmesi gerekliydi bakalım görelim pazarlama ile ilgili ne bilgileri varmış mealbox yöneticilerinin konuşmaktan başka.

 22. Mealbox yemeksepetine verdiği komisyonu indirim olarak yemeklere yansıtsın.

  1. Hünkar Hünkar

   selam. kendi kanallarından sipariş verince verdiğiniz siparişin toplam tutarının %20'si hesabınıza TL puan olarak yansıyor şu anda, bu da demektir ki yemeksepeti aradan çıkarsa firmalar daha uygun fiyatlara yemek satabilecekler. rekabet iyidir, doğru veya yanlış anlaşılsın farketmez aynı sektördeki iki firma bir birleyle rekabete girdiklerinde bunu en güzel tüketiciler anlıyor. yiyin birbirinizi =)))

 23. Fast foodtan sıkılan biri olarak Meal Box kurtarıcım oldu diyebilirim.Aslında cazip olan bana göre sıcak olmasından ziyade yemeklerinin ev yemeği tadında olması. Yemeksepetinden ayrılmasıyla da çok bir şey kaybedeceğini düşünmüyorum. Aksine kendi kitlesini oluşturacaktır. Sıcak, lezzetli, sağlıklı ev yemeği; vakti olmayan çalışan bir kadın daha ne ister ki...Meal Box'ın kendisini kanıtlaması için kesinlikle iyi bir fırsat olacağını düşünüyorum.

  1. Barış Atasoy Barış Atasoy

   Sena Hanım bir sorum olacak, acaba MealBox'tan önce hiç mi ev yemeği yapan bir restaurant a denk gelmediniz ?

 24. Mealbox başarılı bir girişim, yemeksepetine ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Yemekleri çok iyi ve siparişler hızlı geliyor.

 25. Hakan Altan Hakan Altan

  Meal Box denen servisin hiç bir teknolojisi ve bence restoran olarakda bir numarası yok. bu yemekler yakın çevrede daima bol bol bulunuyor. sanki Afrika'da yaşıyoruzda yaprak sarmayı yeni kesfetmişiz muamelesi yapmayalım.

  Yemeksepeti ayrılışı bu şirketin cirosunu kucultur ve ipini ceker, SPK denetimi olmayınca söle sattık böle superiz, satısların %70 i geri geldi gibi sallamalar kolay belli.

  bu şirketin sonuda markapon ve onlinemarket gibi olacaktir.

  1. Dahada ilginci şirket sahiplerinin ve yatırımcılarının açıklamaları. Hadi %70 döndü %30'u da bizim verdiğimizi baz alalım. %100 geri dönüş olsun. Çok merak ediyorum mealbox İstanbul dışına açılırken yemek sepeti olmadan ne yapacak.

   Gerçekçi olmak lazım, bu geri döndürdük dedikleri %70 'in kaçı yemek sepeti üzerinden mealbox'la tanıştı, kaçı diğer kanallardan geldi.

   Burada %70 i getirme zafer olarak algılanmış ama uzun vadede kaçınılmaz bir son kararı verilmiş gibi.

   1. Hünkar Hünkar

    Kemal bey geçenlerde pangaltı esnafıyla muhabbet halindeydim, broşürlerinde neden yemeksepeti iconu yokmuş diye yemeksepeti temsilcisinden papara işitmiş. göbekten yemeksepetine bağlı durumda olan bir tantunici. komisyonları artmış dert yanıyordu bana... kdv, yemek kartları, pos ödemeleri, genel giderler derken yemek sepeti komisyonları tüm maliyetleriyle %20'leri bulmaya başlamış. Kabul etmezsek bizi atarlarsa ne halt edeceğiz diye bana sordu. ona dedim ki; 'eskiden yemek sepeti mi vardı Ahmet abi?' tüm alışkanlıklarımız gibi o da bir gün balon gibi sönecek. 'mIRC kaldı mı? ICQ ne alemde? bir gün MSN yok olma seviyesine gelecek deseydik kim inanırdı?' Ülkede ki koca bir yemek sektörün paket servis operasyonunun göbekten bağlı olduğu tek yerin yemeksepeti olması çok ürkütücü. Internet kullanıcı davranışlarını 99'dan beri iyi gözlemleyen biri olarak yemeksepeti'nin 3-5 yıllık ömrü kaldığını ön görebilirim.

    Her sorunda top karşı tarafta, karşı tarafa sorsan yemek sepetinden kendilerine sipariş düşmemiş. online yardım'a tıklıyosun dünya'dan haberleri yok, aaa yemeğiniz çıkmadı mı gibi taslak metinlerle geliyorlar. Son 6 aydır yemek sepeti’nden sipariş vermiyorum, nedeni basit; yemeksepeti ne yiyeceğime karar veremediğim zamanlarda baktıgım bir platform oldu. Onu da karşıladığı söylenemez, kararsız girdiğim platformda yemek çeşiti çooook fazla oldugu icin menülerde kayboluyorum ve kendimi en son buzdolabı kapağına yapıştırılmış magnetlere bakarken buluyorum. yaşasın buzdolabı kapakları!

 26. bu yemeksepeti'nin yaptığı ilk değil malesef sonda olmayacaktır. evet yemeksepeti kendine rakip olabilecek girişimleri malesef elinden geldiği kadarıyla engelliyor. Elbette bizde buna musamma gösteriyoruz. Bence artık siparişleri yemeksepeti yerine http://bolbol.com veya http://yemekmooru.com üzerinden verirsek yemeksepeti'de tutumunu daha bir gözden geçirir ve sadece işin para tarafıyla ilgilenmez. Bırazda yemeksepeti'ni bu duruma getiren bizlerin hassasiyetlerini değerlendirir..

  1. Kesinlikle!

  2. Bende Destekliyorum kesinlikle

 27. Yemek sepeti haberlerinden fenalık geldi. PR çalışmasından başka birşey değiller. Yemek sepeti olmadan da karnımızı doyurabiliriz. Zira ben Meal box'tan siparişimi kendi sitesinden rahatlıkla veriyorum. Karnımı doyuruyorum. Zannedersiniz ki yemek sepeti olmasa aç kalacağız. Ayrıca gerçekten yemek sepetinde Meal Box'tan başka sağlıklı ev yemeği seçeneği mi vardı?

 28. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Daha işlerin başındayken bu ayrılık yerinde olmuş. İlerleyen yıllarda bu olayıda kendi hikayelerinde bir milestone olarak anlatacaklardır. Bu anlatım da her zaman yemeksepeti için bir yüzkarası olarak da hatırlanacaktır. Enseyi karartmayın!

 29. Yemeksepeti bir pazaryeri girişimidir. Insanların ihtiyaçları sürekli farklıdır, canları farklı şeyler çeker. Kaçımız her defasında yaprak sarma vs isteyip mealbox'i tercih edeceğiz? 3 milyon kişi ile beraber bende alışkanlığımı değiştirmeyi düşünmüyorum sorunsuz, ilgili müşteri hizmetlerini tercih ediyor olacağım firmalar ile birebir muhatap olmak memnuniyetsizlik doğurur. Ayrıca Domino's veya McDonald'sında online sipariş hizmeti var yemeksepeti tüm bu hizmetlerin bir arada olduğu bir business model.

 30. On numara restoran meal box, defalarca sipariş verdim. Hem inanılmaz sıcak getiriyorlar, hem servisleri mükemmel, hem de gayet lezzetli yiyecekler. Tabi ki çok lüks bir restorandaki tat yok, ama anne yemeğine gayet yakın. Fiyatlar da uçuk değil, sevdiğim bir restoran, ayda 2-3 defa sipariş veririm yıllardır. En azından hamburger-pizza-dürüm üçgeninden arada çıkmak iyi geliyor.

  Yemeksepeti ise adi bir siteden başka bir şey değil. Her türlü problemde restorana arka çıkıyorlar, adamlar göz göre göre joker indirim çıktığı için siparişi motor yok gibi bir bahaneyle iptal ediyorlar(halen siparişe açıkken), yemeksepetinin ise tek yaptığı siparişten 15 dk sonra arayıp siparişiniz iptal oldu demek. 10 larca defa sorun yaşadım, zaten artık mümkün oldukça restoranların kendi sitelerinden, yada yemeksepetinden menülere bakıp telefonla arayıp sipariş veriyorum. Alternatif olmadığı için yemeksepetini yıllardır kullanıyorum ama adam akıllı bir alternatif site açılsın, arkama bakmadan kaçarım. Çok sinir ettiler beni.

  1. mealbox ne kadar zamandır açık ki, yıllardır ordan ayda 2-3 defa sipariş veriyorsunuz? üstteki yorum da dahil birçok yorum paralı yorummuş gibi geliyor bana...

 31. Bu kararın altında Aslanoba'nın Tencere.com yatırımı ( https://webrazzi.com/2015/04/10/aslanoba-capital-tencere-com-yemek-siparisi/ ) ve yönetimi MealBox ekibine devretmesi ( https://webrazzi.com/2015/06/26/aslanoba-yatirim-meal-box-tencere-com/ ) ile birlikte aslında amaçlananın Yemek Siparişi noktasında bir girişiminin olmasıdır. Zaten atılan tweet bunu açıklar nitelikte. Ayrıca Aslanoba'nın KapGel yatırımı da konuyla beraber düşünülmeli.

  Pazarda, Yemeksepeti gibi TEKELCİ ANLAYIŞ (min %10 komisyon bedeli, işletmelerin farklı firmalarla çalışmaması şartı vs.) güden bir rakibin bu durumu kabul etmemesi ve rakibine ETİK OLMAYAN engellemelerde bulunması gayet açık. Yemek Siparişi alanında start-upların başarılı olamamasının temel sebebi finansal güçlükler. Giriş bariyeri yüksek bir iş. Nasıl ki e-ticareti son 3-4 yılda birkaç firma domine ediyorsa, yemek siparişi işini tek başına YemekSepeti 2004-2005'ten beri domine ediyor. Hem de TEK BAŞINA!!!

  Sırf bu tutum karşısında bile Meal Box ve Tencere.com'a destek olunmalı kanısındayım. Rakip olmalı ki müşterinin ve işletmenin aldığı/verdiği hizmet gelişebilsin aksi takdirde birilerinin kazancını artırmaktan öteye gidemeyecek bu iş ülkede.

  Aslanoba'nın ekosisteme kattıklarından ve katacaklarından şüphem yok. Bir de bu durumu düşünerek Meal Box ve Tencere.com'u düşünelim.

  Tech Crunch haberine gelelim. Sırf bu haberden dolayı sözleşmenin iptal edilmesi ihtimali mümkün değil, çok komik duruyor.

 32. Yemek sepetinden sipariş verdiğim tek restaurant meal box tı. Gün içerisinde sağlıklı ve temiz ev yemeği yiyebileceğimiz bir yer maalesef bulamıyoruz. Meal box bize bu şansı Fazlasıyla verdi uzun süredir de buradan yemek yiyoruz ve gayet memnunuz. Bu haberde biraz burger klng mc donalds haberine benzemiş

 33. Yusuf Ali Yusuf Ali

  melabox yöneticilerinin makaleler üzerinden yemeksepetine göndermeler yapması, "piyasaya yeni çıkan bir mankenin , daha tanınmış bir mankene laf atarak gündeme gelme çabasına" benziyor. Arkadaşlar yemeksepeti 600M$ lık bir şirket. Mealbox 3m$ ve paraları da bitmiş anlaşılan. Yani yemeksepetinin canı sıkılsa veya burada hakikaten bir fırsat görse verir birine 10m$ mealbox dan daha büyüğünü kurdurur ve kendi sistemi üzerinden de siparişleri toplar. Yani herkes kalibresini ve çapını bilsin.

  1. Sbyergin Sbyergin

   Bu söylemden sonra aklıma, "vurucam kırbacı, vurucam kırbacı" repliği geldi.

 34. Bu arada yemeksepeti satışından sonra ilk icraat restoranlardan alınan komisyonun arttırılması oldu. Genç subaylar rahatsız, yok mu bir babayiğit?

 35. Yemeksepetine uye olan bir fast foodcuyum. Fiyatlarim piyasanin altinda. Cok siparis aliyordum ve bir anda sistemden cikarttilar. Nedenide cok sikayet almammis, halbuki cok az sikayet aldim genel yorumlar hep iyiydi. Isime cok ozen gosteriyorum. Beni cikartmalarinin nedeni bolgedeki siparislerin cogunu benim almamdi. Diger restoranlarin islerini azaltmisim. Bunu satis temsilcisi itiraf etti. Simdi ys siz devam ediyorum. Gunluk 4 tl + 12 komisyonu, jokerden yedigim cilgin zararlari musterilerime yansitiyorum. Islerim dustu ama brosur falan tekrar yukselttim. Insanlarin ys aliskanligi var ama direkt siparis verme olayini bir kere yaptilar mi ys ye ihtiyac duymuyorlar.

  1. İsminizi ve firmanızı vererek uzun bir şekilde bu konuyu bir blog yazısıyla anlatın bence.

 36. Muhammed Şamil Muhammed Şamil

  Bir sepette 10 yumurta var altı çıktı kaç kaldı ;)

  Bu soru en güzel Çekoslovak Güneşi eşliğinde çözülür, BoLBoL düşünebilirsiniz.

  Cevap: Egom kaldı ;)

 37. Emre Karaduman Emre Karaduman

  4 Kişilik diye gönderdikleri yemeği tek başıma yiyebilirm. O kadar küçük porsiyon.

  1. @emre_karaduman 4 kişilik menünün içeriğini ve gramajını mealbox.com.tr den alıp aynen yazıyorum. 2.5 - 3 kiloluk bir menüyü kendiniz yiyebileceğinizi ve küçük olduğunu mu söylüyorsunuz. Ne diyim bilemedim.

   4 Kişilik Menü (İsveç Köfte)

   İsveç Köfte ( 28 Adet )

   Fırınlanmış Tereyağlı Mercimek Çorbası ( 1 KG )

   Şehriyeli Pirinç Pilavı ( 900 GR )

   1. Sbyergin Sbyergin

    Bu nasıl ir açlıktır arkadaş :))

 38. Onur Barış Aslan Onur Barış Aslan

  Online sipariş alıp, dondurulmuş, tadı tuzu tazeliği kalmamış yemekleri mikrodalgada ısıtıp göndermek mi teknolojik olma ve sağlıklı olma? 20 şube denilen şey deep freeze ve mikrodalga istasyonları değil mi?! 3.6 milyona neler neler yapılırdı oysa. Kişisel ilişkilerle; Aslanoba dışında kimse yatırım yapmazdı bu arkadaşlara. Tazecik, sıcacık 😣 Dondurulmuş ürün satan firmaların pazarlama için 3 kağıt kokan mottoları. Yemeği gerçekten sipariş alındığında yapsınlar da görelim. Ayrıca gurme ev yemeği mi olurmuş?

 39. Şunu unutmamak gerekir ki, insanlar web sitelerine ihtiyaçlarını karşılamak için girerler. Yemek sepeti meal box'u kaybederek büyük bir hata yapmıştır, bir mağaza düşünün ki içerisinde ürün yok, ürün yok ise müşteri de olmaz. Müşteri meal box nerede ise oraya ulaşacaktır.

 40. Yemeksepeti'nin Rekabet Kurulu kararıyla bölünme zamanı gelmiş de geçiyor. O hep örnek verilen Amerika'da sırf rakip olma potansiyelinden dolayı piyasada hakim birisi bunu yaptığında şirketin bölünmesine ve sektörün tekrar rekabete açılmasına karar verilir.

 41. Cihan Kazli Cihan Kazli

  Tabi ya.. Teknoloji sektörünün de magazini, gıybeti olmalı. Her şey programlı, ruhsuz değil ya bu sektörde. Sıkıldık aynı formatta teknoloji, haberlerinden. Sektöre bakışı değiştirecek eski Aykut Işıklar yazısı gibi olmuş. Tebrikler Arda Kutsal.

 42. sesli güldüm :D techcrunch goygoylamış (ki arada yaparlar, onların da yazar kalitesi değişkendir) "mealbox şöyle süper böyle süper" diye yazmış. nevzat aydın "noluyoruz" demiş. olaylar baya büyümüş, yemeksepeti'nin yönetimi techcrunch'ta yazılması yüzünden ergen triplerine girmiştir. normalde umurlarında olmaması gerekirdi, birbiriyle an itibariyle kıyaslanamayacak iki şirketten bahsediyoruz. mealbox yemeksepeti'nin listesinde sadece tek bir restoran (yemeksepeti çalışanı falan değilim, rekabet konusundaki hareketlerini de son derece antipatik bulurum). bir restoran çıkar başka restoran girer, hatta isterse ys kendi restoran zincirini açar (ama marjını bozmak istemez). ys'nin doğru düzgün rakibinin olmaması kendisinin başarısı, olası rakiplerinin de başarısızlığıdır. bir siteyi logosuna kadar kopyalayarak "ben rakibim, hadi artık siparişini benden ver" dersen gülerler adama. bu işlerde dünyanın her yerinde tek bir mutlak galip vardır, tüm piyasayı o süpürür.

  masası sandalyesi olmayan ve sadece internetten satış yapan bir ev yemeği restoranı açıp bunu teknoloji girişimi diye pozisyonlamak efsane hareket. giriş bariyerleri bu kadar düşük olan işler nasıl oluyor da yatırım alıyorlar aklım almıyor.

  kimse ys'ye keyfinden listelenmiyor. tr'deki bir restoran için google'a veya facebook'a reklam vermekten daha efektif mi değil mi? nevzat aydın'la bu olaylar patlayınca mı tanıştınız? madem durum buydu, niye ys'de listeli restoran açmak yerine ys'ye rakip olmak işine girişmediniz gençler?

 43. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Mealbox ve wbrazzi ye ortak olan aslanoba grubu haberinin bilinçaltı kurgulaması tadında verilmesi hoş değil..

  Makalede "miş"li mış"lı anlatım yapılarak, başka bir ülkedeki yüksek teperlerden istihbarat alınmış edasıyla ve üstüne "foodtech" iddiasıyla çıkmak, sonra da "yemeksepeti"nin zoruna gitti ile bağlamak komik olmuş.

  Yanlış anlamadıysak, merkez mutfakta şoklanıp ısıtma noktalarına sevk edilen farklı bir yaklaşım.

  Teknolojik yenilik içermeyen, ama müşteriye ulaşmak için ölçeklendirme stratejisinde restaurant kavramını kaldırıp lokasyonlarda ısıtma -teslim gücü ile var olmak isteyen bir yaklaşım.

  Yemekler güzel olur-kötü olur önemli değil yer almak için çaba gösteriyor.

  Ancak bu tür "haber" edasıyla nokta atışı yapma içerisindeki gayretler artık her habere şüpheyle yaklaşmaya sebep oluyor.

  syg.

  1. Ali Yılmaz Ali Yılmaz

   ARISTO-Z 'ye katılıyorum. Buradaki yorumların bazıları ile MealBox PR'ı yapılıyormuş gibi bir hisse de kapıldım. Çok mu pinpirikliyim?

 44. Yemeksepetinden şikayet eden işletmelere hodri meydan. Mesela Beşiktaş taki mekanlar toplansınlar , anlaşsınlar bir firmayla , kendi yazılımlarını , çağrı merkezlerini oluştursunlar ve sadece Beşiktaş çevresine hizmet veren bir organizasyon kursunlar. Bu kadar kolaysa yapsınlar.

 45. Ersin Ali Ersin Ali

  valla elimde telefon istediğim yeri arıyorum getiriyorlar. Amma İllakki internetten verecekseniz YemekMotoru.com'u deneyebilirsiniz Tavsiye ederim..

 46. yemekmotoru çık aradan :) reklama gerek yok ya , dedektif gadget lı logo da olmamış ne bizim yemek sipariş sitesisiniz siz yahu ? büyüteç ne ola ? artık yapmayın şuraya reklam ya yetti valla , sipariş vereceğim var sa vermeyeceğim.

 47. "Yemek Sepeti" ki, müşterisinin hakkını kollamak yerine, bünyesinde bulundurduğu firmaların hakkını kollayan bir firma olduğuna göre ben çok da şaşırmadım bu "egosal tavırlara"

  Onca işin gücün arasında "Bu bize rakip mi olacak acaba?" kafasıyla hoooop ekarte etmişler markayı. Yani ettiklerini zannetmişler.

  Küçük akıl oyunları yapmak istiyorlar anladığım kadarıyla.

  Meal Box'dan sürekli sipariş verenlerin bu durumu çok dert edeceğini sanmıyorum.

  Meal Box'ın sağlıklı, lezzetli, ev yemeği mottolarını bir kenara bırakmak gerekirse, bu başarılı girişime(bence) ön ayak olamayacak kadar komik bir firma olmaya başladı zat-ı yemek sepeti.

  Yani çözüm odaklı değil, sorun odaklı "Yemek Sepeti" yine sorun yaratmış.

 48. yemek sepetinin mealbox'ı kendine rakip görme ihtimali olduğunu pek düşünemiyorum, sonuçta mealbox'ın gideceği yer belli. çok niş bir müşteri kitlesi var ve aynı şekilde devam ettikçe ne uzarlar ne de kısalırlar. istanbul dışındaki şehirlerde hizmet vermeyi geçtim, istanbul'un tamamında da hizmet vermesi pek muhtemel olmayan bir girişim, çünkü müşteri kitlesi dediğim gibi çok küçük. tek avantajları normal yemek girişimlerinden çok daha yüksek kar marjlı bir iş yapmaları...

  ys'den çıkarılma durumu da ileride avantaj olacak gibi yansıtılmış. ys'den daha önce sipariş aldıkları kitleyi kendi sitelerine, uygulamalarına vs çekmeleri zor değil, zor olan ys'nin devasa kitlesine kolaylıkla ulaşabilmek. yani, ys'de olmak, daha önce sipariş vermişlere ulaşmak değil, hiç sipariş alamadıkları kitleye ulaşabilmek için önemlidir.

 49. Berkant Berkant

  Porsiyonlar gerçekten küçük. Yemekler kötü değil, ancak özel bir lezzete de rastlamadım. Örneğin yaprak sarmayı ikinciye istemem.

  Öne çıkan tarafı sunumu. Temiz güzel paketler ve iyi bir internet sayfası.

 50. Elvankantarci Elvankantarci

  Gerek sunum, gerekse lezzeti açısından eksiksiz ve son derece hızlı bir hizmeti var. Meal Box bence olayı bitirmiş.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri