Vivaldi internet tarayıcısı ilk ayında bir milyon aktif kullanıcıya koşuyor
Teknoloji

Vivaldi internet tarayıcısı ilk ayında bir milyon aktif kullanıcıya koşuyor

Piyasada yeni bir internet tarayıcısı için yer olup olmadığı sorusu önemini kaybedecek gibi görünüyor. 6 Nisan'da ilk kararlı sürümüyle genele açılan Vivaldi, henüz ilk ayında bir milyon aktif kullanıcıya yaklaşıyor.

Tech.eu'ya konuşan Vivaldi kurucusu Jon von Tetzchner'in verdiği bilgilere göre yeni internet tarayıcısı bugüne kadar milyonlarca kez indirildi ve tarayıcıyı aktif olarak kullanan yaklaşık bir milyon kişi bulunuyor. Vivaldi Kasım 2015'te indirilme sayısının 2 milyon olduğunu paylaşmıştı.

Daha önce Reuters'a konuşan von Tetzchner, Vivaldi ile kara geçebilmeleri için 5 milyon aktif kullanıcıya ihtiyaçları olduğunu söylemişti. 15 ayda geliştirilen Vivaldi için kendi cebinden 6 milyon dolar harcadığını belirten von Tetzchner yatırımının geri dönüşünü başta arama olmak üzere ortaklık anlaşmalarıyla almayı planlıyor. von Tetzchner, Opera'nın kurucusu ve eski CEO'su von Tetzchner şirketten ayrılıp rekabete koyulduğu Vivaldi ile kısa sürede kara geçmeyi umuyor.

Vivaldi, bugün bir e-posta client'ı üzerinde çalışıyor. Vivaldi mobil tarayıcısının hazırlıklarına devam eden şirketin kararlı bir ürünü piyasaya sunmasının bir yılı bulabileceği belirtiliyor.

Yorumlar (5)
 1. Mağruf Çolakoğlu (@zahek) Mağruf Çolakoğlu (@zahek)

  Mobil ile ilgili ilk çalışmalar Android platformu için olacak gibi görünmekte bu arada.

 2. Barış Can Barış Can

  Kötü değil, ancak kullanım esnasında oldukça fazla "alışmanız" gereken bir tarayıcıya dönüşüyor kendisi. Zira, kendi kısayolları, kendi tuş kombinasyonları ve kendine dair yine pek çok özelleştirmesi var; genel kısayollar genellikle uymuyor bu duruma. Velhasıl bu tarayıcıyı kullanacaksanız maalesef diğerlerini çöpe atmanız gerekiyor. Ben de şahsım adına çoğu zaman tarayıcılar arasında geçiş yapmayı seven biriyim. Bu sebepten notum olumsuzdu ancak her şeye rağmen ortamlarda farklı renkler görmek oldukça iyi.

  1. Çağlar Çağlar

   Dediğinizin aksine Vivaldi'nin en önemli özelliği, diğer tarayıcılar gibi size bir şeyleri dayatmaması. Kullanım alışkanlığınız ne ise Vivaldi'yi o şekilde özelleştirebilirsiniz. Kullandığınız kısayollar ne ise ayarlardan bunları ekleyebilirsiniz.

 3. Opera'yı bir gece de kullanılamaz hale getirdikten sonra (tüm arabirim ve kodlama sistemi değişmişti) kaçan milyonlarca kullanıcıyı nasıl tekrar geri elde ederiz çıkışlarının meyvasını Jon von Tetzchner alacak gibi görünüyor. Yılların Opera kullanıcı olarak son üç senemi "mecburiyetten" Firefox kullanarak geçirmekteyim. (Halen öyle...) Ne yaptılarsa Opera'yı eski haline döndüremediler. O müthiş özellikleri olan Opera gitmişti yerine tarayıcı motoru değiştirilmiş (ki gerekliydi) bambaşka neredeyse sıfırdan bir Opera gelmişti...

  Kavga kıyamet ne dediysek Opera ekibine anlatamadık, tüm Opera kullanıcıları bir gecede şoke oldular. Neye uğradığımızı şaşırdık. Adamlara tamam motoru değiştirdiniz, alıştığımız bir yığın özellik nerede? Ses yok! İlerleyen versiyonlarda olacak! Çok yakında! Az sonra!

  İşte Opera'yı bırakan Jon von Tetzchner sonunda "eski" Opera (ki çok büyük bir kitle) kullanıcılarını duydu (burada ki pastayı gördü) ve aynen eski Opera gibi (inceledim) bir tarayıcı yapmayı başardı.

  Evet eksiklikler var ama bazı ince detayları dahi eklemiş olması ümit vadediyor...

  Umarım bu proje de fiyasko olmaz...

  Ufakdan kullanmaya başlayacağım, şans tanıyacağım. (Eski günler hatırına...)

 4. hem ie, mozilla ve chrome'dan gelen kronik alışkanlıkları sunacaksınız hemde hiçbir dayatmaya maruz bırakmadan kullanıcıların özelleştirme yapmalarına izin vereceksiniz. Biraz kullandım zor ancak rüştünü ispatladı bile başarılar..