SHGM, Türkiye'deki kayıtlı drone sayısını açıkladı

SHGM, Türkiye'deki kayıtlı drone sayısını açıkladı

Ülkemizin resmi havacılık otoritesi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, resmi Twitter hesabı üzerinden Türkiye'de kayıt işlemlerini tamamlayan drone sayını açıkladı. Buna göre Türkiye'de kayıtlı insansız hava aracı (İHA) sayısı 3 bin 357. Kaydını gerçekleştiren İHA kullanıcısı kişi sayısıysa sadece 4 bin 754.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı rakamlara göre Türkiye'de kayıtlı drone sayısı tahminlerin çok altında kalmış gibi gözüküyor. Kısacası pek çok drone sahibi, bu durumdan ve yasal zorunluluktan bihaber şekilde uçuş gerçekleştiriyor. Fakat bu sefer de, bir ihbar halinde, kişilerin tespit edilerek cezalandırılması ihtimali doğuyor: Bu yüzden kullanıcıların drone'larını kayıt ettirmeleri önemli.

Geçtiğimiz yaz aylarında bir taslak talimat yayınlayan SHGM, bu yılın başında da nihai drone talimatını devreye soktu. Yayınlanan talimata göre, Türkiye'deki drone sahiplerinin SHGM web sitesi üzerinden ücretsiz şekilde drone'larını kayıt etmesi gerekiyor. Drone'ları kayıt için son tarihi 1 Mayıs 2016 olarak belirlenmişti. Bu tarihten sonra, eğer drone'unuzu kayıt ettirmediyseniz ciddi cezai yaptırımlarla karşılaşmanız olası.

Görsel kaynak: Mila Supinskaya/Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.