BELBİM, istanbulkart ulaşım kartları için üyelik sistemini açtı
Genel

BELBİM, istanbulkart ulaşım kartları için üyelik sistemini açtı

istanbul-kart-kayit

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'ne bağlı olan elektronik ödeme hizmetleri şirketi BELBİM, toplu taşıma kartları için üyelik sistemini açtığını duyurdu.

istanbulkart.istanbul adresi üzerinden verilen hizmet, istanbulkart kullanıcılarının anonim veya kişisel taşıma kartlarını kayıt altına alabilmesini sağlıyor. Kayıt olmak için kısa mesaj ve e-posta doğrulaması yapmanız ve istanbulkart'ınızı ekledikten sonra biletmatikler üzerinden bir aktivasyon işlemi yapmanız gerekiyor. Bu şekilde sisteme bir veya birden fazla kart kayıt edebiliyorsunuz.

istanbulkart-2 Kayıt ve aktivasyon (aşağıda) işlemlerini yaptıktan sonra ise internet üzerinden kart işlemlerinize ait kullanım yeri, toplu ulaşım operatörü, toplu ulaşım hat bilgisi, işlem tutarı ve kart bakiyesi gibi bilgilerinizi görüntüleyebiliyorsunuz.

Sistemin sunduğu bilgiler şimdilik bunlarla sınırlı ama BELBİM'in açıklamasına göre yakında alternatif dolum kanalları ile entegrasyonlar sağlanacak ve istanbulkart kullanıcılarına 'yeni kullanım tecrübeleri' de sunulacak.

istanbulkart

Bildiğiniz üzere BELBİM, BDDK'dan lisanslı bir elektronik ödeme kuruluşu ve mobil ödeme alanında pilot çalışmalar yapıyor. Dolayısıyla yakın zamanda yeni ve faydalı hizmetlerin bir mobil uygulamada ile karşımıza çıkacağını düşünebiliriz. BELBİM'in vizyonunun 'Türkiye’de en yaygın hizmet veren elektronik para kuruluşu olmak' şeklinde tanımlandığının da altını çizmek istiyorum.

Kullanıcı deneyimi açısından pek iç açıcı olmasa da istanbulkart.istanbul adresine girip istanbulkart kaydınızı yapmanızı tavsiye ediyorum. Yeni gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (12)
 1. Ümit Gedik Ümit Gedik

  Mersinde yıllardır var ve işimizi çok iyi görüyor.

  Mersinde kentkart altyapısı kullanılıyor.

 2. Wolkanca (@wolkanca) Wolkanca (@wolkanca)

  ileride düzelir tabii ki ama. çok acele yapmışlar herhalde.

  iğrenç bir sistem yapmışlar. üyelik işlemler çok kötü. sms gönderdi biz doğruladık ama doğrulanmadı diyor. e-posta aktivasyonu yarım saat oldu mail hala gelmedi. vs.

 3. 2-3 gün önce change.org'dan istanbul kart online dolum olsun diye kampanya açıp sonra da bunun lanse edilmesi ilginç olmuş.

  Hayır belki firma extra bütçe alarak bunu entegre etmek istiyor belki planlar içinde zaten bu vardı ve önceden bilgisi olan biri farkındalık olsun diye bu ucuz numarayı yaptı, ama sene olmuş 2016 zaten böyle bir şey kaçınılmaz. O zaman ne diye böyle gereksiz enerji tüketip kampanyalar açıyorsunuz :)

  1. Aynen bende gördüm bunu birileri birşeyleri sızdırıyor mu acaba :)

 4. Üye olunmasın diye üye formu hazırlamışsınız bravo.

 5. Online odeme goremedim ama muhtemelen calisiliyordur; buyuk kolaylik olur.

 6. Müjdat Müjdat

  anonim olan kartlarin sahipleri bilinmis olacak guzel bir fisleme teknigi :)

 7. Hizlitacir Hizlitacir

  Kredi kartıyla bakiye yüklemede yakında geliyor demekki .Güzel geç kalınmış olsada güzel olucak.

 8. Çok uğraştım üye olamadım, bıraksalarmış ben daha iyisini yapardım :)

 9. üye olunamayan yeni üye sayfası, tebrikler..

 10. Çok kullanışsız olmuş sistem.Üye olurken çok uğraştırdı, mail de hala gelmedi.

 11. Bu sistemin tek amacı kim ne zaman nereye gitmiş bunun takibinin yapılması için. Sonuçta toplumu tehdit eden kişiler de bu kartla ulaşım sağlıyor. Diğer kolaylıklar sistemi cazip kılma taktiği.